Leasing samochodu czy wynajem

Leasing to popularne rozwiązanie, kiedy chcesz jeździć nowym autem, ale nie masz środków albo nie chcesz go kupować. Później samochód możesz wykupić, jeśli Ci się spodoba. Inną opcją jest najem, gdzie w ramach abonamentu również możesz korzystać z pojazdu. Sprawdzamy, co się bardziej opłaca

Kiedy chcesz wymienić stare auto na nowe, nie musisz mieć 100% jego ceny zakupu. Możesz wziąć je w leasing, wynająć albo sfinansować je kredytem lub pożyczką. Warto wiedzieć, że leasing samochodu nie jest przeznaczony tylko dla firm. Może z niego skorzystać także osoba fizyczna.

Jeśli jednak jesteś przedsiębiorcą możesz sięgnąć po kredyt dla firm, który przeznaczysz na zakup firmowego auta. Warto dodać, że pożyczka dla firm na oświadczenie może zostać Ci przyznana niezależnie od tego, czy dopiero wchodzisz na rynek, czy też już jakiś czas prowadzisz działalność gospodarczą.

Na czym polega leasing?

Leasing samochodu polega na tym, że na czas trwania umowy za ustaloną kwotę możesz korzystać z auta, należącego do firmy leasingowej. Przez cały czas trwania leasingu pojazd nie jest Twój, ale możesz z niego korzystać tak, jakby był. Na początku trzeba wnieść opłatę wstępną. Po zakończeniu umowy auto możesz wykupić, a jego cena będzie niższa niż gdybyś kupił je z wolnego rynku. Auta poleasingowe są bowiem tańsze, ale Ty jako leasingobiorca masz prawo pierwokupu. Transakcja jest więc niezwykle opłacalna.

Jak działa leasing? Rodzaje leasingu samochodu

Firmy mogą skorzystać z jednego z dwóch rodzajów leasingu samochodu. W leasingu operacyjnym auto jest składnikiem majątku firmy leasingowej. W związku z tym przedsiębiorca, który z niego korzysta, może zaliczyć do kosztów comiesięczną ratę leasingową. Nie ma obowiązku opłacania podatku VAT na samym początku, koszty podatku są doliczane do każdej raty. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca.

Z kolei umowa leasingu finansowego nakłada na firmę, która z niego korzysta, szereg obowiązków. Podatek VAT trzeba zapłacić od razu, odliczać odpisy amortyzacyjne, a samo auto jest składnikiem majątku leasingobiorcy. Okres trwania umowy jest dłuższy, a po jej zakończeniu auto zazwyczaj zostaje wykupione.

Istnieje także leasing konsumencki, z którego może skorzystać osoba fizyczna. Formalnie nie różni się od leasingu dla firmy. Również trzeba wnieść wpłatę własną, nie jest się właścicielem samochodu, ale można z niego korzystać, a na koniec można go wykupić albo zwrócić firmie leasingowej. Pomoże Ci ona także w załatwieniu formalności, które przy zakupie ciążą na właścicielu auta.

Leasing czy kredyt w banku?

Mimo że z leasingu konsumenckiego można korzystać już od 2011 roku, to jest to mało popularne rozwiązanie w Polsce. Dużo częściej klienci korzystają z kredytu samochodowego. Dlaczego? Dla wielu kierowców problemem jest to, że auto nie jest ich własnością. Ważnym aspektem jest również to, że przy leasingu nie zbudujesz swojej historii ubezpieczeniowej – w końcu bezszkodowa jazda jest zaliczana na konto właściciela pojazdu, czyli firmy leasingowej.

Z drugiej strony patrząc, leasing ma także przewagi nad kredytem. Raty leasingowe są niższe od raty kredytu, bo spłacasz tylko część wartości auta. Jeśli porównasz koszty, to kalkulator leasingowy pokaże Ci, że ta opcja opłaca Ci się bardziej niż kredyt w banku. Po drugie, gdy Ci się znudzi, to możesz bez konsekwencji oddać je właścicielowi i nie musisz martwić się sprzedażą. Po trzecie, zaległości w spłacie raty leasingowej nie są odnotowywane w BIK. Nawet spóźnienia nie wpłyną więc na Twoją szansę na uzyskanie kredytu.

Leasing czy wynajem?

Alternatywą dla leasingu konsumenckiego jest także wynajem długoterminowy. Jest to usługa, którą można nazwać także „autem na abonament”. Polega to na tym, że opłacasz miesięczny abonament i możesz jeździć samochodem, a obowiązki, takie jak: ubezpieczenie, rejestracja, naprawy czy wymiana opon ciążą na wynajmującym.

Wynajem sprawdzi Ci się też wtedy, kiedy nie chcesz się martwić o nic związanego z pojazdem, móc je tylko zatankować i jeździć. Z kolei leasing będzie lepszy wtedy, gdy planujesz później wykupić samochód.

Czy leasing się opłaca?

Wynajem długoterminowy jest tańszy niż leasing, a dodatkowo nie ma konieczności wnoszenia wpłaty własnej. Warto jednak doliczyć jeszcze do raty najmu takie koszty jak ubezpieczenie czy assistance, które są wymagane przez firmę wynajmującą auta.

Ile jest czasu na przerejestrowanie samochodu?

Warto wiedzieć, że od początku tego roku zmieniły się przepisy odnośnie do rejestracji importowanego pojazdu. Do tej pory właściciel musiał to zrobić w ciągu 30 dni od daty sprowadzenia samochodu. Teraz ma na to 180 dni. Warto jednak pamiętać, że w przypadku leasingu czy najmu długoterminowego obowiązek ten nie ciąży na Tobie jako kierowcy, ale wszystko załatwia leasingodawca, który cały czas pozostaje właścicielem auta.

Leasing samochodu – co jeszcze warto wiedzieć?

Na rynku są cały czas dostępne samochody poleasingowe. Ze względu na to, że są używane, to można kupić je w naprawdę atrakcyjnej cenie. Jeśli leasing nie jest dla Ciebie, ale chcesz zaoszczędzić na zakupie, to warto wziąć udział w takiej aukcji.

Często zdarza się także, że szczególnie firmy przeprowadzają cesję leasingu. Polega to na tym, że jedno przedsiębiorstwo chce wypowiedzieć wcześniej umowę leasingu (np. z powodu trudności finansowych). Musi jednak liczyć się z tym, że będzie musiał zapłacić karę umowną i ponieść wszystkie dodatkowe koszty. Dlatego szuka możliwości, aby sprzedać taki leasing. Wtedy inna firma staje się leasingobiorcą. Oczywiście zgodę na cesję leasingu trzeba otrzymać od właściciela pojazdu, czyli przedsiębiorstwa leasingowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here