Brak ciągłości ubezpieczenia OC zazwyczaj wiąże się z wieloma konsekwencjami, przy czym zależą one od polityki wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto więc zawczasu sprawdzić, co może grozić, jeżeli zaistnieje taka przerwa. Na szczęście zdarzają się sytuacje, gdy wspomniana przerwa wcale nie musi oznaczać utraty zniżek lub innych korzyści. Szczegółowe informacje znajdziesz w dalszej części artykułu.
- Na czym polega przerwa w ubezpieczeniu OC?
- Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniach obowiązkowych?
- Konsekwencje za brak ciągłości OC
- Towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie wymagają ciągłości
- Gdzie znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia OC?
Co ciekawe podobne konsekwencje, jak przy niezachowaniu ciągłości ubezpieczenia OC (odpowiedzialności cywilnej) mogą występować również przy ubezpieczeniu AC. Sprawdź, co może się wydarzyć, jeżeli przerwiesz ciągłość ochrony oraz gdzie w takich przypadkach można próbować uzyskać atrakcyjne oferty ubezpieczeń.
Spis Treści
Na czym polega przerwa w ubezpieczeniu OC?
Jeżeli chodzi o ubezpieczenie OC, to przerwa w ciągłości polega na tym, że przez pewien czas pojazd nie miał wykupionej ochrony. Przyczyny takiej przerwy mogą być bardzo zróżnicowane, ale najczęściej wynikają z jednej z trzech rzeczy:
- wygaśnięcie polisy – właściciel pojazdu może nie zauważyć, że trzeba przedłużyć polisę OC. Z tego powodu warto pomyśleć o ustawieniu sobie jakiegoś przypomnienia,
- wyrejestrowanie nieużywanego pojazdu,
- sprzedaż auta.
Ze względu na to, że przerwa w ubezpieczeniu, niezależnie od przyczyny jej powstania, może prowadzić do różnych konsekwencji (między innymi utraty zniżek lub kary finansowej), należy jak najszybciej zadbać o to, aby polisa OC została przedłużona lub wykupić nową ochronę.
Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniach obowiązkowych?
Brak ubezpieczenia OC stanowi duży problem przede wszystkim ze względu na to, że jest to obowiązkowe ubezpieczenie. Wynika to z faktu, że dzięki posiadaniu opłaconego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej osoby trzecie mają zapewnioną ochronę w przypadku wypadku drogowego z udziałem właściciela pojazdu. Wspomniana ochrona poszkodowanych obejmuje rekompensatę finansową, która dotyczy nie tylko szkód materialnych, ale również niematerialnych.
Warto zrozumieć, że chociaż OC zabezpiecza osoby postronne, to jego wykupienie leży w interesie każdego właściciela samochodu. W przeciwnym razie, gdyby doszło do poważnego wypadku, właściciel auta prawdopodobnie nie byłby w stanie samodzielnie pokryć kosztów leczenia lub utraty dochodów poszkodowanego oraz innych tego typu wydatków. Dodatkową zaletą obowiązkowych ubezpieczeń jest to, że pozwala to zapobiegać konfliktom pomiędzy sprawcą a poszkodowanym. Ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny w razie potrzeby zajmie się pokryciem szkód.
Jak widać obowiązkowe ubezpieczenie OC to tak naprawdę fundamentalny element systemu ruchu drogowego, który zapewnia ochronę poszkodowanym oraz kierowcom.
Konsekwencje za brak ciągłości OC
Kierowcy, którzy zdają sobie sprawę z przerwania ciągłości OC pojazdu mechanicznego, często skupiają się przede wszystkim na tym, aby uniknąć kary finansowej. Nie można jednak zapominać o ryzyku utraty zniżek, co może być bardzo dotkliwe dla stanu domowych finansów. Standardowo każdy rok bezszkodowej jazdy przekłada się na 10% zniżki. Już po 6 latach bezszkodowej jazdy można więc uzyskać maksymalny pakiet zniżek, co zmniejsza koszty związane z corocznym opłacaniem OC. W razie braku ciągłości towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej obniżają zniżki o 10% za każdy rok przerwy. Zdarzają się jednak również takie firmy ubezpieczeniowe, które już po dwóch latach braku ciągłości nie uwzględniają klientom żadnych zniżek. Co zatem zrobić w takiej sytuacji, aby nie trzeba było przepłacać? Rozwiązaniem problemu może być wybranie oferty firmy, która uwzględni zniżki pomimo wystąpienia przerwy.
Towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie wymagają ciągłości
Towarzystwa ubezpieczeniowe, dla których ważniejsza niż ciągłość jest historia ubezpieczeniowa właściciela pojazdu, to między innymi Benefia, Trasti, Warta oraz Uniqa. Szczegółowe informacje znajdziesz w artykule opisującym przerwa w ubezpieczeniu OC – co oznacza? Opisano tu również kary za brak ważnego ubezpieczenia OC, zasadę naliczania zniżek w OC i AC oraz inne przydatne wskazówki.
Gdzie znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia OC?
Niezależnie od tego, czy masz zachowaną ciągłość ubezpieczenia, czy też chcesz zmienić firmę w celu uniknięcia utraty uzyskanych do tej pory zniżek, przed zaakceptowaniem nowej oferty zawsze warto porównać kilka różnych wariantów. Pozwoli to wybrać taką ofertę, która będzie idealnie dopasowana do potrzeb kierowcy, a jednocześnie nie narazi go na wysokie koszty. Najprościej można to zrobić przez internet. W tym celu wystarczy skorzystać z porównywarki OC/AC, która jest dostępna na stronie https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/stawki-oc/612.html. Dzięki temu narzędziu można w ciągu kilku minut porównać oferty kilkunastu różnych towarzystw ubezpieczeniowych.