Ten amerykański pisarz jest jednym z najpoczytniejszych autorów powieści sensacyjnych na świecie. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 50 języków i sprzedały się na całym świecie w ponad 200 milionach egzemplarzy. Chociaż znany jest przede wszystkim z bestsellerowego „Kodu Leonarda da Vinci”, to w dorobku Dana Browna znajdziemy wiele innych ciekawych pozycji literackich. Poznajmy kilka z nich.
„Anioły i demony”
Była to jego druga powieść i pierwsza, w której wystąpił profesor Robert Langdon. Tytuł książki nawiązuje do nazwy czwartego albumu muzycznego, który Brown nagrał jako piosenkarz. Okładka albumu była identyczna jak okładka pierwszego wydania książki. Głównym bohaterem tej powieści jest profesor historii sztuki, który specjalizuje się w symbolizmie. Pewnego dnia otrzymuje niezwykłe zadanie: ma pomóc w rozszyfrowaniu tajemniczej śmierci pewnego człowieka na którego ciele znaleziono oryginalny symbol. Jak się okazuje, ów symbol ma związek z niejakim bractwem Iluminatów, które od setek lat toczy spory z Kościołem, a aktualnie planuje zamach na Watykan. Ta książka to niebywała gratka dla wszystkich miłośników autora. Dan Brown serwuje nam kawał dobrej literatury pełnej dynamicznej akcji i zaskakujących wątków.
„Zaginiony symbol”
Sześć lat po zamieszaniu wywołanym przez „Kod Leonarda da Vinci” do księgarń zawitał „Zaginiony symbol”. W pierwszym dniu książka ta sprzedała się w milionie egzemplarzy tylko w samych Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, ustanawiając tym samym rekord najszybciej sprzedającej się powieści dla dorosłych w historii. W ciągu kolejnych czterech miesięcy sprzedaż przekroczyła trzydzieści milionów egzemplarzy. Krytycy byli podzieleni na tych, którzy uznali tę pozycję za bardzo dobrą, pełną tajemnicy i napisaną w najlepszym stylu autora oraz tych, którzy określili ją po prostu jako nudną. Większość jej zwolenników uważa, że to świetna powieść, w której styl Browna jest bardziej wyrafinowany i uzależniający od pierwszej chwili. Fabuła książki dotyczy stowarzyszenia wolnomularzy, a cała akcja rozgrywa się w ciągu zaledwie dwunastu godzin, podczas których główny bohater musi odnaleźć miejsce pobytu porwanego Petera Salomona.
„Piekło”
To czwarta z serii książka, którą Dan Brown poświęcił profesorowi historii sztuki Robertowi Langdonowi. Przez dwa miesiące przed datą jej premiery jedenastu tłumaczy pracowało nad poszczególnymi tłumaczeniami i obowiązywały ich bardzo restrykcyjne środki bezpieczeństwa. W ten sposób można było cieszyć się książką od pierwszego dnia jej publikacji w takich krajach jak Francja, Hiszpania, Niemcy, Włochy, Portugalia czy Rosja. Podobnie jak to miało miejsce z „Zaginionym Symbolem” również w przypadku tej pozycji nie zabrakło głośnej krytyki, która oceniła tytuł jako niezbyt udany. Jednak wśród miłośników autora książka została przyjęta bardzo dobrze. Akcja powieści rozpoczyna się w szpitalu we Florencji, gdzie z raną głowy oraz amnezją budzi się profesor Langdon. W książce znajdziemy nawiązania do klasyki literatury włoskiej czyli „Boskiej Komedii” Dantego.