Jak automatyka w rolnictwie zmienia nasz świat

Rolnictwo i przemysł spożywczy stoją przed trudnym wyzwaniem zapobiegnięcia kryzysowi żywnościowemu w obliczu nadciągającej katastrofy klimatycznej, malejących zasobów wody słodkiej, zmniejszającej się powierzchni gruntów rolnych i rosnącej populacji ludzkiej. Jednym ze sposobów, które pomogą uniknąć kryzysu, jest automatyka w rolnictwie. Dowiedz się, na czym polega i jakie niesie korzyści.

Spis Treści

Automatyka w rolnictwie – na czym polega?

Automatyka w rolnictwie umożliwia prowadzenie upraw wertykalnych z utrzymaniem pełnej zdalnej kontroli nad ich przebiegiem oraz panującymi warunkami. Jest to możliwe dzięki temu, że hydroponika pozwala uprawiać rośliny jadalne bez wykorzystania gruntów rolnych. Rośliny znajdują się w specjalnie przygotowanym podłożu bądź roztworze, dzięki czemu zapotrzebowanie na powierzchnię rolną zmniejsza się nawet kilkunastokrotnie. Farmy mogą znajdować się w przystosowanych do tego powierzchniach magazynowych bądź w Plantainerach Hydropolis, czyli przystosowanych do tego kontenerach morskich.

Automatyzacja rolnictwa pozwala zdalnie kontrolować warunki, jakie panują na farmach. Możliwe jest dostosowanie temperatury, warunków oświetlenia, nawadniania czy wreszcie dozowania pożywek dla roślin.

Automatyzacja rolnictwa – jak zmieni naszą przyszłość?

Hydroponika, czyli uprawa roślin bez gruntu, to istotna cegiełka w budowaniu rolnictwa zrównoważonego i neutralnego dla środowiska. Dzięki automatyce w rolnictwie możemy:

ograniczyć zużycie wody o 95% dzięki zastosowaniu zamkniętego obiegu oraz precyzyjnego, kontrolowanego nawadniania;

  • ograniczyć zużycie energii – dzięki możliwości zasilania farm za pomocą pomp ciepła bądź fotowoltaiki może zredukować koszty energii niemal do zera;
  • zmniejszyć zapotrzebowanie na powierzchnię gruntową nawet kilkunastokrotnie;
  • zredukować emisję zanieczyszczeń do wody i gleby – umożliwiają to zamknięty obieg wody oraz precyzyjne dawkowania pożywek dla roślin;
  • zwiększyć obfitość plonów – automatyka w rolnictwie pozwala wykorzystać pełen potencjał genetyczny roślin, dzięki czemu wzrastają one szybko i osiągają swoje najlepsze wartości odżywcze i smakowe, zbiory mogą odbywać się nawet kilka razy częściej w ciągu roku niż przy rolnictwie gruntowym.

Grow Wizard – aplikacja do zarządzania uprawami

Automatyka w rolnictwie zaproponowana przez firmę Hydropolis umożliwia zdalną kontrolę na uprawami za pomocą aplikacji Grow Wizard. Program umożliwia zdalne:

  • nawadnianie uprawy i dozowanie właściwej ilości pożywek dla roślin, kontrolowanie parametrów pożywki w zbiorniku oraz zarządzanie je rekultywacją;
  • kontrolowanie oświetlenia, m.in. symulowanie światła słonecznego czy optymalizację DLI pod kątem zapotrzebowania danej rośliny;
  • kontrolowanie atmosfery, w tym m.in. temperatury, wilgotności czy stężenia dwutlenku węgla;
  • prowadzenia dziennika upraw, który może obejmować np. planowania upraw, kontrolę ich jakości czy sporządzanie raportów.

Dowiedz się więcej: Grow Wizard – czym jest automatyzacja rolnictwa?

Systemy hydroponiczne – załóż nową farmę z Hydropolis

Uważasz, że systemy hydroponiczne pozwolą Ci rozwinąć Twoje gospodarstwo rolne? Załóż swoją farmę z hydropolis i stwórz gospodarstwo przyszłości – automatyka w rolnictwie nie tylko zniweluje wpływ na środowisko naturalne, ale także pomoże Ci zwiększyć opłacalność upraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here