Jak uzyskać pomoc w trudnej i kryzysowej sytuacji

Każdy człowiek przynajmniej raz zmagał się z poważniejszym kryzysem (na przykład utrata bliskiej osoby, mobbing w pracy czy rozpad związku). Bywają sytuacje, że ból mija po jakimś czasie i organizm jest w stanie zbudować na nowo stan równowagi. Co jednak w sytuacjach, gdy wyjście z trudnej sytuacji zdaje się być ponad siły?

Spis Treści

Warto sięgnąć po pomoc

Większość ludzi ma wokół siebie bliskie, kochające osoby, gotowe do udzielenia wsparcia w razie potrzeby. Wsparcie bliskich jest naprawdę bardzo ważne. W sytuacji, gdy świat zdaje się walić, warto mieć kogoś, kto pomoże poskładać kawałki dawnego „ja” w nową rzeczywistość lub po prostu wysłucha, zmniejszając nieco bagaż emocjonalny, z jakim trzeba się mierzyć.

Bywają jednak sytuacje, gdy to okazuje się niewystarczające. W momencie, gdy rozpamiętujemy stratę w sposób wymykający się spod kontroli lub nie możemy się pogodzić ze stałym dopływem destrukcyjnych bodźców (na przykład przy mobbingu lub przemocy), należy rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty. Chodzi wszak o zdrowie.

Ze zdrowiem psychicznym sytuacja wygląda podobnie jak z fizycznym. Gdy ktoś potknie się na chodniku, towarzysz (lub nawet przechodzień) może pomóc wstać, umożliwiając dalszą drogę. Gdy jednak okaże się, że nastąpiła kontuzja (zwichnięcie, skręcenie czy nawet złamanie), wsparcie przyjaciół i dobre słowa nie są rozwiązaniem. Trzeba udać się do lekarza po pomoc. Podobnie jest z kondycją psychiczną. Tutaj jednak trudniej jest dostrzec objawy i łatwiej o ich wyparcie lub bagatelizację.

Konsultacje psychologa dla dorosłych czasem bywają niezbędne i nie jest to żaden powód do wstydu czy zaniżania własnej samooceny. O ich popularności (i rosnącym zapotrzebowaniu na tego typu wsparcie) świadczy choćby rosnąca liczba profesjonalnych placówek, Poradni Zdrowia Psychicznego z wykwalifikowanymi specjalistami (na przykład Harmonia w Warszawie) i ilość osób przyznających się do otrzymania wsparcia od psychologa czy psychoterapeuty.

Jak wygląda pomoc psychologa?

Bieg konsultacji psychologicznych zależy od pacjenta. To on ma decydujący głos w ustalaniu celów. Rolą psychologa nie jest paternalistyczne podawanie rozwiązań, lecz aktywna współpraca, mająca na celu umożliwienie korzystania z własnych zasobów i możliwości. Pomoc można uzyskać w większości sytuacji, którym towarzyszy poczucie braku kontroli nad własnymi przeżyciami, emocjami… nad sobą. Mogą to być przypadki takie jak:

  • stany depresyjne;
  • objawy nerwicowe, psychosomatyczne;
  • kryzysy (np żałoba, choroba czy utrata pracy);
  • nagłe sytuacje, których skutkiem jest utrata poczucia równowagi i napięcie emocjonalne.

Zgłaszając się po pomoc, można zapewnić sobie profesjonalne wsparcie na najwyższym poziomie. Kontakt ze specjalistą pomaga w poszukiwaniu konstruktywnych rozwiązań problemów i zapobiegając pogłębianiu się objawów, umożliwia powrót do wewnętrznej równowagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here