Jak wybrać studia MBA? Jaka jest różnica MBA a Executive MBA

Osoby, którym zależy na rozwijaniu swojej kariery zawodowej i pracy na wyższych stanowiskach, często decydują się na podjęcie studiów MBA. Uczelnie mają jednak w swojej ofercie różne programy, w tym również – Executive MBA. Czym różnią się między sobą i co warto wziąć pod uwagę przy wyborze programu?

Spis Treści

Studia MBA: czym sugerować się przy wyborze?

W Polsce co najmniej kilkanaście uczelni prowadzi studia MBA; niektóre z nich mają w swojej ofercie kilka różnych programów. Z tego względu warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę.

Po pierwsze – dobrze, jeżeli zajęcia mają charakter praktyczny, czyli uczestnicy zajmują się analizą przypadków, biorą udział w dyskusjach, przygotowują projekty i prezentacje. W taki sposób szybciej uzupełnią swoją wiedzę i zdobędą potrzebne umiejętności. Taka forma zajęć sprzyja też wymianie know-how i poszerzaniu swojej sieci kontaktów biznesowych.

Po drugie – warto wziąć pod uwagę opinię absolwentów danego programu. Na przykład ponad 90% absolwentów poleca studia MBA na Uniwersytecie WSB Merito co jasno świadczy o ich zadowoleniu z uczestnictwa w programie tej konkretnej uczelni. Nie bez znaczenia są także oficjalne rankingi i statystyki. Na przykład z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że w rekrutacji na rok akademicki 2021/2022 szkoły wyższe z Grupy WSB Merito były najczęściej wybieranymi uczelniami niepublicznymi w Polsce (przy uwzględnieniu wszystkich kierunków).

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest współpraca międzynarodowa. Część uczelni, jak chociażby wspomniany wyżej Uniwersytet WSB Merito, współpracuje przy realizacji programu ze swoimi zagranicznymi partnerami. Dzięki takiej współpracy słuchacze polskiego programu MBA mają szansę na udział w zajęciach z wykładowcami prestiżowych szkół wyższych np. z USA czy Wielkiej Brytanii.

Studia MBA czy EMBA?

Osoby, które rozważają złożenie aplikacji na studia MBA powinny mieć świadomość, że część uczelni ma w swojej ofercie także studia EMBA, czyli Executive MBA. Czym różnią się one od „zwykłych” studiów MBA? Po pierwsze – wymaganiami. Wszyscy, którzy myślą o aplikowaniu ma EMBA muszą wiedzieć, że konieczne jest nie tylko posiadanie wyższego wykształcenia (w przypadku niektórych programów EMBA – tytułu magistra), ale także doświadczenia zawodowego – niekiedy większego niż dla studiów MBA. Na przykład, aby dostać się na studia EMBA prowadzone przez Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu trzeba ukończyć wcześniej studia magisterskie oraz posiadać 5-letnie doświadczenie zawodowe (podczas gdy w przypadku studiów MBA zazwyczaj wystarczają 2 lata doświadczenia). Wyższe wymagania stawiane kandydatom wynikają jednak głównie z faktu, że programy EMBA są kierowane do wyższej kadry menedżerskiej, podczas gdy na studia MBA mogą aplikować też osoby, które dopiero rozpoczynają zdobywanie doświadczenia na stanowiskach kierowniczych.

Studia dla osób ambitnych i mierzących wyżej

Zarówno na studia MBA jak i EMBA aplikują osoby, którym zależy na rozwoju kariery zawodowej, uzupełnieniu posiadanej wiedzy i zdobyciu know-how z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem. Oba programy umożliwiają też zdobycie wielu cennych umiejętności, a uczestnictwo w nich pozwala na poszerzenie horyzontów biznesowych.

 

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here