Jak dbać o parkiet
fot. Pexels

Jak dbać o parkiet? Na pewno niejeden raz zastanawiali się nad tym wszyscy posiadacze takiej podłogi, którzy boją się cokolwiek z nią robić, aby nie naruszyć jej struktury. Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują, ale faktycznie trzeba poświęcić dłuższą chwilę na to, aby odpowiednio zadbać o drewno.

Spis Treści

Czym jest parkiet? Jest lepszy od paneli?

Zacznijmy od tego, że zaskakujące jest to, jak moda potrafi zataczać koło! Nie tylko mamy wielki powrót lat 90. w ubiorze, ale także w wystroju wnętrz, a przecież parkiet to nieodłączny element polskich mieszkań z tego czasu.

Parkiet to najprościej rzecz ujmując klepki z litego drewna przyklejane do podłoża, które układane są w charakterystyczny sposób. Dodatkowo można wyróżnić kilka rodzajów takich desek. Większość z nas na pewno kojarzy tzw. „jodełkę”, ale jest jeszcze długa lista tego, jak można ułożyć deski, aby osiągnąć spektakularny efekt.

Czy parkiet w takim razie jest lepszy od paneli? W sieci pojawia się wiele, skrajnych opinii. Można odnieść wrażenie, że wiele zależy po prostu od poczucia estetyki i tego, ile mamy w portfelu, ponieważ za parkiet trzeba słono zapłacić!

retro krzesło stojące na parkiecie na tle białej ściany
fot. Pexels

Jak dbać o parkiet?

Jeśli masz lakierowany parkiet, unikaj chodzenia w butach po mieszkaniu. Dlaczego to takie ważne? Drobinki piasku, które znajdują się pod butami, doprowadzają do rysowania powierzchni. Nie kombinuj, gdy nie masz odpowiedniego preparatu do czyszczenia parkietu. Zapomnij o tym, aby użyć sody oczyszczonej, ponieważ w tym przypadku może zadziałać wręcz jak pumeks!

Na samych babcinych sposobach świat się nie kończy! Ze względu na wysokie ryzyko silnego porysowania podłogi właściciele parkietu często decydują się na usługę cyklinowania i laminowania, która przedłuża „życie” drewna i sprawia, że wygląda jak nowe!

zbliżenie na siedzące osoby na tle drewnianej podłogi
fot. Pexels

Jak myć lakierowany parkiet?

Jeśli już zdecydujecie się na założenie parkietu, nie możecie zapomnieć o tym, że regularna pielęgnacja takiej podłogi przynosi spektakularne efekty. Druga bardzo ważna rada dotyczy wody — używaj jej oszczędnie!

  1. Najpierw dokładnie odkurz podłogę, biorąc pod uwagę to, że w zakamarkach mogły pozbierać się okruszki
  2. Następnie przygotuj w wiaderku letnią wodę z delikatnym detergentem — wiele osób stawia na płyn do mycia naczyń – pod żadnym pozorem nie dodawaj octu jabłkowego czy sody oczyszczonej!
  3. Zanurz w wodzie mopa, dokładnie, naprawdę dokładnie wyciśnij z niego ciecz i zacznij myć nim podłogę

A jakie Wy znacie triki na sprzątanie, które są godne uwagi? Chętnie poznamy Wasze domowe triki na lśniący dom!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here