W jaki sposób zakłada się licówki

Problemy z uzębieniem nie zawsze są związane ze zdrowiem. Zdarza się, że to wyłącznie kwestia braku estetyki, co wprawia nas w kompleksy. Nierówności, zbyt duże szpary między zębami, czy widoczne przebarwienia powstrzymują nas od swobodnego uśmiechu. Najlepszym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy się pozbyć nieatrakcyjnego wyglądu przednich zębów, są licówki, czyli niewielkie i cienkie płatki z trwałych materiałów stomatologicznych. 

Spis Treści

Rodzaje licówek: co warto wiedzieć?

Zanim przejdziemy do tematu zakładania licówek tradycyjnych w praktyce, omówimy, jakie są rodzaje licówek oraz kiedy i w jakim zakresie są one zalecane. Licówki pozwalają na maskowanie niedoskonałości zębów, zmianę ich kształtu, proporcji i wielkości, a także likwidację zbyt dużych przestrzeni między zębami – nieestetycznych szpar.

Są to niewielkie i cienkie płatki wykonane z materiałów stomatologicznych. Wyróżniamy licówki kompozytowe i licówki porcelanowe. Te pierwsze są tańsze, jednak mniej trwałe ze względu na mniejszą odporność materiału na ścieranie i przebarwienia oraz większą podatność na odpryski.

Licówki porcelanowe mogą pozostać z nami znacznie dłużej, gdyż rzadko ulegają uszkodzeniom mechanicznym i nie zmieniają swojej barwy. Jeśli możemy sobie na nie pozwolić, to lepiej wybrać właśnie to rozwiązanie.

Są one zalecane do korygowania estetyki przednich zębów w odcinku ograniczonym trójkami lub czwórkami. Oznacza to, że można założyć je nie tylko na jedynki. Jeśli jednak nasz problem dotyczy estetyki zębów w dalszych rejonach niż zęby przednie, zalecenia od stomatologa będą inne, np. wykorzystanie koronek.

Od pobrania wycisku po gotowe licówki na zęby

O całym procesie zakładania licówek przeczytaliśmy w ofercie gabinetu Dental Fraternity, który oferuje licówki na zęby także bez szlifowania. Proces składa się z czterech kroków, spośród których żadnego nie można pominąć. Jeśli nasze zęby są zdrowe i nie wymagają wybielania, to zakładanie licówek związane jest z czterema wizytami w gabinecie.

Niestety, ale nie istnieje jedna odpowiedź na pytanie o to, ile kosztują licówki na zęby. Każdorazowo są one wyceniane indywidualnie. Jeśli potrzebne są dodatkowe zabiegi, wizyt u stomatologa będzie więcej, a więc wzrośnie i łączny koszt, jaki poniesiemy.

Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza właściwe badania i określa oczekiwania pacjenta. Gdy nie ma przeciwwskazań i nie trzeba podejmować żadnych dodatkowych działań, stomatolog pobiera wyciski naszych zębów. Na ich podstawie wykonuje symulację, która uwzględnia kształt licówek i ich kolorystykę. Po akceptacji projektu z naszej strony, w gabinecie wykonywana jest tzw. makieta, którą „przymierzamy” podczas drugiej wizyty.

Lekarz nakłada makietę bez szlifowania. Nosimy ją przez kilka dni i oceniamy, czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie – dentysta dokonuje odpowiednich zmian. Jeśli tak – trzecia wizyta to już ingerencja w nasze uzębienie. Stomatolog oszlifuje nasze naturalne zęby w znieczuleniu lub wykona zmatowienie szkliwa. Pobierze kolejny wycisk zębów, który będzie podstawą do wykonania licówek właściwych. Po około 10 dniach nastąpi kolejna wizyta w gabinecie – w tym czasie będziemy nosić licówki tymczasowe.

Po usunięciu licówek tymczasowych dentysta dobiera kolor cementu. Za pomocą tego materiału naklei właściwe nakładki i utrwali cement specjalną lampą. Finalnym zabiegiem jest usunięcie nadmiaru cementu oraz wypolerowanie powierzchni zębów i miejsc połączeń między nimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here