6 błędów kulinarnych wpływających na pogorszenie zdrowia

Wielu z nas pragnie się dobrze odżywiać jednak popełnia duże błędy przygotowywaniu posiłków. W wyniku tego powstają bądź niedobory pokarmowe albo spożywamy nadmierna ilość mało wartościowych pokarmów. Gdy dodamy do tego jeszcze małą aktywność fizyczną mamy receptę na krótkie życie. Jak więc przygotowywać pokarmy żeby były one zdrowe i pełnowartościowe? Aby w pożywieniu znalazła się odpowiednia ilość białka, witamin, soli mineralnych, tłuszczów roślinnych a także błonnika pokarmowego i właściwa ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych? Jak dbać o to, aby nie spożywać nadmiernej ilości produktów wysokoenergetycznych, tłuszczów roślinnych powodujących wzrost poziomu cholesterolu, nienasyconych kwasów tłuszczowych czy węglowodanów, szczególnie cukrów. Artykule tym wskażemy kilka błędów żywieniowych, które nieświadomie popełniamy, a które nie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie.

Spis Treści

Tłuszcz

Polska kuchnia narzuca na swoim zwyczajem duże ilości masła, śmietany, smalcu czy słoniny, tłustych mięs, dressingów. Chętnie sięgamy po boczek, kaszankę, karkówki zeberka. Dzieci i młodzież kochają fast foody, jak wiadomo zawierające duże ilości tłuszczu. Potrawy najczęściej są smażone, Choć wiadomo, że podczas tego procesu dochodzi do utleniania tak potrzebnych nam kwasów n-3. Smażenie natomiast łatwo jest zastąpić inną formą przygotowywania posiłków. Warto skorzystać z frytkownicy beztłuszczowej, która wiele potraw przygotuje o tych samych walorach smakowych, które które nie dostarczą organizmowi niepotrzebnego tłuszczu. Ranking frytkownic pozwoli wybrać ci urządzenie pod względem jakości i wielkości, odpowiednie dla twojej rodziny.

Sery

Również przy spożyciu serów należy zachować umiar i doboru serów dokonać w taki sposób, aby były one zróżnicowane. Najwięcej tłuszczu zawierają sery podpuszczkowe – żółte i pleśniowe. Są one jednak dobrym źródłem wapnia ale też i cholesterolu. Gdy chcemy je spożywać należy w znacznej mierze ograniczyć inne produkty będące źródłem tłuszczu zwierzęcego. Źródłem wapnia są również mleko, jogurty i kefiry, a także sery białe. Na ich korzyść przemawia również to, że produkty te zawierają potrzebną organizmowi mikroflorę bakteryjną. Dlatego dobrze jest zachować zdrową równowagę pomiędzy spożywaniem serów podpuszczkowych i alternatywą w postaci innych produktów mlecznych niebędących źródłem cholesterolu pokarmowego.

Mikroelementy

Chodź produkty te przeżywają wielki Come Back, to nadal spożycie kaszy gryczanej, ciemnego pieczywa, roślin strączkowych, zielonych warzyw jest niewystarczające. Brak takich produktów w pożywieniu prowadzi najczęściej do niedoboru magnezu i cynku. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku ograniczenia spożywania czerwonego mięsa (wołowina). Przy diecie ubogiej w warzywa i owoce występuje natomiast niedobór witaminy C oraz kwasu foliowego. A jak wiadomo witamina C jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, wspomaga pracę układu immunologicznego i krwionośnego, przyspiesza gojenie ran, reguluje produkcję kolagenu i spowalnia starzenie się skóry. Dobrym źródłem kwasu foliowego będą kiełki, otręby, orzechy czy zarodki ziaren zbóż.

Sól

Dorosły człowiek w ciągu roku zjada od 4 do 5 kg soli. Jest to dwukrotne zapotrzebowanie człowieka. Dzieje się tak bo współcześnie spożywamy wiele produktów gotowych, o wysokiej zawartości soli, dodatkowo je dosalając. Nie mamy żadnej kontroli nad tym jak wiele soli znajduje się gotowych, kupowanych produktach, Dlatego warto zastanowić się nad tym czy kupować w garmażu pieczone mięso, czy kupić surowe i upiec w domu mając pełną kontrolę nad dodatkami stosowanymi przy pieczeniu. Ponadto jesteśmy miłośnikami rozmaitych przekąsek takich jak orzeszki, czy paluszki. Dużą ilością soli mogą pochwalić się też wszystkie dania typu instant, tak wygodne w przygotowaniu. Wystarczy zalać je odpowiednią ilością wody, odczekać kilka minut, a następnie spożyć. Przed następnym zakupem takiego dania, pochyl się chwilę nad jego składem.

Batonik i Cola

Niejednokrotnie w ciągu dnia, gdy odczujemy głód, wpadamy do sklepu po batonik, który szybko zaspokaja głód. Popity colą dostarcza nieprawdopodobne ilości pustych kalorii, w dodatku uczucie głodu jest zaspokojone szybko, ale na krótko. Wraz z dużą ilością kalorii dostarczyliśmy organizmowi nasycone kwasy tłuszczowe oraz izomery trans. W każdym wypadku zamiast batonika zaspokajającego głód lepsza będzie kanapka albo owoc lub warzywo.

Nawyki

W żywieniu istotne jest, obok dostarczaniu właściwych składników pokarmowych, również to w jaki sposób je dostarczamy. Należy zwrócić uwagę na właściwy rozkład posiłków spożywanych w ciągu dnia. Optymalnie powinno to być pierwsze śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolacja. Przy czym śniadanie powinno stanowić od 25 do 30% wartości energetycznej dziennej racji, a obiad 30 -35% zapotrzebowania. Regularne dostarczanie posiłków w ciągu dnia uspokaja organizm, który przyzwyczaja się, że o określonej porze zostanie mu dostarczona energią. Dzięki takiej regularności organizm racjonalnie gospodaruje energią. Również ostatni z posiłków powinien być spożyty na 2-3 godzin przed położeniem się spać. Posiłek taki powinien być lekkostrawny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here