Trudno dzisiaj wyobrazić sobie odrabianie lekcji, bez korzystania z komputera. Przy jego wyborze ważne będą nie tylko podzespoły, typu procesor czy pamięć RAM. Istotne będzie również dobranie odpowiedniego monitora. Jaki model wybrać dla ucznia?
Przede wszystkim odpowiedni rozmiar
Jeżeli poszukujesz monitora, który będzie odpowiednią propozycją dla ucznia czy studenta, powinieneś wiedzieć, że sporą rolę będzie tutaj odgrywała jego wielkość. Im więcej cali będzie miał wybrany przez Ciebie np. monitor Samsung, tym więcej aplikacji i okienek będzie można na nim otworzyć. Dzięki temu użytkownik zaoszczędzi sporo czasu, bo nie będzie musiał przeskakiwać pomiędzy różnymi zakładkami, aby znaleźć tę właściwą.
Poza tym większy ekran pozwala objąć wzrokiem większy fragment tekstu, a to oznacza, że nie tylko łatwiej jest się skupić na tym, co się robi, ale również szybciej można wychwycić interesujące fragmenty, które należy wypisać. Mając przed sobą większy ekran, uczeń będzie się mniej rozpraszał, bo nic nie będzie odciągało jego wzroku. Będzie mógł otworzyć obok siebie dwa okienka, aby w jednym pisać, a na drugim mieć tekst źródłowy.
Oczywiście, wielkość takiego monitora powinna być dostosowana do rozmiarów biurka, tak aby oczy znajdowały się w odpowiedniej od niego odległości. Co więcej, warto wybierać modele, które dają możliwość regulowania kąta nachylenia czy wysokości ekranu, tak aby ustawić go zgodnie z zasadami ergonomii pracy. Dzięki czemu mniejsze będzie prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy, szyi, oczu czy kręgosłupa.
Czy matryca ma znaczenie?
Wybierając monitor do nauki, możesz się zastanawiać, czy faktycznie tak ważna jest matryca, która się w nim znajduje. Powinieneś wiedzieć, że w dużej mierze odpowiada ona za częstotliwość odświeżania obrazu, a więc za to, ile razy w ciągu jednej sekundy odświeżany jest pojedynczy piksel. Im więcej, tym płynniejszy będzie obraz i tym szybciej zauważysz zmiany, które będą się na nim pojawiały.
Dlatego dobrą propozycją, jeśli chodzi o sprzęt do nauki, może być monitor ips. To matryca, która nie tylko oferuje krótki czas odświeżania, ale również dobrą jakość obrazu, na co wpływ ma przede wszystkim odwzorowanie kolorów i wysoki kontrast. Tego typu parametry będą istotne podczas przeglądania zdjęć czy obrazów, które potrzebne będą do wykonania jakiegoś zadania. Decydując się na monitor z matrycą IPS, zyskasz szerokie kąty widzenia i jasność na poziomie 250 nitów.
Wśród różnych propozycji, możesz znaleźć monitory, które będą posiadały takie dodatkowe funkcje, jak np. wbudowane głośniki, dzięki którym bez trudu wykona zadania, w których konieczne będzie odsłuchanie jakiegoś utworu. Uczniowie często pracują na dokumentach tekstowych czy arkuszach kalkulacyjnych, dlatego warto rozważyć wybór modelu z pivotem, w którym można obrócić monitor o 90 stopni i zyskać portretowy obraz całego dokumentu.
Nie tylko do nauki
Nawet jeżeli głównym założeniem jest, że wybrany monitor, będzie służył do nauki, to wiadomo – nie samą nauką człowiek żyje. Dlatego spokojnie można przyjąć, że poza tym głównym zadaniem, wykorzystywany będzie również do przeglądania stron internetowych, oglądania filmów czy grania w gry.
Biorąc pod uwagę ten ostatni przypadek, warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie prezentuje monitor G-Sync. Jest to technologia, która odpowiada za to, aby liczba klatek przesyłanych na monitor w czasie sekundy, była taka sama jak częstotliwość taktowania. Dzięki jej zastosowaniu nie tylko zyskasz lepszą jakość obrazu, ale również pozbędziesz się smużenia, przecinania czy rozrywania scen.
Wybierając monitor, który ma służyć do nauki, musisz pamiętać, że będzie on wykorzystywany przez wiele godzin. Dlatego upewnij się, że model, który wzbudził Twoje zainteresowanie, posiada funkcję redukowania niebieskiego światła i migotania obrazu – dzięki temu oczy będą się mniej męczyły i łatwiej będzie się skupić na nauce. Warto również zwrócić uwagę, czy posiada matrycę matową, czy błyszczącą. Ona również może wpływać na jakość nauki i odbieranego obrazu.
Artykuł sponsorowany.