Wybór firmy deweloperskiej to kluczowy krok na drodze do posiadania własnego M. O szczegółach dotyczących wykończenia decydują oczywiście nabywcy, ale najważniejsze w skutkach decyzje budowlane (np. projekt inwestycji, wykorzystane technologie i materiały) podejmuje deweloper. Warszawa, podobnie jak większość dużych miast w Polsce, to miejsce, gdzie o klienta rywalizują różne firmy. Zobacz, co warto sprawdzić, zanim podpiszesz umowę.
Doświadczenie
Kluczowym czynnikiem przy wyborze dewelopera jest oczywiście doświadczenie. Mało kto będzie chciał powierzyć kilkaset tysięcy złotych firmie, która stawia pierwsze kroki na dynamicznie zmieniającym się rynku nieruchomości. Zwykle zasada jest prosta: dobry deweloper to doświadczony deweloper. Warszawa kusi ofertami licznych firm, jednak aby uniknąć opóźnień i innych niedogodności, warto postawić na taką, która rocznie oddaje do użytku setki mieszkań w całym kraju i ma wieloletnie doświadczenie.
Stabilność finansowa
Może się okazać, że doświadczony deweloper, w którego ofercie znaleźliśmy ciekawe mieszkanie, to relatywnie niewielka, lokalna firma. Nie zawsze musi to oznaczać coś złego, jednak na pewno wiąże się ze znacznym ryzykiem. Wybór takiego inwestora może sprawić, że do momentu odbioru mieszkania będziemy się martwili, czy inwestycja przebiegnie zgodnie z planem. Powód jest prosty: małe firmy rzadko posiadają kapitał zapasowy i jeśli coś pójdzie nie tak, mogą zacząć się kłopoty. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy w grę wchodzi duży, najlepiej ogólnopolski, deweloper. Warszawa to miasto, gdzie większość takich firm prowadzi przynajmniej kilka równoległych inwestycji. Warto więc przejrzeć je w pierwszej kolejności, ponieważ wybór stabilnego finansowo inwestora zagwarantuje nam spokój.
Dodatkowe udogodnienia
Stawiając na dużą firmę, taką jak Murapol czy Budimex, możemy liczyć na udogodnienia w inwestycji, których zwykle brakuje w ofercie mniejszych deweloperów. Są to pakiety dodatkowe, które za darmo lub za pewną stosunkowo niewygórowaną dopłatą możemy otrzymać w ramach umowy. Obecnie z dużym zainteresowaniem klientów spotykają się przede wszystkim różne rozwiązania z rodziny smart home, umożliwiające sterowanie mediami w mieszkaniu na odległość (np. regulację temperatury i oświetlenia), oraz pakiet antysmogowy, czyli nowoczesne filtry, które uchronią lokatorów nie tylko przed zanieczyszczeniami z zewnątrz, ale i przed kurzem i roztoczami. Niestety są to systemy, których nie może zaoferować każdy deweloper. Warszawa jest oczywiście miastem, gdzie nowinki technologiczne pojawiają się w pierwszej kolejności i szybko stają się standardem. Warto jednak sprawdzić, czy inwestor będzie w stanie sprostać naszym marzeniom, np. o zdalnie sterowanym domu.