Do czego służą szekle

Od lat w użyciu znajdują się szekle w dwóch postaciach – w kształcie liter U oraz Omega. Czasami pojawiają się też inne, jednakże występują w zdecydowanej mniejszości. Również od wielu lat nie zmieniły się typowe zastosowania tych elementów, które są bardzo popularne chociażby wśród żeglarzy. Pozwalają bowiem na łatwe mocowanie lin żeglarskich lub cumujących do naszykowanych wcześniej punktów. Oprócz tego są one dość powszechnie użytkowane przez budowlańców, ponieważ zdają egzamin jako końcowe ogniwa łańcuchów lub pasów łączonych z hakami, karabińczykami czy śrubami rzymskimi. Poza tym można wykorzystać je w działaniach logistycznych związanych z transportem bliskim – są bowiem kompatybilne z zawiesiami pasowymi oraz włókiennymi.

Spis Treści

Detale konstrukcji

Każda szekla składa się zasadniczo z dwóch głównych elementów – korpusu w formie półkola oraz śruby, która otwiera i zamyka korpus. Na obu końcach korpusu znajdują się otwory, w które wchodzi śruba. Tyle wystarczy, aby uzyskać bardzo solidne połączenie, które w razie potrzeby da się łatwo demontować. Oczywiście swoje fizyczne właściwości, a więc doskonałą wytrzymałość, szekle zawdzięczają wykorzystaniu w procesie produkcji odpowiednich materiałów. Standardowo elementy te są wytwarzane ze stali konstrukcyjnej C15. W toku fabrycznej obróbki jest ona pokrywana warstwą ocynku galwanicznego. Zapobiega ona korozji wynikającej z kontaktu z wilgocią, związkami zawartymi w powietrzu czy wpływu promieniowania UV. Oprócz tego galwanizacja nadaje szeklom estetyczny wygląd.

Gdzie kupować szakle, aby spełniały one swoje zadania?

Osoby zainteresowane wykorzystaniem szekli przy takielunku żeglarskim, w pracach budowlanych czy w ramach zadań transportu bliskiego, powinny zwrócić uwagę na to, gdzie zaopatrują się w te akcesoria. Kluczowe znaczenie ma surowiec, z którego wykonano elementy – wspomniana powyżej stal C15 posiada plastyczność na poziomie 230 Megapaskali, co oznacza, że jest solidniejszą i lepszą jakościowo od wielu innych wariantów stali konstrukcyjnej dostępnych w sprzedaży. Szekle spełniające to kryterium znalazły się w asortymencie hurtowni online Muntech24.pl. – Oferujemy klientom warianty szekli w kształcie litery Omega lub U, o rożnych rozmiarach i z opcjonalnym wzmocnieniem – ich udźwig wybito na każdym egzemplarzu – wyjaśnia pan Szymon, specjalista ds. produktów. Trzeba nadmienić, że szekle wzmacniane są wykonane ze specjalnej stali chromowo-niklowo-molibdenowej oznaczanej symbolem 35CrMo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here