poraterapia psychoterapia

Zdrowie psychiczne jest tak samo istotne jak zdrowie fizyczne. Dlatego też w sytuacjach, kiedy występują związane z nim problemy, warto szukać pomocy u specjalistów, którzy są w stanie zaoferować różne rozwiązania. Jednym z nich, cechującym się dużą skutecznością, jest psychoterapia. Dlatego też w tym artykule skupiamy się na tym, czym ona tak właściwie jest, jakie są jej rodzaje oraz w jakich sytuacjach warto z niej skorzystać.

Spis Treści

Co to jest psychoterapia?

Psychoterapia w dosłownym tłumaczeniu z języka greckiego oznacza leczenie duszy, co doskonale określa jej istotę. Jest ona jedną z metod poprawy stanów emocjonalnych,  zdrowia psychicznego, relacji międzyludzkich. Służy również leczeniu zaburzeń. Pomaga w radzeniu sobie z problemami, urazowymi doświadczeniami a przede wszystkim prowadzi do zmiany. Bazuje na wielu nurtach, a jej skuteczność działania potwierdzona jest w naukowy sposób. Dzięki niej możliwe jest odkrycie źródła problemu i wdrożenie odpowiednich działań mających na celu wyeliminowanie jego skutków. Co istotne, psychoterapia może być także stosowana jako element zwiększający potencjał osobowościowy.

Jak wygląda psychoterapia i jakie są jej rodzaje?

Psychoterapia opiera się przede wszystkim na bezpośrednim kontakcie pacjenta oraz psychoterapeuty, którymi najczęściej są psycholodzy, a niekiedy także psychiatrzy. Polega ona więc na serii spotkań ze specjalistą i rozmowie, która moderowana jest przez psychoterapeutę za pomocą odpowiednich pytań. Dzięki temu niepoprawne mechanizmy, wzorce myślowe i inne elementy związane z psychiką zostają obnażone, a następnie oswojone i wyeliminowane lub zastąpione nowymi, lepszymi. Nie rzadko psychoterapia wymaga więc skonfrontowania się z trudnymi doświadczeniami i emocjami, jednak proces ten jest w pełni bezpieczny, gdyż odbywa się pod opieką wykwalifikowanego specjalisty.

Główne rodzaje psychoterapii

Istnieje wiele podziałów psychoterapii na różnorodne rodzaje. Ze względu na to, w jakim nurcie jest ona prowadzona, można wyróżnić między innymi psychoterapię:

 • humanistyczną
 • systemową,
 • psychodynamiczną,
 • poznawczo – behawioralną

Jeśli chodzi natomiast o to, w jakim gronie się ona odbywa, dzieli się ją na trzy podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich jest psychoterapia indywidualna, która polega na indywidualnych spotkaniach z psychoterapeutą, tzw. jeden na jeden. Podczas niej możliwe jest przepracowanie własnych problemów, lepsze zrozumienie siebie oraz swojego postępowania. Druga z nich to psychoterapia rodzinna, do której zaliczyć można między innymi psychoterapię młodzieży oraz par. W tym przypadku spotkania terapeutyczne najczęściej odbywają się w większym gronie i mają na celu wspólne rozwiązanie problemów, jakie występują w rodzinie oraz lepsze zrozumienie jej członków. Ostatnim rodzajem psychoterapii są natomiast spotkania grupowe, szczególnie popularne w przypadku terapii uzależnień oraz traum. Bazują one nie tylko na pomocy specjalisty, ale także działaniu grupy osób o podobnych problemach.

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?

Z psychoterapii warto skorzystać zawsze, kiedy tylko poczujemy taką potrzebę. Dla mieszkańców Warszawy dostępna jest na przykład psychoterapia w Ośrodku Terapeutyczna PoraDnia znajdującym się na Mokotowie, który oferuje kompleksową pomoc w odzyskaniu zdrowia psychicznego zarówno w formie terapii indywidualnej, rodzinnej, jak i grupowej, dzięki dostępności szerokiego grona specjalistów z dziedziny psychologii oraz psychiatrii. W szczególności skorzystanie z psychoterapii należy rozważyć, gdy:

 • masz poczucie, że dotychczasowe sposoby radzenia sobie z problemami zawodzą,
 • wciąż popełniasz te same błędy, które wpływają na relacje z innymi i jakość życia,
 • masz problemy związane z kontaktami międzyludzkimi,
 • przeżywasz kryzys emocjonalny zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym,
 • straciłeś bliską osobę,
 • dorastałeś w rodzinie dysfunkcyjnej, a skutki tego odczuwasz w dorosłym życiu,
 • nachodzą Cię myśli samobójcze,
 • stale odczuwasz nieuzasadniony lęk, smutek,
 • chcesz lepiej poznać samego siebie i stać się osobą bardziej świadomą swoich emocji,
 • przestały cieszyć się czynności lub wydarzenia, które dotychczas sprawiały ci radość,
 • masz problemy dotyczące osób w Twoim otoczeniu, które cię przerastają.

Psychoterapia jest także skutecznym sposobem na kryzys w związku, wspólny udział w niej z partnerem pozwoli bowiem lepiej zrozumieć siebie i odbudować dotychczasową relację lub świadomie zrezygnować z niej bez poczucia rozgoryczenia i żalu.

Podsumowując, psychoterapia to jeden ze skuteczniejszych sposobów rozwiązywania problemów natury psychicznej niezależnie od ich podłoża. Pozwala ona dzięki pomocy specjalistów uporać się z trudnymi emocjami oraz odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Artykuł powstał przy współpracy ze stroną https://www.psychologgia-plus.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here