Dobór śrub

Jeśli za każdym razem, stojąc przed wyborem śrub, zastanawiasz się, które spośród setek różnych rodzajów będą odpowiednie w konkretnym przypadku, zachęcamy Cię do lektury naszego poradnika. Dowiesz się z niego, w jaki sposób dobierać łączniki śrubowe do konkretnego mocowania. Jest to łatwe tylko na pozór. W rzeczywistości może to przysporzyć wielu problemów. Jak dopasować śruby, by uzyskać oczekiwane efekty i uniknąć problemów podczas ich montażu? Podpowiadamy!

Spis Treści

Zacznijmy od początku

Po pierwsze należy upewnić się, czy na dane połączenie będą miały wpływ siły statyczne oraz dynamiczne. W przypadku, gdy rzeczywiście tak jest, przy wyborze śruby konieczne będzie podanie w specyfikacji nie tylko średnicy i długości, ale także materiału, z jakiego powinna być zrobiona śruba. Dlaczego jest to tak ważne? Spójrzmy na konkretny przykład. Jeśli zastosuje się materiał ST4 do przykręcenia panewek silnika samochodowego, to takie auto na pewno nie pojedzie daleko. Powstałe mocowanie bardzo szybko ulegnie zniszczeniu, a naprawa będzie bardzo kosztowna. W takim przypadku najlepszym pomysłem okaże się zastosowanie stali maszynowej, gdyż ma ona znakomitą wytrzymałość. Gwint powinien być natomiast drobnozwojowy, wzmacniający łącze.

Jak zabezpieczyć mocowanie?

Podczas wykonywania mocowania nie można zapomnieć o zabezpieczeniu, czyli jednym z najważniejszych elementów mocowania. To ono ochroni je przed odkręceniem się nakrętki lub śruby podczas pracy silnika. Jak wykonać zabezpieczenie? Na przykład poprzez stworzenie otworu w łbie i zamocowaniu druta oraz użyciu podkładek, które po przykręceniu śruby kluczem odkształcając się, tym samym uniemożliwiając jej obrót. Innym sposobem na zabezpieczenie mocowania jest zastosowanie stożkowatego zakończenia łba, ponieważ klinuje ono połączenie. Takie rozwiązanie jest chętnie stosowane w silnikach. Wybierając je, zyskamy pewność, że samochód uniknie wielu awarii i będzie działał bez zastrzeżeń przez długi czas. Decydując się na to rozwiązanie warto jednak pamiętać o tym, żeby zwrócić uwagę na wytrzymałość, a nie odporność na powstawanie rdzy. Dlaczego? Elementy umieszczone są już w oleju silnikowym, który chroni je przed korozją. W takim razie należy skupić się na tym, aby dopasować śruby pokryte cynkiem, kiedy tworzy się konstrukcję pracującą na zewnątrz. Należy mieć na uwadze fakt, że inne łączniki używane są w przemyśle spożywczym, a inne przy produkcji kwasu siarkowego. Jeśli chodzi o środowiska agresywne, należy wybrać łączniki z materiałów nierdzewnych. Oprócz tego warto sprawdzić, czy śruby posiadają certyfikat jakości. Dostarcza on bowiem wielu cennych informacji o produkcie, takich jak chociażby parametry łącznika.

Części maszyn takie jak śruby, nakrętki, podkładki będź wkręty znajdziesz w sklepie EBMiA.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here