Jakie są najpopularniejsze metody zdobienia wydruków

Ozdabianie wydruków pozwala jeszcze bardziej je uatrakcyjnić. Ma to duże znaczenie w sytuacji, gdy spełniają one funkcję dekoracyjną lub marketingową. Klienci zlecający wydruki firmom poligraficznym mają obecnie do wyboru szereg rozmaitych metod zdobienia, dlatego bez trudu znajdą coś, co w pełni ich usatysfakcjonuje i spełni wymogi danego projektu. Jakie są najpopularniejsze i najbardziej efektowne uszlachetnienia?

Spis Treści

Eleganckie tłoczenie na zimno i na gorąco

Jednym z najbardziej efektownych zdobień wydruków są złocenia i srebrzenia. Takie uszlachetnienia można często spotkać na etykietach umieszczanych na produktach premium lub na butelkach z alkoholem (przede wszystkim na winach). Zdobią także często okładki książek. Wyglądają bardzo elegancko, luksusowo i stylowo, przez co przyciągają uwagę i zachęcają do zakupu. Taki efekt można osiągnąć przez zastosowanie jednej z dwóch technik poligraficznych: tłoczenia na zimno (coldstamping) lub na gorąco (hotstamping). Pierwsza metoda polega na zaaplikowaniu w konkretne miejsca wydruku specjalnego kleju utwardzanego światłem UV, a następnie na dociśnięciu do niego folii wyposażonej w barwnik. Tłoczenie na gorąco również wymaga zastosowania folii – różnicą jest jednak nagrzana matryca, za pomocą której nanosi się złoty lub srebrny kolor.

Stosowanie specjalnego lakieru UV

Bardzo ładny i estetyczny efekt daje zastosowanie lakieru UV. Dzięki niemu powierzchnia wydruku staje się połyskliwa, co również przyciąga wzrok. Ostateczny rezultat zależy jednak od tego, jaki lakier się wykorzysta – do wyboru są nie tylko błyszczące rozwiązania. Z łatwością można zastosować lakierowanie, które zmatowi wydruk, pokryje go brokatem lub fluorescencyjną warstwą. Możliwości jest wiele, dlatego łatwo dobrać coś dostosowanego do własnej wizji. Warto także pamiętać, że polakierować można w ten sposób całą powierzchnię wydruku lub tylko jego część.

Laminowanie zadrukowanych powierzchni

Lubianą metodę uszlachetniania druku stanowi laminacja, znana również jako foliowanie. Technika ta pozwala na uzyskanie zarówno efektu matowego, jak i metalicznego lub błyszczącego. Tak ozdobiony wydruk prezentuje się więc bardzo ładnie. Ponadto laminowanie zwiększa jego wytrzymałość i odporność, np. na działanie wilgoci czy promieni słońca, powodujących blaknięcie, co wydłuża jego żywotność. Dzięki foliowaniu wydruk ma lepszą jakość.

Tworzenie wypukłości na wydrukach

Interesującym sposobem ozdobienia druku jest embossing. Termin ten oznacza wytłaczanie na danej powierzchni wypukłych wzorów. W ten sposób można wyróżnić np. napis lub część ilustracji znajdującej się na wydruku. Istnieją dwa rodzaje takiego uszlachetnienia – na zimno oraz na gorąco. Oba dają bardzo podobne efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here