Koniec szkoły średniej i przystąpienie do egzaminu dojrzałości to ważny moment w życiu każdego młodego człowieka. Po napisaniu matury absolwenci liceów i techników muszą zmierzyć się z jeszcze jednym wyzwaniem, czyli odwiecznym problemem wyboru między pracą a studiami. Większość polskich maturzystów planuje kontynuować naukę na poziomie akademickim. Rozpoczynając nowy etap edukacji, musisz nie tylko wybrać uczelnię i kierunek, ale też zadecydować o trybie kształcenia – stacjonarnym (dziennym) czy niestacjonarnym (zaocznym). Z przygotowanego przez nas artykułu dowiesz się, jakie możliwości dają studia zaoczne i czy opłaca się na nie iść.
Spis Treści
Studia zaoczne – czym różnią się od dziennych?
Wielu kandydatów przed przystąpieniem do procesu rekrutacyjnego na studia wyższe zastanawia się, jaki model edukacyjny wybrać, aby później spełnić się w życiu zawodowym. Przyszli studenci mają do wyboru studia niestacjonarne (dawniej: zaoczne) i stacjonarne (dawniej: dzienne). Podstawowa różnica między studiami dziennymi i zaocznymi polega na tym, że na tych pierwszych zajęcia są prowadzone z reguły od poniedziałku do piątku, głównie w godzinach rannych i popołudniowych. Na studiach niestacjonarnych wiedzę przyswaja się natomiast w trybie weekendowym, co 2 – 3 tygodnie. Zajęcia odbywają się w formie tak zwanych zjazdów, trwających od piątkowego popołudnia do niedzieli. Główną korzyścią wynikającą ze studiowania w trybie niestacjonarnym jest możliwość jednoczesnego podjęcia lub kontynuowania aktywności zawodowej w dni wolne od nauki.
Jakie studia wybrać? Najlepsze kierunki studiów zaocznych 2022/2023
Patrząc z perspektywy czasu, można zauważyć, że coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia zaoczne. Edukację w trybie niestacjonarnym oferuje wiele prestiżowych uczelni, m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie (UEK). W nadchodzącym roku akademickim 2022/2023 uczelnia przygotowała wyjątkowo atrakcyjną ofertę zarówno na studiach I stopnia, jak i II stopnia. Bardzo przyszłościowe specjalności, które zyskują na znaczeniu wśród kandydatów, to m.in.:
- Gospodarka przestrzenna – interdyscyplinarny kierunek łączący wiedzę z zakresu ekonomii, geografii, geologii, geodezji i kartografii, architektury i urbanistyki, socjologii, prawa, historii sztuki i ekologii,
- Inżynieria organizacji i zarządzania – studia przeznaczone dla przyszłych menedżerów i osób umiejących odnaleźć się w rolach przywódczych, nakierowane na praktyczny aspekt organizacji i zarządzania,
- Analityka gospodarcza – nowoczesny kierunek będący odpowiedzią na specyfikę współczesnego rynku pracy, którego celem jest wszechstronne przygotowanie absolwentów do zaawansowanego analizowania, modelowania i prognozowania procesów gospodarczych.
Plusy i minusy studiów zaocznych
Studia w trybie niestacjonarnym oferują wiele możliwości. Studenci zaoczni najbardziej cenią sobie swobodę wynikającą z wolnych dni powszednich. Większość z nich z powodzeniem łączy studia z pracą zarobkową, dzięki czemu może samodzielne opłacać swoje czesne i utrzymać się z dala od domu rodzinnego. Studiując zaocznie znacznie łatwiej wkroczyć na ścieżkę niezależności finansowej. Student już w trakcie nauki na uczelni może podjąć pracę na pełen etat, co pozwala mu zyskać przewagę nad rówieśnikami, którzy przez kilka lat skupiają się jedynie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej. Choć studia zaoczne wymagają rzadszej obecności na uczelni, gwarantują równoważność wykształcenia i dyplomu. Poziom jakości nauczania na studiach niestacjonarnych niczym nie różni się od trybu dziennego. Nie są one jednak zupełnie pozbawione wad. Największym minusem takiego modelu kształcenia jest oczywiście konieczność ponoszenia opłat za naukę w postaci czesnego. Jednak pracując i wybierając system ratalny, ta przeszkoda nie jest nie do pokonania. Reasumując: zarówno studia dzienne, jak i zaoczne mają swoje zalety oraz wady. To, które z nich wybierzemy, powinno zależeć od naszych oczekiwań, możliwości, marzeń i planów na przyszłość.