Skąd się wzięła tradycja 12 potraw wigilijnych? Na pewno to pytanie pojawia się dość często przy stole 24 grudnia. Prawie każdy z nas świętuje w podobny sposób, ale czy wiemy od czego to wszystko się zaczęło?
Spis Treści
Wigilia – dzień poprzedzający Boże Narodzenie
Mimo że to 25 grudnia to pierwszy dzień świąt, to właśnie w Wigilię najbliżsi zbierają się przy stole, aby celebrować ten czas. Można przyjąć, że już w starożytnym Rzymie obchodzono Wigilię.
Przejdźmy jednak do kwestii kluczowej – czyli do wigilijnej kolacji. Jest ona ważna z wielu powodów. Dzięki niej najbliżsi mogą zebrać się przy jednym stole. To także okazja do tego, aby pielęgnować inne zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem. Nie tylko sianko pod obrusem, łamanie się opłatkiem i tradycja wręczania prezentów. To także 12 wyjątkowych potraw, które 24 grudnia smakują bardziej niż w pozostałe dni w roku. Dlaczego tak jest? Może właśnie na tym polega magia świąt? 😊

Skąd się wzięła tradycja 12 potraw wigilijnych?
Dziś nie wyobrażamy sobie tego, że Wigilia mogłaby odbyć się bez dwunastu dań. Jednak musisz wiedzieć, że nie zawsze tak było. W dawnej Polsce naszym przodkom zależało na tym, aby potrawy, które znajdą się na stole 24 grudnia pochodziły z pola, wody, sadu i ogrodu. Jeśli chodzi o liczbę dań, musiała być nieparzysta! To dość mocno różni się od tego, jak dziś wyglądają święta.
Dlaczego w takim razie dziś świętujemy przy dwunastu daniach?
Na samym początku miało to związek z ilością miesięcy w roku, za które dziękujemy, kładąc na stole potrawy. Później jednak dopiero związano 12 wigilijnych potraw z ostatnią wieczerzą i nadano im znaczenie religijne. Dziś mówi się, że 12 potraw symbolizuje 12 apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi Chrystusowi.
W związku z kolacją wigilijną jest także kilka przesądów. Powinno się spróbować dwunastu potraw, aby w nadchodzącym roku każdy miesiąc obfitował w zdrowie i powodzenie. A co z potrawami? Które najczęściej się pojawiają?
- 1. Zupa grzybowa
- 2. Kutia
- 3. Sałatka jarzynowa
- 4. Kompot z suszonych owoców
- 5. Pierogi z kapustą i grzybami
- 6. Kapusta z grochem
- 7. Śledź na różne sposoby
- 8. Karp na różne sposoby
- 9. Barszcz czerwony z uszkami
- 10. Ryba po grecku
- 11. Kapusta z grzybami
- 12. Makowiec

Czym są Święta dla Ciebie?
Pamiętaj, że to wyjątkowy czas. Doceń każdą chwilę i nie przejmuj się, gdy akurat w tym roku nie stać Cię na to, aby zrealizować marzenia najbliższych. Nie liczą się tylko prezenty, ale sam klimat. Może warto zadbać o szczegóły? Wykonaj własnoręcznie stroiki bożonarodzeniowe lub dowiedz się jak zrobić świeczkę DIY.