10 najlepszych polskich filmów
fot. wikipedia

10 najlepszych polskich filmów – czy takie zestawienie jest w ogóle możliwe, mając świadomość, ile filmów skrywa nasza rodzima kinematografia? Wszystko zależy od upodobań danej osoby i od tego, co najbardziej w kinie się lubi. Postaramy się jednak wybrać 10 produkcji, które naszym zdaniem są filmami wartymi obejrzenia.

Spis Treści

Historia kina polskiego

Trzeba mieć na uwadze, że polska kinematografia sięga 1902 roku, gdy szacuje się, że wówczas nakręcono pierwszy polski film pt. „Powrót birbanta” autorstwa Kazimierza Prószyńskiego. Film nakręcono wymyślonym przez niego biopleografem. Jak sami widzicie, od ponad 100 lat z powodzeniem Polacy tworzą własną historię kina i jest sporo obrazów, o których dziś można z całą pewnością powiedzieć, że są kultowe – a swoją drogą, jakie znacie kultowe teksty z polskich filmów? Na pewno wiele z nich będzie pochodzić ze starych polskich komedii, prawda? 😎😛

sala kinowa i siedzenia
fot. publicdomainpictures

Dla każdego coś dobrego!

Zdecydowaliśmy się zaprezentować Wam nie tylko wzruszające filmy, ale także komedie romantyczne, które o dziwo w polskim kinie istnieją i mogą być genialnym sposobem na randkę w domowym zaciszu. Ponadto znajdziecie inne gatunki filmowe. Zaciekawieni?

10 najlepszych polskich filmów – nasz wybór

  1. Nigdy w życiu! (2004), Reżyseria: Ryszard Zatorski. Komedia romantyczna, w której dojrzała kobieta mierzy się z rozwodem i nową miłością.
  2. Człowiek z marmuru (1976), Reżyseria: Andrzej Wajda. Jeden z najważniejszych filmów w dorobku Andrzeja Wajdy, który za całokształt pracy artystycznej otrzymał Oscara.
  3. Miś (1980), Reżyseria: Stanisław Bareja. Zagłębie tekstów, które są powtarzane po dziś dzień. Kultowy. Oczywiście nie musimy chyba dodawać, że to pozycja obowiązkowa?
  4. Ucieczka z kina „Wolność” (1990), Reżyseria: Wojciech Marczewski. Film z wątkami, które zaskoczą niejednego widza. Z całą pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagającego odbiorcę.
  5. Rejs (1970), Reżyseria: Marek Piwowski. Komedia czarno-biała, której tematem jest tytułowy rejs po Wiśle.
  6. Dziewczyny do wzięcia (1972), Reżyseria: Janusz Kondratiuk. Słodko-gorzka komedia o perypetiach dziewczyn, które wyruszają ze wsi do miasta, aby poznać ciekawych chłopaków. Tylko jednej z nich to się udaje. Oczywiście w filmie nie brakuje kultowych po dziś dzień scen i dialogów.
  7. Dzień świra (2002), Reżyseria: Marek Koterski. Bezapelacyjnie jeden z najlepszych filmów Marka Koterskiego. Poczucie humoru okraszone surrealistycznymi wstawkami. Z pewnością film nie spodoba się osobom, które… nie mają dystansu do siebie i świata.
  8. Wesele (2004), Reżyseria: Wojciech Smarzowski. Przyjęcie weselne ukazane nieco w krzywym zwierciadle przeplecione wydarzeniami, które mogły wydarzyć się naprawdę.
  9. Wodzirej (1977), Reżyseria‎: ‎Feliks Falk. Jerzy Stuhr w roli, która jest bardzo ważna na jego filmowej drodze.
  10. Rewers (2009), Reżyseria: Borys Lankosz. Genialny scenariusz oraz wybitna gra aktorska. To film, który z pewnością zaspokoi nawet największego kinomaniaka.

Który z tych filmów widziałeś? A może nie lubisz polskich produkcji i gustujesz w zagranicznych filmach? Oczywiście nasze propozycje nie muszą być tymi, które wpiszą się w Twój gust, ale zawsze warto poszerzać horyzonty.

kamera i taśma filmowa
fot. pixabay

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here