Jak działają siłowniki pneumatyczne jednostronnego i dwustronnego działania?

0
631

Na rynku akcesoriów pneumatycznych znaleźć można wiele rodzajów siłowników zasilanych sprężonym powietrzem. To stosunkowo proste, tanie i niezawodne w działaniu konstrukcje wykorzystywane w różnych branżach przemysłu. Wśród najpopularniejszych ich wersji na szczególne wspomnienie zasługują siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania i siłowniki działania dwustronnego. Jak działają tego typu urządzenia, czym się różnią i jakie mają zastosowania.

Spis Treści

Siłowniki pchające i ciągnące ze sprężyną

Gdy system instalacji sprężonego powietrza ma ograniczoną wydajność, zwykle stosuje się siłowniki ze wspomaganiem mechanicznym. Przykładem tego typu urządzenia jest siłownik pneumatyczny jednostronnego działania. To urządzenie wyposażone w tłok wypychany lub wciągany do cylindra przez działanie sprężonego powietrza, do którego z przeciwnej strony przymocowana jest sprężyna. Po spuszczeniu ciśnienia tłok wraca do pozycji wyjściowej. Jest wypchany przez wcześniej ściśnięta sprężynę. Dzięki temu siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania wymagają mniejszej ilości sprężonego powietrza i tym samym w mniejszym stopniu obciążają sprężarkę. Takie rozwiązanie przyczynia się także do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej lub paliwa potrzebnego do wyprodukowania sprężonego powietrza przez kompresor.

Siłowniki w pełni pneumatyczne

Metalowa sprężyna zastosowana w pneumatycznych siłownikach jednostronnego działania ma ograniczoną żywotność, co z czasem prowadzi do pogorszenia działania urządzenia. Takie rozwiązanie osłabia również siłę działania siłownika (sprężone powietrze musi pokonać dodatkowy opór stawiany przez sprężynę). W związku z tym, by przeciwdziałać tego typu trudnościom, siłowniki pneumatyczne jednostronnego działania w wielu sytuacjach zastępowane są przez konstrukcje w pełni pneumatyczne. Siłownik dwustronnego działania pozbawiony jest charakterystycznego elementu mechanicznego, który odpowiada za powrót tłoka do pozycji wyjściowej. W takiej konstrukcji sprężone powietrze zarówno wypycha tłok, jak i wciąga go z powrotem do wnętrza cylindra lub korpusu. To rozwiązanie niezawodne, charakteryzujące się dużą sprawnością działania, ale wymagające zastosowania instalacji pneumatycznej o większej wydajności oraz nieco droższe, wymuszające zastosowanie większej liczby zaworów i rozbudowy instalacji.

Podstawowym przeznaczenie siłowników pneumatycznych jednostronnego działania i ich wersji w pełni pneumatycznych, jest przemysł. Tego typu urządzenia wykorzystuje się w zautomatyzowanych procesach technologicznych, między innymi w sortowaniu i pakowaniu produktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here