Kredyt hipoteczny – jakie kryteria należy spełnić?

0
351

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego najczęściej ma miejsce wówczas, gdy myśli się o zakupie nieruchomości dla siebie lub w celach inwestycyjnych. Jakie kryteria trzeba obecnie spełnić, by móc liczyć na pozytywną decyzję kredytową?

Spis Treści

Podstawowe kryteria do kredytu hipotecznego

Przeglądasz mieszkania na sprzedaż Ciechanów i myślisz o zakupie jednego z nich? Jeśli oszczędności na to nie pozwalają, możesz wziąć pod uwagę finansowanie w oparciu o kredyt hipoteczny. Aby otrzymać finansowanie z banku, musisz posiadać wystarczającą zdolność kredytową – jest ona wyliczana przez bank przy pomocy różnych algorytmów (dlatego całkowita zdolność kredytowa w jednym banku może być inna niż w drugim), ale uwzględniane są takie kwestie, jak:

  • Dochód – czyli kwota, która co miesiąc zasila Twoje konto bankowe. Ważne, by był to dochód udokumentowany i regularny.
  • Koszty życia – czyli przeciętne miesięczne wydatki na utrzymanie, które pomniejszają pulę środków do dyspozycji.
  • Inne zobowiązania kredytowe – jeśli spłacasz kartę kredytową, raty za zakupy lub masz inny kredyt, rozważ spłatę tych zobowiązań przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny, bo zobowiązania te obniżą Twoją bieżącą zdolność kredytową.
  • Historia kredytowa – jeśli jest pozytywna (raty spłacane były w terminie), to dobrze, a jeśli zdarzały się problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań, to może wpłynąć na ocenę Twojej wiarygodności kredytowej. Przy czym incydentalna nieterminowość nie jest tak niekorzystna, jak nagminne zwlekanie z płatnościami.
  • Posiadanie wkładu własnego – aktualne rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego mówią o tym, że wkład własny powinien wynosić 20% wartości kredytowanej nieruchomości. Zdarzają się oferty kredytowe z niższym wkładem własnym, a także oferty realizowane w ramach określonych programów krajowych, które mogą wpływać na obniżenie wymaganego wkładu własnego.

To tylko podstawowe kryteria, które są brane pod uwagę do wyliczania zdolności kredytowej. Nie bez znaczenia są jednak również kwestie związane z sytuacją rodzinną i zawodową, jak również kwota, o jaką chcesz wnioskować.

Co jeszcze jest brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego?

Nie tylko dobre dochody i posiadanie wkładu własnego będzie brane pod uwagę przez bankowych analityków. Na pozytywną decyzję kredytową mogą wpłynąć również:

  • Dodatkowi kredytobiorcy – przy niskiej zdolności kredytowej, gdy rozważasz większe mieszkania na sprzedaż Ciechanów zamiast kawalerki, możesz wnioskować o kredyt wspólnie z małżonkiem lub małżonką, ale też z którymś z rodziców lub teściów.
  • Dodatkowe zabezpieczenie kredytu – jeśli posiadasz inną nieruchomość (choćby garaż wolnostojący, działkę lub mieszkanie), może stać się ona dodatkowym zabezpieczeniem dla kredytu hipotecznego, co zwiększy szansę na pozytywną decyzję kredytową.
  • Stabilna sytuacja zawodowa – praca na umowie o pracę dla jednego pracodawcy od dłuższego czasu daje pewną przewagę w sytuacji, gdy starasz się o kredyt hipoteczny. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, konieczne jest prowadzenie jej od roku lub dwóch lat (w zależności od kryteriów konkretnego banku) i osiąganie stabilnych wyników finansowych. Praca na umowie zlecenie również jest rozwiązaniem korzystnym, o ile jest to zatrudnienie stabilne i długoterminowe, a nie jednorazowe.

Chcąc uzyskać kredyt hipoteczny, warto zadbać z wyprzedzeniem o dobrą historię kredytową i o brak innych, wysokich i kłopotliwych zobowiązań finansowych. Przy stabilnym zatrudnieniu i odpowiedniej zdolności, można liczyć na realizację planów związanych z zakupem własnego M.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here