Młode osoby, które dopiero stoją przed decyzją o wyborze studiów, mogą zastanawiać się, czym faktycznie różnią się między sobą studia stacjonarne i niestacjonarne oraz – które lepiej wybrać. Bez wątpienia największa różnica dotyczy tego, kiedy odbywają się zajęcia.
Studia stacjonarne – co to znaczy?
Nastolatkowie, którzy jeszcze nie zagłębiali się zbyt mocno w kwestie związane ze studiowaniem nie zawsze wiedzą, co to znaczy, że studia są stacjonarne (czyli, mówiąc bardziej potocznie – dziennie). To, co odróżnia studia stacjonarne od niestacjonarnych to fakt, że zajęcia na tych pierwszych odbywają się zawsze w dni robocze. Tym samym studenci mają całe weekendy dla siebie, ale przynajmniej część pozostałych dni spędzają na uczelni (choć na Uczelniach WSB Merito zajęcia odbywają się łącznie 3-4 dni w tygodniu, a naukę na niektórych kierunkach można realizować w sposób online lub hybrydowy). Warto przy tym zaznaczyć, że jest to system nauki tylko pozornie zbliżony do szkolnego. Zajęcia trwają 1,5 godziny, nierzadko odbywają się też w różnych budynkach.
Niezaprzeczalnie jednak studenci stacjonarni spędzają sporo czasu na uczelni, co sprzyja nie tylko rozwijaniu zainteresowań naukowych (i np. uczestnictwie w kołach studenckich), ale i budowaniu relacji z innymi studentami.
Studia niestacjonarne: zajęcia w ramach zjazdów
Nieco inaczej wygląda nauka na studiach niestacjonarnych. Zajęcia – co do zasady – odbywają się w ramach zjazdów weekendowych, które z kolei są organizowane zazwyczaj co dwa tygodnie. Zdarza się jednak, że dany zjazd rozpoczyna się już w piątek po południu.
Jeszcze do niedawna studia niestacjonarne były postrzegane przez wiele osób jako mniej wartościowe od studiów stacjonarnych. W praktyce jednak zajęcia na studiach niestacjonarnych prowadzą zazwyczaj te same osoby, co na studiach dziennych, a zakładane efekty uczenia się są takie same lub maksymalnie zbliżone. Ponadto na studia niestacjonarne często decydują się osoby, które już pracują – i dzięki temu jednocześnie zdobywają doświadczenie zawodowe.
Warto też pamiętać, że niektóre osoby studiują jednocześnie stacjonarnie i weekendowo. Mogą dzięki temu uczyć się bez przeszkód na dwóch różnych kierunkach.
Studia dzienne czy zaoczne? Co wybrać?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna – wiele zależy od tego, na czym najbardziej zależy kandydatowi na studia. Jeśli na spędzaniu dużej ilości czasu z innymi studentami, możliwości aktywnego uczestnictwa w kołach naukowych czy wolnych weekendach, lepszym rozwiązaniem będą studia stacjonarne. Z kolei jeśli na jednoczesnym rozwoju kariery zawodowej i możliwości mieszkania w rodzinnym mieście, w którym nie mieści się siedziba uczelni, dobrym wyborem będą studia niestacjonarne.
Reklama.