Wiele osób w trakcie poszukiwań psychoterapeuty dla siebie, zastanawia się, jakimi cechami powinien się odznaczać. W końcu do gabinetu psychoterapeutycznego często przychodzi się z problemami, którymi na ogół dzielimy się niechętnie. Z tego względu każdy oczekuje, że będzie to miejsce, w którym będziemy czuć się bezpiecznie. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze specjalisty?
Profesjonalizm
Niektórzy wyobrażają sobie, że gabinet psychoterapeutyczny to miejsce, w którym można się wyżalić i ponarzekać na codzienne życie, co sprawia, że niczym się to nie różni się od pójścia do dobrej przyjaciółki. Nie jest to prawda. Dobry specjalista odznacza się wysokim poziomem profesjonalizmu, stosuje się do zasad etyki zawodowej, jest obiektywny, nie ocenia, zachowuje tajemnicę zawodową, a także posiada wiedzę i kwalifikacje umożliwiające pracę z problemami. Pierwsze wizyty służą poznaniu się terapeuty z pacjentem i zaznajomieniu z przeżywanymi trudnościami. Jeżeli ten uzna, że nie posiada kompetencji do zajmowania się danym problemem, powinien skierować klienta do odpowiedniego specjalisty. Świadczy to o wysokim poziomie profesjonalizmu i uczciwości, natomiast nie jest to oznaka małej wiedzy – dany specjalista może pracować z innymi problemami lub nie czuć się pewnie w danym obszarze. Profesjonalny psychoterapeuta ustala również na początku, razem z pacjentem, zasady i cele terapii, które umożliwiają skuteczniejszą pracę.
Rozwój zawodowy
Dobry psychoterapeuta powinien mieć również odpowiednie wykształcenie. Są to ukończone studia psychologiczne, humanistyczne lub medyczne i podyplomowe szkolenie w określonym nurcie psychoterapii. https://www.psychoterapia-skawinska.pl/ ma tę informację w niższej części strony, dzięki czemu możesz dokładnie sprawdzić, jak przebiegało wykształcenie psychoterapeuty. Co więcej, specjalista mimo ukończonych studiów wciąż powinien się dokształcać, odbywać dodatkowe kursy i zapoznawać się z aktualną literaturą naukową, ponieważ ciągle są prowadzone badania, które mogą zmienić postrzeganie danego problemu lub znaleźć nieznane dotąd metody pracy.
Osobowość
Podstawową cechą, jaką powinien się charakteryzować dobry terapeuta, jest empatia. Specjalista powinien rozumieć co czujesz, jednocześnie zachowując dystans od tych emocji. Ważna jest również ciekawość i zaangażowanie w problem osoby, a także uważność i aktywne słuchanie. Dobry psychoterapeuta potrafi dostosować się do pacjenta używając odpowiedniego języka, tak, żeby ten go dobrze zrozumiał.
Relacja
Ostatnim elementem, o jakim chcemy wspomnieć, jest relacja. Często jest to jeden z najważniejszych elementów udanej terapii. Jeżeli czujesz się w gabinecie bezpiecznie i ufasz swojemu terapeucie, to znaczy, że jesteś w dobrym miejscu. Natomiast jeżeli dopiero stoisz przed wyborem psychoterapeuty, możesz umówić się na pierwszą wizytę do https://www.psychoterapia-skawinska.pl/psychoterapia-indywidualna/ i zobaczyć, jakie emocje towarzyszą Ci na miejscu, jak wygląda pierwsza wizyta, a jeżeli masz jakieś wątpliwości, mów o tym. Szczerość w relacji terapeutycznej to podstawa.