Czy można wykonać tomografię komputerową na NFZ

Tomografia komputerowa (TK) opiera się na szybkiej i bezbolesnej diagnostyce określonego obszaru ciała. Pozwala na szczegółowe obrazowanie wielonarządowe i znajduje zastosowanie m.in. przy urazach bądź stanach zapalnych występujących w organizmie, zwyrodnieniu kręgosłupa, chorobach onkologicznych lub neurologicznych.

Badanie wykonuje się na zlecenie lekarza i tylko wtedy, gdy zaistnieją konkretne powody uzasadniające taki rodzaj diagnostyki. Można je przeprowadzić w ramach finansowania NFZ, dlatego warto wybrać odpowiednią placówkę, która gwarantuje taką opcję.

Wskazania

Przesłankami do zlecenia tomografii komputerowej będą między innymi:

  • wady ośrodkowego układu nerwowego
  • podejrzenie krwawienia śródczaszkowego
  • nowotwory mózgu, jamy brzusznej, narządów rozrodczych, pęcherza moczowego itp.
  • zaplanowana punkcja lędźwiowa
  • choroba nerek
  • zwyrodnienie kręgosłupa
  • choroby serca, płuc, osierdzia i dużych naczyń
  • choroby kości czaszki, nosa, zatok, krtani, gardła
  • zapalenie trzustki.

Przygotowanie do badania

Do badania zakładamy wygodne ubrania nieposiadające metalowych elementów. Należy zabrać ze sobą wyniki wcześniej wykonywanych badań, a jeśli ma być zastosowany kontrast, konieczne jest okazanie wyniku kreatyniny oraz TSH, nie starszego niż 2 tygodnie.

Tomografia komputerowa z kontrastem zazwyczaj powinna być wykonana na czczo, ale należy pić normalnie –  najlepiej niegazowaną wodę. Ograniczyć się warto jedynie tuż przed samą tomografią. Przy pourazowych badaniach układu kostno-stawowego pacjent nie musi powstrzymywać się od jedzenia. Natomiast w przypadku cukrzycy i przyjmowania metforminy, należy po konsultacji z lekarzem odstawić lek na 48 h przed badaniem, a także po jego wykonaniu.

Jeśli badana jest jama brzuszna bądź miednica mniejsza, pacjent powinien pozostać na czczo na 6 h przed przeprowadzeniem diagnostyki. Dzień przed tomografią zalecane jest pozostanie na diecie lekkostrawnej i zażycie espumisanu 3×2 kapsułki. W dniu badania pozostajemy na czczo bądź nie spożywamy pokarmów min. 6 h przed tomografią. Należy natomiast normalnie nawadniać organizm.

Pacjenci z niewydolnością nerek i chorobami tarczycy, czy uczuleni na kontrast powinni poinformować o tym personel pracowni.

TK nie wykonuje się u kobiet w ciąży i unika przeprowadzania badania w II połowie cyklu miesięcznego, jeśli zaistniała możliwość zapłodnienia. Pacjentki karmiące piersią, po przyjęciu kontrastu, nie powinny karmić przez 24 h po badaniu.

Sprawdzona placówka

Na terenie Warszawy badanie TK można wykonać w  Radio Medica. Placówka oferuje wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny, gwarantuje krótki czas oczekiwania na wynik, a także zapewnia indywidualne podejście do pacjenta. Co istotne, tomografia komputerowa może być wykonana zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ.

 

Siedziba Radio Medica znajduje się przy ul. Bobrowieckiej 9 (budynek B) w Warszawie.

Telefon: 22 255 99 69

e-mail: kontakt@radiomedica.pl

Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek: 8:00-20:00

sobota: 8:00-18:00

Radiomedica – Rezonans Magnetyczny Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here