Najlepsze sposoby na chrapanie

Chrapanie jest dokuczliwą dolegliwością, nie tylko dla osób chrapiących, ale również dla ich bliskich. Skutki chrapania odczuwalne są nie tyle w nocy, co w ciągu dnia. Jednak pomimo tego, że dolegliwość ta jest uciążliwa, można sobie z nią poradzić. Jak to zrobić?

Ten temat poruszymy w poradniku. Jak poradzić sobie z chrapaniem i jakie są na to najlepsze metody? Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, koniecznie przeczytaj!

Chrapanie, czyli dolegliwość powstała m.in. przez wiotczenie mięśni gardła

Przypadłość, jaką jest chrapanie, dotyka naprawdę wielu osób i zazwyczaj nie stanowi groźnego objawu chorobowego. Jednak jest ona bardzo często lekceważona, co jest błędem. Pomimo tego, iż w większości przypadków chrapanie nie stanowi poważnego zagrożenia, zdarza się, że chrapanie może być objawem chorobowym.

Co do chrapiących, osoby te odczuwają niekiedy skutki swojego chrapania. U osób, które doświadczają opisywanej dolegliwości, zaobserwować można np.:

  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • problemy w wysypianiu się,
  • rozdrażnienie

i wiele innych. Za najgorszą uważa się OBS, czyli obturacyjny bezdech senny – na ten temat więcej znajdziesz w dalszej części poradnika.

Dodajmy, że osoba, która chrapie spędza również sen z powiek swojej partnerce/partnerowi – to też ważna kwestia. Następstwami tego, jak można się domyślić, są zaburzenia odpoczynku, czy nawet rozpad związku!

skutki chrapania

Co jest przyczyną chrapania

Uważa się za nią mięśnie gardła, które kontrolują górne drogi oddechowe. Mięśnie te, podczas snu ulegają rozluźnieniu, a to zaś przekłada się na opadanie podniebienia miękkiego, jak i języczka. Skutkiem zaistniałej sytuacji jest zwężenie się dróg oddechowych.

Około 60% osób chrapiących robi to w formie odruchu fizjologicznego, przez co dolegliwość ta nie stanowi poważnego objawu chorobowego, a więc zagrożenia dla zdrowia i życia takiej osoby. Pozostałe 40% osób, które chrapią, doświadczają niemiłych powikłań i następstw, do jakich należy niestety wcześniej wspomniany obturacyjny bezdech senny (OBS).

Jako ciekawostkę dodajmy, że u kobiet w ciąży, często również można zaobserwować chrapanie, chociaż te wcześniej nie doświadczały tej dolegliwości. Otóż przypadłość prawdopodobnie wynika z fizjologicznego zwężenia dróg oddechowych. Chrapanie w ciąży najbardziej może doskwierać w trzecim trymestrze.

Wady anatomiczne również mogą być przyczyną chrapania

Okazuje się, że wady anatomiczne także mogą wpływać na występowanie chrapania. Oto przykłady takich wad:

  • polipy nosa,
  • przerost migdałków podniebiennych,
  • zbyt wiotkie podniebienie miękkie,
  • wydłużone podniebienie miękkie,
  • przerost nasady języczka,
  • przerost języczka,
  • skrzywiona przegroda nosowa,
  • przerost małżowin nosowych,
  • obrzęk małżowin nosowych

i inne. Co ważne, wady anatomiczne można leczyć, np. chirurgicznie, jak ma się to w przypadku krzywej przegrody nosowej, czy polipów nosa.

Bardzo często do przyczyn chrapania zaliczyć można też otyłość. Otóż przyczyny chrapania wynikające z otyłości to nadmierna tkanka tłuszczowa wokół szyi, oraz tkanka tłuszczowa, która uniemożliwia odpowiedni przepływ powietrza przez drogi oddechowe – przez to powstaje chrapanie.

Innymi dolegliwościami, które powielają ryzyko chrapania, jest katar, czy zapalenie zatok. Jednak w większości przypadków, dolegliwość powstaje jedynie w okresie choroby i jest to spowodowane niedrożnością dróg oddechowych. Właściwe wyleczenie infekcji jest kluczowe i dzięki niemu chrapanie ustaje.

Używki to kolejna przyczyna chrapania

Mowa głównie o nikotynie i alkoholu. Otóż te dwie używki, skutecznie przyczyniają się do powstawania tej przykrej dolegliwości.

Nikotyna zawarta w papierosach potrafi podrażniać gardło, a w następstwie powoduje obrzęk śluzówki nosa. Co do alkoholu, wypijany przed snem, powoduje wiotczenie mięśni gardła. Jak wiemy już ze wcześniejszej części tekstu, zwiotczenie mięśni gardła jest głównym powodem chrapania.

Jakie są najlepsze sposoby na chrapanie

Dla znacznej większości osób prędzej, czy później dana dolegliwość da się we znaki. Co za tym idzie, zacznie się zastanawiać, jak poradzić sobie z chrapaniem. Chociaż czasami nie jest to proste, nie wolno się poddawać i spróbować zniwelować chrapanie.

Próby zacząć można od wielu prostych, domowych sposobów, które o dziwo są niekiedy bardzo skuteczne. Najczęściej powiązane są one ze zmianą nawyków życia, a szczególnie tych, które mogą wpływać na zaburzenia oddychania podczas snu. Poniżej przygotowaliśmy sposoby na chrapanie, które warto wypróbować.

Prawidłowe podparcie głowy

Dobre podparcie głowy podczas snu może być skuteczne, aby przestać chrapać. Czasami wystarcza wykorzystanie specjalnej poduszki anatomicznej, która ma zdolność dopasowania się do kształtu głowy. Będzie to skutkowało prawidłowym podparciem głowy, oraz szyi i kręgosłupa. Rozwiązanie to, z pewnością wpłynie pozytywnie na zredukowanie prawdopodobieństwa chrapania, lecz będzie mieć też dobry wpływ na regenerację organizmu, czy ogólny zdrowy wypoczynek.

Kontrola i zmiana pozycji w czasie snu

Przede wszystkim, warto mieć na uwadze, że chrapanie najczęściej występuje w przypadku spania na wznak. Dzieje się tak z uwagi na to, że język cofa się ku tyłowi, usta się otwierają, a kanał nosogardła się zwęża.

Kontroluj warunki panujące w sypialni

Wydawać by się mogło to mało oczywiste, ale wcale tak nie jest. Otóż warunki panujące w sypialni, mają spory wpływ na występowanie chrapania. Pokój, w którym się śpi, powinien być często wietrzony, a temperatura w nim panująca najlepiej, jeżeli będzie oscylować w granicach 20 stopni. Istotna jest też wilgotność panująca w pomieszczeniu. Najlepiej, aby oscylowała ona w granicach 40-60%. Zastosowanie się do opisanych porad może zapobiegać wysuszaniu się błony śluzowej, a to, jak wiemy, może być przyczyną chrapania.

Jedz lekkie kolacje

Warto mieć na uwadze, że spożywanie ostrych i tłustych posiłków przed snem, może przyczyniać się do powstawania chrapania. Co ciekawe, podobnie mogą wpływać przetwory mleczarskie, gdyż zwiększają ilość śluzu w gardle, oraz nosie. Najlepiej zdecydować się na lekkie pokarmy, bogate w błonnik.

Stosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne są skutecznym sposobem na udrożnienie dróg oddechowych. Szczególnie wdychanie aromatów takich jak eukaliptus, mięta, czy mentol. Można też przed snem olejkiem zmieszanym z wodą spryskać delikatnie łóżko w okolicy poduszki.

Jak pozbyć się chrapania? Poza wymienionymi sposobami należy też ograniczyć albo zaprzestać stosowania używek w postaci nikotyny i alkoholu. Jeżeli ktoś zmaga się z otyłością, sposobem może być wprowadzenie zdrowszego trybu życia, z uwzględnieniem diety, czy aktywności fizycznej w celu spalenia nadmiernej tkanki tłuszczowej.

Wizyta u lekarza

Jeżeli domowe sposoby zawiodą i nie przyniosą oczekiwanych skutków, ratunkiem okazać się może wizyta u specjalisty. Najpierw należy udać się do lekarza rodzinnego, a ten być może wystawi skierowanie do lekarza specjalisty, jakim jest laryngolog.

Często też, dobrymi sposobami na pozbycie się chrapania są zabiegi. Otóż pozwalają one zlikwidować przyczyny, a nie tylko skutki. Popularne są małoinwazyjne metody leczenia z wyróżnieniem techniki radiowej. Najczęściej zostaje ona wykorzystywana przy wykryciu u pacjenta przerostu języczka, nadmiernie wiotkiego, czy wydłużonego podniebienia miękkiego, a także polipów nosa i innych dolegliwości.

Inną polecaną techniką leczenia jest Pillar. Polega ona na wprowadzeniu w podniebienie miękkie implantów. Podniebienie staje się wówczas usztywnione, co redukuje możliwość wystąpienia chrapania. W przypadku pacjentów cierpiących na otyłość można temu również zaradzić zabiegowo, konkretnie poprzez usunięcie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej, która znajduje się w okolicy gardła i jamy ustnej. Taki zabieg przeprowadzany jest za pomocą lasera.

Obturacyjny bezdech senny

Nie sposób nie wspomnieć o OBS. Niestety jest to poważna dolegliwość, którą wiele osób bagatelizuje. Objawami są wielokrotnie pojawiające się podczas snu zatrzymania oddechu (czasami spłycenia oddechu).

Same przyczyny bezdechów, jak i chrapania są całkiem podobne, gdyż chodzi głównie o opadanie podniebienia miękkiego. Jest jednak jedna różnica w przypadku bezdechów. Konkretnie taka, że jeżeli podniebienie opadnie zbyt dużo, dochodzi do zatrzymania oddechu, a co za tym idzie znacznego ograniczenia dopływu powietrza do płuc. Osoba doświadczająca OBS przez jakiś czas nie może nabrać tchu, co skutkuje tym, że mózg wysyła sygnał do odpowiedniego działania. Następuje wzrost dwutlenku węgla we krwi, a kolejno pobudzone zostają mięśnie przepony i klatki piersiowej. Taka osoba w następstwie gwałtownie łapie powietrze, dlatego cały proces może nieco przypominać duszenie się i jest niebezpieczny.

Co ważne, osoby cierpiące na obturacyjne bezdechy senne zupełnie nie pamiętają tego, co się dzieje podczas snu. Dlatego tak ważne jest, aby partnerka/partner, jeżeli zauważy dane objawy, niezwłocznie poinformował o tym osobę z OBS.

obturacyjny bezdech senny, leczenie

Zaburzenia snu, to nie jedyne następstwa bezdechu

Niestety następstwami bezdechów sennych są dużo gorsze dolegliwości, aniżeli samego chrapania. Wymienić można nie tylko zaburzenia snu, zmęczenie, czy drażliwość, ale również zaburzenia krążenia, zawały serca, cukrzycę typu 2, udary mózgu, a nawet śmierć.

Bezdech senny należy leczyć. W takim celu niezwłocznie trzeba udać się do specjalisty, który zapewne na początek zaleci zmianę nawyków życia. Jeżeli to nie pomoże, wymagane może być zastosowanie innych kuracji, jak np. tej z aparatem CPAP. Jest to bezinwazyjna i bardzo skuteczna metoda w przypadku leczenia obturacyjnego bezdechu sennego.

Podsumowanie

Jak przestać chrapać? Stosując się do porad z tego artykułu w skuteczny sposób, można pokonać daną dolegliwość. Leczenie chrapania nie musi być skomplikowane, czasami wystarczy jedynie zmiana nawyków życia. Ważne jest również to, aby dowiedzieć się, co może być przyczynami chrapania, gdyż jak wiadomo, jest ich całkiem sporo. Najczęstszą przyczyną chrapania jest jednak opadanie podniebienia miękkiego. Bardzo ważne jest też to, aby zaobserwować, czy nie cierpi się na groźną dolegliwość, jaką jest obturacyjny bezdech senny OBS!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here