Często osoby zainteresowane montażem instalacji fotowoltaicznych, liczą na szybki zwrot z poniesionej inwestycji, znaczne oszczędności na rachunkach i niezależność przy dostarczaniu prądu. Bardzo ważne jest obok fachowego doboru i montażu modułów, aby zwrócić uwagę na elementy instalacji. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które optymalizują pracę instalacji fotowoltaicznych. Czym są mikroinwertery, co musimy o nich wiedzieć i jak je wybrać? Jeśli interesuje Cię zagadnienie, to czytaj dalej!
Spis Treści
Czym są mikroinwertery?
Są to falowniki, a więc urządzenia, które zamieniają prąd stały na prąd przemienny, zgodny z parametrami sieci elektroenergetycznej. Różnią się jednak od zwykłych inwerterów wielkością i mniejszą mocą. Klasyczny inwerter może mieć moc nawet kilkuset kW (np. 250kW) i obsługiwać kilkaset modułów. Mikroinwertery, w zależności od modelu, obsługują od 1 do maksymalnie 6 modułów. Dzięki temu można je zamontować bezpośrednio pod modułami.
Zalety stosowania mikroinwerterów
Do zalet mikroinwenterów zaliczamy:
- brak negatywnego wpływu zacienień i niedopasowań prądowo-napięciowych modułów – każdy moduł pracuje indywidualnie,
- pełne bezpieczeństwo przeciwpożarowe bez żadnych dodatkowych aparatów – mikroinwertery, tak jak klasyczne inwertery stringowe, wyłączają się w momencie pozbawienia ich zasilania po stronie AC. Wystarczy podłączyć mikroinwertery do części odbiorów niepożarowych i mamy zapewnione wyłączenie zasilania DC na poziomie modułów,
- brak napięcia podczas łączenia – maksymalne napięcie, jakie może pojawić się podczas montażu, to napięcie obwodu otwartego Voc, jednak nie więcej niż 60 V,
- monitoring na poziomie modułów,
- możliwość zdalnej zmiany parametrów inwerterów,
- szybki montaż – podłączenie strony DC sprowadza się do połączenia wtyczek DC modułów z wtyczkami DC mikroinwerterów,
- mniejsza ilość zabezpieczeń – brak ograniczników przepięć DC, rozłączników izolacyjnych, bezpieczników topikowych,
- możliwość rozbudowy instalacji – nie musimy dobierać takich samych modułów.
Wady stosowania mikroinwerterów
Mikroinwertery również mają swoje wady, do których zaliczamy:
- dużą ilość elementów elektronicznych w instalacji fotowoltaicznej – ryzyko usterki/awarii urządzenia,
- w przypadku awarii mikrofalownika, jego wymiana może być kłopotliwa i może wymagać demontażu części instalacji.
Powyższe punkty nie są jednak dużymi wadami, gdyż awaryjność mikrofalowników wynosi do 0,05%
Optymalizatory mocy – rozwiązanie optymalne?
Optymalizatory mogą zminimalizować wpływ zacienień na pracę instalacji fotowoltaicznej. W momencie braku zasilania odłączają zasilanie na poziomie modułów lub obniżają ich napięcie do poziomu 1 V, jednak nie spełniają wymagań, stawianych Przeciwpożarowym Wyłącznikom Prądu. Ponadto w dalszym ciągu mamy mocno rozbudowaną stronę DC, przez co istnieje konieczność stosowani dużej liczby zabezpieczeń. Instalacja z optymalizatorami ma pewne ograniczenia względem instalacji z mikroinwerterami, głównie ograniczają nas parametry inwertera związane z napięciem startu czy zakresem napięć MPPT. Awaria inwertera wyłączy z użytkowania całą instalację, natomiast w przypadku mikroinwerterów awaria jednego urządzenia, wyłącza nam produkcje tylko z jednego do kilku modułów.