strzelanie

Sportowe lub rekreacyjne strzelanie z wiatrówki stało się ostatnio bardzo popularne. Nic więc dziwnego, gdyż dostępność różnych modeli stale rośnie. Są przy tym stosunkowo niedrogie, a duża liczba strzelnic pozwala na ćwiczenia praktycznie zawsze, kiedy tego chcemy. Zobaczmy zatem, jak wybrać pierwszą z nich.

Wiatrówka bez pozwolenia

Aby mówić o wyborze wiatrówki, warto na początek uświadomić sobie, że jest to popularna nazwa na pistolet lub karabin o specjalnie zaprojektowanym napędzie, działającym na sprężone powietrze, naciągniętą sprężynę lub “nabój” z dwutlenkiem węgla. Ich moc nie przekracza 17 J, co jest wartością sprawiającą, że są one dostępne bez zezwolenia dla każdej pełnoletniej osoby. Nie muszą być także rejestrowane, co jeszcze bardziej przyczynia się do ich popularności.

Rodzaj napędu

Krytycznym parametrem będzie rodzaj napędu, który został zastosowany w wiatrówce. Jednym z najpopularniejszych jest CO2, który sprawia, że wiatrówka jest bardzo lekka, mała i wygodna w obsłudze. Niestety kosztem takiego zabiegu jest niewielka moc pistoletu lub karabinku.

Inne popularne rozwiązanie to sprężyna, która sprawia, że wiatrówka jest łatwa w użyciu i bardzo tania w eksploatacji, gdyż nie wymaga dokupowania akcesoriów takich jak naboje z dwutlenkiem węgla. Niestety odrzut jest w tym przypadku większy niż w pierwszym opisanym modelu.

Wiatrówka PCA (na pompkę) to kolejny tani w eksploatacji model, który nie wymaga dodatkowych nabojów z dwutlenkiem węgla. Zaletą jest także możliwość regulacji siły strzału i niewielki odrzut. To jeden z najchętniej wybieranych modeli.

Wiatrówka PCP (na sprężone powietrze) to jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Napędem jest powietrze magazynowe w zbiorniku pod lufą. Sama wiatrówka jest bardzo precyzyjna, posiada dużą stabilność strzału i jest wyjątkowo wygodna w użyciu. Cechuje się małym odrzutem i wytrzymałością. Niestety dla wielu osób to już większy wydatek.

Kilka parametrów, które wpływają na wybór wiatrówki

Decydując się na swoją pierwszą wiatrówkę, będziesz musiał dokonać szeregu wyborów, które pozwolą ci na uzyskanie pistoletu lub karabinu o najlepszych dla ciebie właściwościach. Musisz między innymi zdecydować się na rodzaj lufy, kaliber i posiadanie magazynku.

Kaliber oznacza wielkość zastosowanego śrutu, a zatem stabilność strzału oraz siłę wyrzutu. Decyduje o tym, czy wiatrówka będzie lepsza na większe, czy mniejsze odległości. Podobnie wpływa rodzaj lufy: gładkie są lepsze na krótkich odległościach, podczas gdy gwintowane na dłuższych. Magazynek z kolei odpowiada za możliwość oddawania większej ilości strzałów bez ładowania.

Kolejne cechy, na które można zwrócić uwagę, to oczywiście rodzaj broni: długa lub krótka. Broń długa (karabinki) sprawdza się szczególnie na dużych dystansach, ponieważ posiada większą moc i celność. Z kolei pistolety (broń krótka) będzie dobrym wyborem na krótki dystans, zwłaszcza podczas strzelectwa typowo rekreacyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here