jak usunąć tłuste plamy
fot. unsplash

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań, aby nie zniszczyć materiału i cieszyć się dalej z ulubionej rzeczy? Oczywiście można oddać je do pralni, ale to wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Od czego mamy domowe triki i babcie sposoby? To właśnie odpowiedni moment na to, aby sięgnąć pamięcią do tego, co pomagało kobietom niegdyś radzić sobie z uciążliwym brudem. Niektóre sposoby mogą z pozoru wydawać się bezsensowne, ale naprawdę działają!

Spis Treści

Plama to największy wróg

Tak oczywiście jest, ale bardzo szybko można z tym wygrać i nie trzeba wydawać pieniędzy na pralnię chemiczną lub na specjalne detergenty. Na pewno niejeden raz zdarzyła Wam się sytuacja, że staraliście się ratować np. w czasie pierwszej randki czy wigilijnej kolacji. Intuicyjnie sięgaliście po jakieś produkty z kuchennej półki, ale nic nie działało? Nie chodzi o to, aby nałożyć jak najwięcej rzeczy na plamę i czekać aż w magiczny sposób ona zniknie. Zrób to mądrze! Za chwilę poznasz 5 sposobów na to, aby po plamach zostały tylko niemiłe wspomnienie.

czarne ubrania wiszące na sznurku
fot. unsplash

Jak usunąć tłuste plamy z ubrań?

Nie musisz mieć specjalnych detergentów, aby zadbać o wygląd ubrań. Wystarczy kilka sprawdzonych trików i voila! Po plamach nie będzie śladu.

Ocet

Okazuje się, że sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także w walce z plamami. Wystarczy, że zmieszasz wodę z octem w stosunku 1:1 i zamoczysz w mieszance czystą ściereczkę. Przetrzyj za jej pomocą tkaninę, a w ten sposób pozbędziesz się oleju lub smaru.

Mąka ziemniaczana

Kto by pomyślał, że przyda się w takiej sytuacji? Jeśli plama wylądowała na delikatnym materiale, musisz być ostrożna. Wówczas na ratunek przychodzi mąka, którą wysyp na zabrudzone miejsce. Poczekaj chwilę i delikatnie (ale naprawdę bardzo delikatnie) pocieraj nią plamę po oleju. Po dłuższej chwili nie powinno być po niej śladu. Wiele osób mylnie sięga po sodę oczyszczoną. Lepiej tego nie robić, bo delikatny materiał może szybko ulec zniszczeniu.

Szkolna kreda

Kolejny nietypowy sposób, który sprawdzi się, gdy ubrudzisz się czymś tłustym. Przetrzyj kredą problematyczne miejsce i zostaw na kilka godzin. Kreda powinna wchłonąć tłuszcz. Po upływie wspomnianego czasu delikatnie wyszczotkuj to miejsce, rób to energicznie! Na koniec wypierz ubranie.

Cola

Na pewno słyszałaś legendy o tym gazowanym napoju. Nie będziemy weryfikować innych teorii związanych z colą, ale skupimy się na tym, że jeśli nalejesz niewielką ilość na plamę i pozostawisz na 1-2 godziny, możesz sobie z nią poradzić bez problemu! Po upływie czasu wypierz rzecz i gotowe.

Pasta do zębów

Jeśli ubrudziłaś bawełniane ubranie, pomóc może pasta do zębów, którą nałożysz na szczoteczkę do zębów (na taką, której nie używasz!) i delikatnie będziesz pocierać zabrudzone miejsce. Na koniec wypierz rzecz.

męskie koszule wiszące na drewnianych wieszakach
fot. unsplash

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here