Frytkownica to urządzenie, które może niezwykle urozmaicić nasze kulinarne możliwości. Z nią zrobienie świetnych frytek, czy chrupiących nuggetsów to żaden problem. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia? Czy warto kupić frytkownicę?
Jest wiele dań, których przygotowanie w domowych warunkach jest zadaniem dość trudnym i kłopotliwym. Bez wątpienia do grona tego zaliczyć możemy na przykład frytki. To jedna z naszych ulubionych przekąsek. Bo w końcu kto nie lubi frytek? Z jednej strony wykonanie frytek jest właściwie banalnie wręcz proste. Teoretycznie są to w końcu pokrojone ziemniaki. W praktyce jednak okazuje się, że samodzielne ich przyrządzenie jest naprawdę skomplikowane i wymaga sporo czasu. Idealnie chrupiących i złocistych frytek nie zrobimy w piekarniku. Jedyną opcją jest smażenie w garnku na głębokim tłuszczu. Jeśli ktoś już tego próbował, to wie, ile wymaga to czasu i późniejszego sprzątania. Jest jednak sposób na łatwe smażenie frytek w domu. Umożliwiają to nowoczesne frytkownice, które mogą świetnie dopełnić nasze kuchenne wyposażenie. Jak jednak wybrać dobrą frytkownicę?
Spis Treści
Frytkownica — jak działa?
Frytkownice to urządzenia, które wbrew pozorom działają w naprawdę prosty sposób. Na początek warto powiedzieć sobie, że klasyczne modele służą do smażenia potraw na głębokim tłuszczu. We frytkownicy olej osiąga naprawdę wysoką temperaturę, dzięki czemu pozwala na skuteczną obróbkę termiczną różnorodnych dań. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ dzięki temu produkty po wrzuceniu do zbiornika od razu się ”zamykają”. Oznacza to, że nie wchłaniają oleju, a tym samym są idealnie zarumienione. Tłuszcz znajdujący się we frytkownicy podgrzewany jest tu za pomocą specjalnej grzałki. Prędkość nagrzewania i zakres temperatury możliwej do uzyskania, zależny jest od parametrów urządzenia. Warto wybierać urządzenia sprawdzonych marek, takie jak https://www.euro.com.pl/frytkownice,_Tefal.bhtml. Gwarantują one bowiem najlepszą jakość smażenia oraz komfort przygotowania.
Przygotowywanie potraw w urządzeniach, jakimi są frytkownice, jest banalnie proste. Po nagrzaniu tłuszczu wystarczy wrzucić produkty do specjalnego koszyka, umieścić go w komorze, przykryć i poczekać kilka minut. To właściwie wszystko, co powinniśmy wiedzieć. Jest to więc doskonała opcja dla amatorów gotowania.
Co możemy przygotować we frytkownicy?
Mogłoby się wydawać, że frytkownice to urządzenia służące jedynie do smażenia frytek. Rzeczywiście, tak mówi nam nawet sama jego nazwa. Tak naprawdę jednak sprzęt ten daje nam znacznie więcej możliwości. Frytki to właściwie tylko jedna z dosłownie setek potraw, jakie przygotujemy w urządzeniu. Z powodzeniem zrealizujemy dzięki niemu nie tylko przepisy na dania kuchni polskiej, ale i amerykańskiej, hiszpańskiej, czy azjatyckiej. W końcu większość flagowych potraw tajskich, czy chińskich przygotowuje się właśnie na głębokim tłuszczu. Frytkownice umożliwiają smażenie warzyw, różnego rodzaju mięs, ryb, czy wyrobów garmażeryjnych. Decydując się na zakup takiego sprzętu, możemy też samodzielnie przygotowywać zdrowe wersje fastfoodowych dań i przekąsek.
Rodzaje frytkownic — klasyczna czy niskotłuszczowa?
Decydując się na zakup frytkownicy, warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje tych urządzeń. Największą popularnością cieszą się niezmiennie frytkownice klasyczne, służące do smażenia na głębokim tłuszczu. Jakiś czas temu na https://www.euro.com.pl/frytkownice.bhtml pojawiła się też zupełna nowość, czyli frytkownice niskotłuszczowe. Która z nich sprawdzi się lepiej?
Frytkownice klasyczne umożliwiają obróbkę cieplną dań, poprzez zanurzenie ich w gorącym oleju. Taki sposób przygotowania sprawia, że potrawy są idealnie chrupiące i naprawdę pyszne. Mimo że w procesie smażenia ilość wchłanianego tłuszczu jest naprawdę niewielka, to jednak jedzenie przyrządzone w ten sposób jest dość kaloryczne i ciężkostrawne. Nie musimy się tym jednak przejmować, jeśli będziemy jeść je jedynie raz na jakiś czas. Jeśli jednak naszym priorytetem jest zachowanie lekkiej diety, to wcale nie musimy rezygnować z frytek, nuggetsów, czy ryby w panierce. Możemy przygotować je we frytkownicy niskotłuszczowej, która pozwala na uzyskaniu idealnej, chrupiącej konsystencji dań, z użyciem niewielkiej ilości oleju. Wybór zależy więc przede wszystkim od naszych żywieniowych preferencji.
Frytkownica — ile kosztuje?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, ile właściwie kosztują frytkownice. Czy opłaca się w ogóle kupować takie urządzenie do domowej kuchni? Jak w przypadku wszystkich sprzętów AGD, ceny frytkownic są bardzo zróżnicowane. Ich wysokość zależy od czynników takich jak jakość wykonania, wielkość, ilość dodatkowych funkcji, czy stopień zaawansowania technologicznego. Frytkownice cenionych producentów, takich jak Tefal, czy Phillips kupimy na https://www.euro.com.pl/frytkownice,_Philips.bhtml już nawet za nieco ponad 100 złotych. Średni koszt dobrej klasy sprzętu to około 300-400 złotych. Nie ma więc wątpliwości, że inwestycja ta naprawdę się opłaca.