Kontrola dostępu często kojarzona jest z dużymi firmami o skomplikowanej strukturze działalności. To skojarzenie, choć skądinąd słuszne, powoduje rozbudowę pewnego mitu, a mianowicie, że małe firmy na kontroli dostępu mogą niewiele zyskać. Tymczasem są co najmniej trzy dobre powody, żeby także w sektorze MŚP korzystać z takich rozwiązań.
Spis Treści
Zwiększenie bezpieczeństwa
Pierwszy powód jest dość oczywisty, ponieważ odwołuje się do podstawowej roli kontroli dostępu. Chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa. O ile jednak w dużych firmach często wszystko skupia się na kwestii bezpieczeństwa fizycznego, tak w małej firmie kontrola dostępu może posłużyć do zabezpieczenia na przykład nośników danych. Jest to ważne, ponieważ na offline’owych nośnikach czasem przechowuje się pewne istotne informacje produkcyjne lub dane kluczowych kontrahentów. Zabezpieczenie ich systemem kontroli dostępu ogranicza ryzyko wycieku danych, które z punktu widzenia firmy mogą mieć znaczenie strategiczne.
Oczywiście kwestia fizycznego zabezpieczenia na przykład serwera, do którego dostęp pozostanie ograniczony, też jest nie do przecenienia, zwłaszcza że nowoczesny system kontroli pozwala tymczasowo nadawać prawa dodatkowym użytkownikom, jeśli zajdzie taka potrzeba, a następnie je odebrać, tym samym ograniczając ryzyko związane z udzieleniem fizycznego dostępu do kluczowej infrastruktury.
Sprawniejsza kontrola procesów
Choć systemy kontroli dostępu same w sobie nie służą do nadzorowania procesów, to pozwalają uzyskać dodatkowe dane na temat czy to przepływu danych w firmie czy obiegu dokumentów. Mając wiedzę o tym, kto, kiedy i dokąd musi się dostać w celu wykonania konkretnych czynności, można zoptymalizować rangę przyznanych uprawnień lub zmodyfikować procesy w taki sposób, aby stały się mniej czasochłonne i jednocześnie bezpieczniejsze.
W wielu małych firmach kontrola dostępu jest też wykorzystywana równolegle lub nawet zamiast systemów kontroli czasu pracy. To oczywiście wymaga nieco innej konfiguracji systemu, ale znając założenia przyjęte w konkretnej firmie, można odpowiednio skonfigurować cały system.
Optymalizacja kosztów stałych
Choć zaprojektowanie i instalacja systemu kontroli dostępu zawsze będzie wydatkiem stanowiącym zauważalną pozycję w budżecie, to na dłuższą metę może oznaczać ograniczenie kosztów prowadzenia działalności. Małe firmy, które siłą rzeczy mają zwykle dość ograniczony budżet, mogą na tym skorzystać w bardzo dużym stopniu. Nie chodzi tylko o możliwość rezygnacji z obecności ochroniarza na miejscu, ale też o koszty związane z dorabianiem kluczy lub awaryjnym otwieraniem zamków. Fakt, że administratorzy systemu mogą zdalnie zarządzać uprawnieniami, pozwala też ograniczyć liczbę niezbędnych interwencji na miejscu.
Nie będą to oczywiście oszczędności stanowiące o być o albo nie być firmy, ale w pewnych specyficznych okolicznościach już będzie to kwestia, którą warto wziąć pod uwagę przy rozważaniu, czy system kontroli dostępu powinien być zainstalowany.