3 cechy niezawodnej chmury i serwera w firmie

Dla przedsiębiorstw opierających swoją działalność na usługach online dostępność i sprawność zasobów ma ogromne znaczenie. Czym powinien charakteryzować się niezawodny serwer w chmurze?

Spis Treści

Serwer w chmurze wykorzystujący podzespoły od sprawdzonych, renomowanych producentów

Mimo że słowo „chmura” może przywodzić na myśl koncepcję dość mocno zwirtualizowanej infrastruktury, jej funkcjonalność wciąż opiera się na fizycznych urządzeniach. Chmura dla firm musi bazować na sprzętach, które zostały opracowane przez dostawców cieszących się pewnym zaufaniem wśród klientów (zwłaszcza biznesowych) i długim stażem na rynku. Za przykład odpowiedniego podejścia do tej kwestii może posłużyć firma INEA – serwery używane w ramach centrum przetwarzania danych tego poznańskiego dostawcy Internetu wykorzystują podzespoły od producentów takich jak Dell czy Intel. Rozwiązania wirtualizacji są z kolei realizowane przez VMware.

Możliwość regularnego tworzenia kopii zapasowych

Częsty backup danych w firmie to sposób, by uchronić się przed skutkami różnych zdarzeń, które w innym przypadku miałyby katastrofalny wpływ na funkcjonowanie i reputację przedsiębiorstwa. Lista zagrożeń dla biznesu jest dość długa – znajdują się na niej zarówno coraz częstsze ataki hakerskie, jak i wszelkiego rodzaju awarie czy katastrofy naturalne. W wielu przypadkach utrata danych to także efekt zwykłych, ludzkich błędów. Tego typu sytuacje będą znacznie mniej dotkliwe, gdy zadbamy o wdrożenie odpowiedniego procesu tzw. przywracania awaryjnego, w którego centrum stoi skuteczny backup danych.

Serwer w chmurze powinien umożliwiać wykonywanie regularnych backupów, czyli kopii zapasowych wybranych danych. Istnieje wiele podejść do tej kwestii – możemy zapisywać wszystkie pliki znajdujące się na firmowych nośnikach czy też tylko najpotrzebniejsze informacje. Bez względu jednak na to, jakie dane chcemy zapisać, niezbędna będzie infrastruktura z odpowiednim wsparciem dla takich działań. Należy przede wszystkim pamiętać, by informacje były szyfrowane przed przesłaniem na serwer. Istotne jest również spełnienie tzw. zasady „3–2–1”, która obejmuje wykonanie trzech kopii na dwóch nośnikach, spośród których jedna znajduje się poza siedzibą firmy – na przykład na serwerze w chmurze.

Centrum przetwarzania danych zabezpieczone przed awariami i atakami

Chmura dla firm również może być narażona na różnego rodzaju zagrożenia – bez odpowiednich zabezpieczeń konsekwencje mogą być o wiele poważniejsze niż w przypadku problemów z własną infrastrukturą pojedynczej firmy. Z usług cloud często korzysta wielu klientów, którzy łączą się z tym samym centrum danych. Z tego względu chmura dla firm musi zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa, które pozwolą na ochronę przed wszelkimi niebezpiecznymi sytuacjami.

Jednym z najważniejszych parametrów, które opisują niezawodność chmury, jest poziom dostępności TIER. Dla przedsiębiorstw odpowiednim wyborem będą rozwiązania cloud spełniające wymagania standardu TIER III – 99,982% dostępności wraz z redundancją torów zasilania, która pozwala na przeprowadzenie prac serwisowych bez wpływu na dostęp do zasobów. Ponadto warto zwrócić uwagę na zakres wsparcia oferowany przez dostawcę tego typu usług.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here