grzyb na ścianie
fot. unsplash

Grzyb na ścianie to zmora, która pojawia się nieproszona w mieszkaniu lub domu. Wstydliwy problem może skutecznie odstraszać gości i sprawiać, że domownicy nie będą czuć się komfortowo. Specyficzny zapach i nieprzyjemny wygląd to nie wszystko. Okazuje się bowiem, że grzyb może także wpływać w bezpośredni sposób na zdrowie. Dlatego nie ma czasu do stracenia i trzeba działać natychmiast, aby pozbyć się tego pasażera na gapę, którego nikt nie chce. Na samym początku warto podkreślić, że to nie będzie łatwa i szybka droga, ale gdy w końcu odzyskasz dawne ściany, poczujesz ogromną ulgę.

Spis Treści

Jakie są przyczyny powstawania grzyba?

Na samym początku warto rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, że grzyb występuje tylko w starym budownictwie – nic bardziej mylnego. Równie często może pojawiać się w nowych budynkach. Co zatem może wpływać na to, że grzyb „zadomowi” się u Ciebie na dłużej?

 • Wilgotne ściany budynku – niestety to jedna z głównych przyczyn pojawiania się grzyba. Najczęściej pojawia się w miejscach łączenia konstrukcji budowlanych, czyli takich, gdzie np. ściana styka się z inną ścianą, z oknem lub balkonem
 • Czynnik zewnętrzny – zdarzyć się może także, że grzyb pojawi się w domu poprzez drewno opałowe lub konstrukcyjne, które wykorzystuje się przy budowie domu
 • Niewłaściwa wentylacja – ten czynnik równie często przyczynia się do powstawania grzyba, co dwa wcześniejsze. Przy tym punkcie warto wspomnieć, że przyczyną może być także nieszczelny dach
brunetka w spiętych włosach wpatruje się w mały obraz na białej ścianie
fot. unsplash

Grzyb na ścianie – jak można się go pozbyć?

Żadne domowe triki nie pomogą w tym, aby pozbyć się na stałe tego nieproszonego gościa z domu. W tym przypadku niezbędna jest fachowa porada i pomoc specjalisty w tej dziedzinie. Jeśli samemu zaczniesz działać, niestety możesz sobie tylko zaszkodzić. Warto także wiedzieć, że im wcześniej zareagujesz, tym jest większa szansa, że skończy się to wszystko pomyślnie. Dlaczego tak ważne jest to, aby skorzystać z pomocy specjalisty? Grzyby niestety mają wpływ na zdrowie, a ponadto nieumiejętne pozbycie się ich na chwilę może sprawić, że ściana zostanie ponownie zainfekowana i niezbędne będzie już tylko kucie do surowego muru, a czegoś takiego na pewno nie chciałbyś dla siebie i swoich domowników.

czarno białe zdjęcie mieszkania z otwartym szeroko oknem i kanapą
fot. unsplash

Na co może wpływać grzyb?

Nie tylko niszczy ściany i źle wygląda, ale wpływa bezpośrednio na stan zdrowia wszystkich, którzy mają z nim do czynienia. Najbardziej narażone są dzieci i osoby z osłabionym układem odpornościowym. Co może powodować?

 • depresję
 • kaszel
 • katar
 • podrażnienie układu oddechowego, oczu i skóry
 • alergię i astmę
 • zmiany nowotworowe
 • nieprawidłowe rozwijanie się płodu
 • grzybicę oskrzelowo-płucną

Oczywiście, niezależnie od tego, w jaki sposób powstaje grzyb, warto pamiętać o regularnych porządkach, wietrzeniu domu i odpowiednim ociepleniu. Swoją drogą, znacie jakieś przydatne triki na sprzątanie godne polecenia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here