Portrety biznesowe w Warszawie
Na zdjęciu: Joanna Janczewska, fotograf Krzysztof-Zaleski

Portret biznesowy wykonany przez profesjonalnego fotografa może stać się prawdziwą inwestycją w naszą karierę lub rozwój firmy. Czym charakteryzuje się dobry portret biznesowy? Jak wycenić tego typu zdjęcia? Jak znaleźć dobrego fotografa biznesowego w Warszawie?

Spis Treści

Profesjonalny portret biznesowy – co możemy zyskać?

Decydując się na wykonanie profesjonalnego portretu biznesowego możemy zyskać bardzo wiele. Przede wszystkim przestajemy być anonimowi w sieci. Jeżeli działamy w branży, w której mamy dużą konkurencję, powinniśmy zrobić wszystko, żeby się wyróżnić (oczywiście w dobrym tego słowa znaczeniu). Portret biznesowy to znakomity sposób, gdyż potencjalni klienci i partnerzy biznesowi oceniają nas po wyglądzie. Możemy się z tym nie zgadzać, jednak jest to naturalna ludzka tendencja. Oceniamy profesjonalizm innych w ciągu zaledwie kilkunastu sekund i trudno jest nas przekonać do zmiany zdania.

Ile kosztuje dobry portret biznesowy?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje portret biznesowy. Doświadczony fotograf biznesowy z Warszawy przekonuje, że jest to niemożliwe, gdyż każdy klient ma inne oczekiwania. Każde zlecenie jest więc wyceniane indywidualnie. Jako klienci powinniśmy zdawać sobie sprawę, że nie płacimy za samo zdjęcie. Wyceniana jest skuteczność danej fotografii (płacimy za efekt). Zdjęcia wykonane przez osoby nie mające pojęcia o fotografii biznesowej są niewiele warte, nawet jeżeli wykonuje się je najlepszym sprzętem. W żadnym wypadku nie powinno się ich publikować, gdyż mogą nam zaszkodzić (jeżeli potencjalny klient na podstawie jednego zdjęcia dojdzie do wniosku, że jesteśmy osobami niewiarygodnymi i nie znamy się na swoim fachu – najprawdopodobniej już nigdy do nas nie wróci). Profesjonalny portret biznesowy będzie natomiast zarabiał na siebie jeszcze przez wiele lat.

Należy pamiętać, że na koszt portretu biznesowego wpływa też to gdzie dane zdjęcie będzie wykorzystywane. Znacznie droższe są zdjęcia, które będą publikowane w dużym powiększeniu (na przykład na plakatach, czy bilbordach). Wymagają one bowiem od fotografa więcej pracy (wszelkie niedociągnięcia są na nich bardzo widoczne).

Czym charakteryzuje się profesjonalny portret biznesowy?

Profesjonalny portret biznesowy jest tym co odróżnia wybitny portret biznesowy od amatorskiego zdjęcia są szczegóły. Przede wszystkim liczy się dobry pomysł (może być to wyjątkowa sceneria, nietypowy strój, czy wiele innych detali).  Fotografowie biznesowi zdają sobie sprawę, że w dobrym zdjęciu znacznie ma każdy szczegół. Odbiorca fotografii często nieświadomie zwróci uwagę na postawę, wyraz twarzy, strój, drobne akcesoria, scenerię, a nawet błysk w oku (świadczący o pewności siebie) osoby na zdjęciu. Dodatkowo wszystkie szczegóły muszą ze sobą współgrać (w przeciwnym razie będziemy sprawiali wrażenie niewiarygodnych).

Wielki wpływ na jakość portretu biznesowego ma to jak przebiegała współpraca pomiędzy klientem a fotografem. Najlepsi fotografowie biznesowi oprócz zdolności technicznych posiadają wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne. W efekcie są w stanie nawiązać pozytywną relację z klientem, sprawić, że osoba fotografowana się otworzy, będzie pewna siebie.

Portret biznesowy w Warszawie: jak znaleźć najlepszego fotografa

Znalezienie profesjonalnego fotografa w Warszawie jest zadaniem trudniejszym niż mogłoby się wydawać. Duże zapotrzebowanie na portrety biznesowe sprawia, że coraz więcej osób oferuje tego typu usługi. To, że portret biznesowy znalazł się w ofercie danego fotografa nie znaczy wcale, że osoba ta potrafi go wykonać. W wielu przypadkach jest wręcz przeciwnie.

Jeżeli zależy nam na portrecie biznesowym, który będzie na siebie zarabiał, musimy uzbroić się w cierpliwość. Koniecznie przeglądajmy portfolio fotografów zanim zdecydujemy się skorzystać z ich usług. Innym (być może szybszym) sposobem jest wyszukiwanie w sieci atrakcyjnych naszym zdaniem zdjęć biznesowych, a następnie sprawdzanie kto jest ich autorem. To czy trafiliśmy na profesjonalistę będzie widoczne również w kontakcie z fotografem. Zachowajmy ostrożność, jeśli dana osoba od razu zgadza się na wykonanie dla nas zdjęć i nie zadaje żadnych pytań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here