komputer

W przypadku laptopów przy zakupie nie ma dużej filozofii – po prostu wybieramy interesujący nas model i zamawiamy. Później możemy go spersonalizować, na przykład samodzielnie wymieniając dysk na większy (chociaż może się to niestety skończyć utratą gwarancji) czy dokładając kolejną kość RAM, ale, ogółem mówiąc, laptopy z reguły kupujemy już gotowe.

Inaczej jest z komputerami osobistymi. Niektórzy decydują się na tak zwane „składaki”, czyli komputery złożone z samodzielnie wybranych komponentów, inni stawiają na rozwiązania gotowe, oferowane przez niektóre marki lub sklepy. Która opcja jest korzystniejsza? Wszystkiego dowiecie się poniżej!

„Składaki” są zwykle korzystniejsze

Gotowy PC będzie zwykle droższy niż samodzielne złożenie go z dokładnie tych samych lub przynajmniej podobnych komponentów. Wynika to z faktu, że do sprzętu trzeba jeszcze doliczyć usługę dobrania do siebie jego poszczególnych części i złożenia tego w całość.

Nie da się ukryć, że gotowe komputery są kierowane przede wszystkim do osób, które nie mają wiedzy, aby samodzielnie złożyć PC i muszą polegać na ekspertach, czyli na przykład do babć poszukujących prezentów dla wnucząt. Z tego względu są one po prostu droższe.

Rzecz jednak w tym, że nawet, jeśli nie mamy dużej wiedzy, to bez problemu dostarczy nam ją wiele zaufanych portali technologicznych, takich jak Tech Polska. W Internecie pełno jest aktualnych, rzetelnych propozycji zestawów komputerowych, a sklepy, które sprzedają komponenty, często oferują za darmo lub za niewielką opłatą złożenie ich w całość przed wysłaniem zamówienia.

Gotowy PC a gwarancja

W przypadku, gdy kupujemy osobno wszystkie komponenty i składamy je w całość, otrzymujemy gwarancję na każdy z nich. Gdy kupujemy cały komputer, bywa, że ma on na sobie plombę gwarancyjną, której złamanie w celu rozkręcenia sprzętu może skutkować utratą gwarancji.

Jest to dość problematyczne, ponieważ uniemożliwia przykładowo ulepszenie sprzętu po jakimś czasie poprzez dołożenie do niego większej ilości RAM-u, wymiany dysku czy zamienienia karty graficznej na mocniejszą. Nie można też samemu próbować naprawiać sprzętu, a trzeba wysyłać go do autoryzowanego serwisu. „Gotowce” więc w większości przypadków nie będą dobrym wyborem.

Lepszą opcją jest kierowanie się wskazówkami z Tech Polska i innych rzetelnych portali, aby samodzielnie skomponować idealnego PC (lub po prostu można też skopiować dokładną listę komponentów wskazaną w rankingu zestawów komputerowych na dany miesiąc). Może się to wydawać bardziej skomplikowane niż zamówienie gotowego sprzętu, ale jest to zdecydowanie bardziej opłacalne (i pod względem finansowym, i wydajnościowym).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here