ślub w plenerze
fot. piqsels

Ślub w plenerze to marzenie każdej panny młodej, która chciałaby przeżyć wesele w stylu boho. Pragnie mieć na głowie wianek ślubny, a kwiaty na ślubie nawiązywałyby do dekoracji ślubnych. Wszystko niezbyt wymuszone i pasujące do pleneru. Od razu w głowie pojawia się pytanie o to, czy coś takiego jest możliwe w Polsce? Jest, ale należy pamiętać, że koszt ślubu w plenerze jest większy od tego, który odbywa się w urzędzie lub w kościele

Spis Treści

Czy w Polsce można pobrać się poza Urzędem Stanu Cywilnego?

Przyznaj się, że w czasie oglądania komedii romantycznych ze szczęśliwym zakończeniem niejednokrotnie marzyłaś o filmowym ślubie gdzieś w plenerze. Chciałaś w swojej pięknej białej sukni ślubnej przejść się po białym dywanie w asyście taty i wsparciu gości, aby na końcu wpaść w objęcia miłości swojego życia. Uwaga… Nie musisz daleko wyjeżdżać, aby zrealizować swoje marzenie. Możesz to zrobić w Polsce, choć czasem jest to ciężkie zadanie do wykonania!

O ile ze ślubem cywilnym nie ma praktycznie problemu, aby odbył się poza murami urzędu, to ze ślubem kościelnym jest nieco ciężej.

Ślub cywilny w plenerze

W większości przypadków wszystko zależy oczywiście od podejścia danego kierownika urzędu. On ma decydujące zdanie w tej kwestii. Zatem jeśli uzna, że miejsce, które mu prezentujecie, nie jest godne tego, aby odbył się w nim ślub, niestety nic z tym nie zrobicie. Dla jednych nie będzie to najmniejszy problem, a inni uznają, że ślub cywilny musi odbyć się w urzędzie. Istotne jest także to, aby zapewnić urzędnikowi transport w miejsce ślubu.

huśtawka w czasie ślubu
fot. piqsels

Co z kościołem?

Ślub kościelny w plenerze jest zdecydowanie cięższym marzeniem do spełnienia. Ceremonia religijna jest trudniejsza do zorganizowania niż ta świecka. Nie można jednak tracić nadziei i warto próbować. Dlaczego jest to takie trudne? Ma to związek z Kodeksem Prawa Kanonicznego, w którym jasno jest napisane KPK, kan. 1115):

Małżeństwa winny być zawierane w parafii, gdzie przynajmniej jedno z nupturientów posiada stałe albo tymczasowe zamieszkanie lub miesięczny pobyt; gdy zaś chodzi o tułaczy, w parafii, gdzie aktualnie przebywają. Za zezwoleniem własnego ordynariusza albo własnego proboszcza, wolno małżeństwo zawrzeć gdzie indziej

Dalej czytamy w kanonie 1118:

§1. Małżeństwo pomiędzy katolikami lub między stroną katolicką i niekatolicką ochrzczoną, winno być zawierane w kościele parafialnym. W innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca lub proboszcza

Jednak jest pewien fragment, z którego wynika, że można wziąć ślub w innym miejscu niż kościół:

§2. Miejscowy ordynariusz może zezwolić na zawarcie małżeństwa w innym odpowiednim miejscu.

§3. Małżeństwo pomiędzy stroną katolicką i stroną nieochrzczoną może być zawarte w kościele lub innym odpowiednim miejscu

Co z tego wynika? Narzeczeni mogą wziąć ślub kościelny poza murami kościoła, ale muszą w tej sprawie zgłosić się do biskupa diecezjalnego. W piśmie muszą podać prawdziwe powody, dla których chcieliby pobrać się w innym miejscu. Czy często przyznawana jest taka zgoda? Niestety nie. Zdarza się to bardzo rzadko, a jeśli już będzie przyznana, czeka się na nią nawet rok. Pamiętajcie jednak, że większość kościołów możecie przystroić tak, jak zapragniecie – oczywiście wszystko w granicach przyzwoitości. Możecie skorzystać z porady konsultantki ślubnej, która pomoże udekorować kościół. Możecie mieć biały dywan. Jeśli wyrazicie chęć, tuż przed wejściem pojawi się brama z kwiatów.

ślub latem w plenerze
fot. piqsels

Ślub w plenerze – odmowa. Co wtedy?

Nie musisz rozpaczać, jeśli faktycznie dostaniesz odmowę. Jest jeszcze jedna możliwość – ślub humanistyczny. Na czym on polega? Wprawdzie jest to ceremonia świecka, ale przeprowadzona jest przez mistrza ceremonii. Dodatkowo zakochani mogą sami ułożyć swoje przysięgi małżeńskie i zaplanować dokładnie całą ceremonię.

Który ślub jest dla Was atrakcyjniejszy? Wzięlibyście ślub cywilny? Ślub kościelny? Ślub humanistyczny? A może Waszym zdaniem ślub nie ma sensu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here