Kuchnia w stylu skandynawskim

Stylizacje skandynawskie skradły serca wielu Polek i Polaków. Doceniliśmy je za wyjątkowe atuty estetyczne oraz dużą funkcjonalność. Ponadto urządzenie wnętrz w stylu skandynawskim nie jest szczególnie trudne ani drogie. Poniżej przybliżamy ten temat, skupiając się na kuchni, dla której styl skandynawski wydaje się idealnym rozwiązaniem. 

Spis Treści

Najważniejsze cechy aranżacji skandynawskich 

Podstawą stylu skandynawskiego jest minimalizm, nacisk na funkcjonalność oraz prostota estetyczna. Każde wnętrze urządzone w stylu skandynawskim powinno być dokładnie zaplanowane pod kątem jego wykorzystania na co dzień. Ponadto liczy się także otwarta przestrzeń oraz dystans pomiędzy wszystkimi elementami wyposażenia. W ten sposób pomieszczenie zostanie optycznie powiększone. We wnętrzach skandynawskich istotne jest także światło. Najczęściej pomieszczenia wykończone są w jasnych tonacjach kolorystycznych, a rozświetla je dobrze dobrany system lamp. 

Jakie meble do kuchni skandynawskiej? 

Wybór mebli powinien zostać podporządkowany zarówno względom praktycznym, jak i estetycznym. Polecamy w pierwszej kolejności sięgać po meble wykonane z jasnego drewna. Dotyczy to zarówno stołu, krzeseł, jak i blatów kuchennych. Również meble do przechowywania sprzętów – kuchenne szafki i regały – powinny być drewniane. Warto postawić na meble o naturalnych frontach, prezentujących drewno w przekroju. 

Aranżacja ścian i podłogi powinna uzupełniać estetykę wnętrza. Warto sięgać po farby w jasnych tonacjach – przede wszystkim odcienie bieli, beżu, szarego – które można uzupełnić motywami cegły, marmuru lub betonu. Na podłodze warto natomiast ułożyć płytki w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. 

Sprzęt AGD w kuchni skandynawskiej powinien mieć połyskliwe, metaliczne wykończenia. Warto wybierać sprzęty o prostej konstrukcji i budowie, pozbawionych elementów dekoracyjnych. Najważniejszym ich atutem estetycznym będzie prostota oraz dopasowanie do otoczenia. 

Dodatki w kuchniach skandynawskich 

W żadnej kuchni nie może zabraknąć systemu oświetleniowego ani osłonowego na okna. Do pomieszczeń w stylu skandynawskim najlepiej wybierać duże lampy punktowe, emitujące światło z 3 lub nawet 5 różnych źródeł. Świetnym wyborem może okazać się lampa łącząca metal i drewno – na przykład w formie podłużnej listwy wyposażonej w reflektory.

Okna warto osłonić nowoczesnymi systemami osłonowymi – roletami lub elektrycznie sterowanymi żaluzjami. Istnieje też możliwość wyboru tkanin zasłonowych i stworzenia kuchni skandynawskiej na modę retro lub rustykalną. Wówczas warto zdecydować się na tkaniny w jasnych odcieniach i uzupełnić je o firanki z prostymi wzorami. 

Dodatki dedykowane do kuchni skandynawskich tworzą rozbudowaną grupę, w której znajdziesz zarówno sprzęty nowoczesne, jak i stylizowane na retro. Warto nie przesadzać z ich ilością – przesyt działa na niekorzyść aranżacji skandynawskich. Typowe i najczęściej wykorzystywane ozdoby to: geometryczny okrągły zegar, półki drewniane (do eksponowania epokowych sprzętów), obrazy w drewnianych ramkach. Ponadto w kuchni skandynawskiej nie powinno zabraknąć roślin, które warto umieścić w wysokich smukłych donicach i ustawiać na poziomie podłogi lub blatu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here