stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby często bywa kojarzone ze zjawiskiem, który dotyczy wyłącznie alkoholików. W rzeczywistości problem ten może być związany z wieloma innymi czynnikami. Czym tak naprawdę jest stłuszczenie wątroby? Czy istnieją sposoby na poprawienie kondycji organu? Informacje na ten temat zostały zawarte w treści niniejszego wpisu.

Spis Treści

Stłuszczenie wątroby — co to jest?

Choroba ta polega na odkładaniu się tłuszczu w komórkach wątroby. Lekarze dzielą tego typu przypadłość na niealkoholowe stłuszczenie wątroby oraz alkoholowe stłuszczenie wątroby. Nadużywanie alkoholu doprowadza do tego drugiego wariantu. Związek ma właściwości hepatotoksyczne, co jest powodem gromadzenia się tłuszczu w organie. Z kolei wariant niealkoholowy może wystąpić z różnych powodów. Do najpopularniejszych należy zaliczyć:

  • nadwagę i otyłość,
  • przyjmowanie leków hormonalnych,
  • cukrzyca,
  • zaburzenia gospodarki lipidowej,
  • stan zapalny wątroby,
  • wirusowe zapalenie wątroby.

Co redukuje stłuszczenie wątroby?

Stłuszczenie wątroby jest schorzeniem, które można leczyć. W tym celu warto zasięgnąć porady lekarza oraz wdrożyć do życia nowe nawyki żywieniowe. Preparat, który może okazać się w tym zakresie pomocny to Sylimarol, czyli lek dostępny w aptece:

https://www.i-apteka.pl/product-pol-799-SYLIMAROL-70mg-x-30-drazetek.html.

Produkt leczniczy bazujący na suchym wyciągu z łuski ostropestu plamistego jest bogatym źródłem sylimaryny. Zespół flawonolignanów wykazuje korzystne działanie w przypadku ostrych i przewlekłych chorób wątroby. Substancja czynna wspomaga proces regeneracji po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach organu, a także wspiera w przypadku spożycia ciężkostrawnych potraw. Produkt leczniczy może być stosowany u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.

Jak jeszcze można zredukować stłuszczenie wątroby?

Zbyt duża ilość tłuszczu odkładanego w wątrobie przyczynia się do wystąpienia szeregu niepokojących dolegliwości. Chcąc zniwelować stłuszczenie wątroby, warto rozpocząć dietę ubogą w tłuszcze. Dobrym rozwiązaniem będzie również rozpoczęcie aktywności fizycznej dopasowanej do indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Podczas leczenia stłuszczenia wątroby należy też zrezygnować z picia alkoholu i nadmiernego spożycia cukru. Im zdrowsze życie będzie prowadził pacjent, tym większe prawdopodobieństwo, że choroba nie powróci. Należy też pamiętać, że nieleczone stłuszczenie wątroby może doprowadzić do poważnych zaburzeń. Z tego powodu, każda nieprawidłowość w tym zakresie powinna być zgłoszona lekarzowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here