Wózek widłowy unoszący

Szukasz wózka widłowego unoszącego? Nie daj się oszukać i wybierz urządzenie, które naprawdę sprawdzi się w Twoim biznesie! Sprawdź, jakie wózki widłowe unoszące są obecnie najbardziej popularne na rynku, w jakich pracach warto je wykorzystywać. Dowiedz się, ile kosztują urządzenia tego typu i gdzie warto je kupić! Wszystkie te wiadomości (i wiele więcej) znajdziesz w poniższym tekście.

Spis Treści

Czym są wózki widłowe unoszące?

Wózki widłowe unoszące to urządzenia mechaniczne, służące na co dzień do transportu poziomego towarów. Napęd umożliwia im nie tylko pobieranie, unoszenie oraz składowanie ładunków, ale również wykonywanie zadań z zakresu transportu bliskiego czy magazynowego. Ich cechą charakterystyczną jest dość niska wartość maksymalnej wysokości unoszenia, przez co wózki widłowe unoszące nie są wykorzystywane zwykle do prac z zakresu składowania wysokiego (wyjątek stanowią tu urządzenia wyposażone w maszty). Zamiennie określa się je również często mianem magazynowych wózków widłowych.

Rodzaje wózków widłowych unoszących

Wózki unoszące posiadają napęd elektryczny. Ich nazwa tylko umownie wskazuje na charakter – gdyż do tej kategorii należą przede wszystkim popularne wózki paletowe.
Do najbardziej popularnych typów wózków widłowych unoszących należą:

  • wózki paletowe elektryczne,
  • wózki paletowe elektryczne z rozkładanym podestem dla operatora,
  • paleciaki elektryczne z miejscem dla operatora na pojeździe,
  • paleciaki z napędem elektrycznym i masztem.

Dlaczego unoszące wózki wyposażane są w napęd elektryczny a nie spalinowy? Odpowiedź jest prosta. Większość z tego typu urządzeń na co dzień zajmuje się transportem ładunków w zamkniętych pomieszczeniach – typu hale sklepowe, magazynowe, zaplecza marketów i hipermarketów. Napęd elektryczny nie emituje spalin, dzięki czemu wózki unoszące mogą być tam wykorzystywane bez obaw.

Przeznaczenie wózków widłowych unoszących

przeznaczenie wózków widłowych unoszących

O tym gdzie i w jakich sytuacjach wykorzystywane są wózki widłowe unoszące powiedzieliśmy już nieco w poprzednich paragrafach. Urządzenia te stanowią podstawę transportu bliskiego i niskiego składowania w większości polskich firm.

Wykorzystuje się je zarówno w celu dostarczania składników i komponentów do stanowisk w halach produkcyjnych, jak i do transportu palet z gotowymi towarami (samych towarów wielkogabarytowych).

W magazynach pełnią role wspomagające składowanie oraz procesy logistyczne. Nie tylko przewożą palety, ale również rozładowują zamówienia (dzięki niewielkim gabarytom mogą pobierać je bezpośrednio z ciężarówek i naczep) czy załadowują towary do dalszej drogi.
Wózki widłowe unoszące, mimo swych pozornie niewielkich możliwości z zakresu unoszenia ładunków, są niezwykle przydatne. Ich niewielka konstrukcja pozwala na dopasowanie się do większości, nawet niewielkich, pomieszczeń czy korytarzu. Łatwa obsługa sprzyja szybkiej nauce i bezproblemowemu prowadzeniu wózków. A mechaniczny napęd zastosowany w każdym z wózków unoszących pozwala odciążyć pracowników i w szybki oraz łatwy sposób przetransportować ciężkie ładunki.

Ceny wózków unoszących

Nie sposób jednoznacznie wskazać zakresu cen wózków jezdniowych unoszących gdyż trzeba było mówić tu o kwotach rzędu od 20 tysięcy do nawet 60-80 tysięcy. Skąd taki rozrzut? To proste, wszystko zależy od konkretnego modelu urządzenia – im jest ono bardziej zaawansowane i lepsze parametry posiada, tym większa jego cena.

Nowe markowe wózki unoszące prowadzone (czyli paleciaki elektryczne) bez platformy czy masztu można nabyć już za około 20 tysięcy. W przypadku używanych wózków paletowych koszt jest jeszcze niższy – od około 10 tysięcy za wybrany model. Jednak w tym przypadku cena uwarunkowana jest także stanem technicznym oraz rokiem produkcji pojazdu.

Z kolei najdroższe w tej kategorii są nowe wózki unoszące z masztem, które mogą kosztować od 60 tysięcy wzwyż. I tak, jak w poprzednim przypadku – na ostateczną kwotę zakupu składa się wiele czynników – począwszy od producenta, przez jakość wykonania, po możliwości pojazdu w zakresie udźwigu i maksymalnej wysokości unoszenia ładunków.

Wózki widłowe unoszące – podsumowanie

wózki widłowe unoszące podsumowanie

Jak widać, wózki unoszące mają wiele zastosowań i przydają się przy przenoszeniu ładunków zarówno w dużych, jak i w tych mniejszych przedsiębiorstwach. Ich łatwa, intuicyjna obsługa, niewielkie rozmiary oraz wydajny napęd znacząco wpływają na komfort pracy. A niskie ceny pozwalają na zakup urządzeń nowych lub też używanych w wyjątkowo atrakcyjnych kwotach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here