Obniżenie narządów rodnych

Obniżenie narządów rodnych jest dolegliwością, która dotyka nawet 11% kobiet. Najczęściej pojawia się w szóstej oraz siódmej dekadzie życia, jednak jest obserwowane także u znacznie młodszych osób. Co jest przyczyną tego zjawiska i jak można zapobiegać oraz leczyć obniżenie narządów rodnych?

Spis Treści

Obniżenie narządu rodnego – przyczyny

Obniżenie narządu rodnego (wypadanie pochwy) ma miejsce przede wszystkim na skutek osłabienia oraz nadmiernego rozciągnięcia mięśni dna miednicy, które w warunkach prawidłowych utrzymują narządy miednicy na miejscu. Gdy są osłabione, nie są w stanie zapewnić odpowiedniego podparcia. Dochodzi do tego najczęściej:

– podczas menopauzy – zmiany hormonalne powodują osłabienie włókien kolagenu i elastyny w mięśniach,

– po porodach siłami natury – w ich trakcie dochodzi do znacznego rozciągnięcia mięśni,

– na skutek częstego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego, na przykład podczas kaszlu lub przewlekłych zaparć,

– przy uprawianiu sportów związanych ze skakaniem (na przykład częste skakanie na trampolinie),

– u osób z otyłością.

Obniżenie narządów rodnych – objawy

Jednym z pierwszych objawów obniżenia lub wypadania narządów rodnych jest uczucie „kulki” lub pełności w pochwie. Symptomami, które również sugerują wystąpienie tej dolegliwości są:

– częste uczucie parcia na mocz,

– nietrzymanie moczu,

– zwiększenie częstotliwości parcia na mocz, połączone z uczuciem niepełnego wypróżnienia,

– nieprawidłowy strumień moczu,

– dyskomfort lub ból w trakcie stosunku.

Nieprzyjemne objawy, w tym wrażenie ucisku, mogą się nasilać w trakcie korzystania z toalety, uprawiania sportu, a także śmiechu, kaszlu czy kichania. W niektórych sytuacjach, przy ciężkim obniżeniu narządu rodnego, współżycie lub oddanie moczu może być bardzo utrudnione lub wręcz niemożliwe bez ręcznego odprowadzenia narządu.

Wyróżnia się trzy stopnie obniżenia narządów miednicy:

I – obniżenie macicy lub pochwy bez przekroczenia przedsionka pochwy,

II – obniżenie pochwy lub macicy dochodzące do przedsionka pochwy,

III – obniżenie narządów rodnych z wypadającą macicą lub pochwą, częściowo lub całkowicie wychodzącą poza przedsionek pochwy.

Obniżenie narządu rodnego – jak zapobiegać?

Choć leczenie obniżania lub wypadania narządów rodnych jest obecnie możliwe, znacznie lepszym rozwiązaniem jest odpowiednia profilaktyka. Jej kluczowymi elementami jest:

– profilaktyka zaparć (dieta zawierająca odpowiednią ilość błonnika oraz płynów),

– unikanie nadmiernego wzrostu ciśnienia śródbrzusznego; w tym celu warto unikać częstego skakania na trampolinach, dbać o wstawanie „przez bok” po porodzie, a także skręcanie tułowia podczas kaszlu i kichania,

– unikanie poduszek z dziurką po porodzie naturalnym,

– unikanie noszenia pasów poporodowych,

– wzmacnianie mięśni dna miednicy dzięki odpowiednim ćwiczeniom.

Fizjoterapia uroginekologiczna i ćwiczenia mięśni dna miednicy

Borykając się z obniżeniem narządów rodnych – po porodzie i nie tylko – należy koniecznie udać się nie tylko do lekarza, ale i do fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Wywiad oraz badanie pozwalają określić stopień zaawansowania problemu oraz stan mięśni dna miednicy. Dzięki temu możliwe będzie dobranie odpowiedniego sposobu leczenia.

Częścią fizjoterapii jest też nauka pracy z oddechem oraz ćwiczeń, jakie mogą być wykonywane samodzielnie w domu – niektóre „na sucho”, zaś inne – z wykorzystaniem specjalnych akcesoriów takich jak kulki waginalne.

Wśród wyrobów służących jako wsparcie podczas wykonywania treningów mięśni dna miednicy należy wymienić przede wszystkim kulki waginalne (zwane także kulkami gejszy: https://n69.pl/produkty-erotyczne-dla-kobiet/kulki-gejszy-do-cwiczen-miesni-kegla) oraz niektóre wibratory. Warto przy tym wybierać modele pokryte silikonem medycznym. Materiał ten nie powoduje alergii, nie pochłania zapachów i jest łatwy do utrzymania w czystości. Co więcej, jego struktura sprawia, że w mniejszym stopniu namnażają się na nim bakterie niż na innych tworzywach. Najlepsze wibratory i kulki waginalne ze sklepu n69.pl są pokryte właśnie silikonem.

Do niedawna obniżenie narządów rodnych było traktowane jak nieuchronny skutek porodu lub starzenia się organizmu. Trzeba podkreślić jednak, że w żadnym wypadku nie jest to stan normalny. Można i trzeba mu zapobiegać dzięki odpowiednim ćwiczeniom. Jeśli jednak się pojawi, należy szybko udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Dzięki szybkiemu podjęciu leczenia możliwy będzie powrót do pełnej sprawności i życia bez dolegliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here