Zapasy na czas blackoutu

Niejednokrotnie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie znaczenie w naszym codziennym funkcjonowaniu odgrywa energia elektryczna, do której mamy dostęp w naszych domach. Dzięki niej zasilamy wiele urządzeń, by zapewnić sobie wygodę i praktyczność przestrzeni. A co, jeśli przez dłuższy czas nie mielibyśmy dostępu do prądu?

Jak poradzić sobie w czasie blackoutu? Co powinno się znaleźć w domowych zapasach, by przetrwać okres awarii sieci energetycznej? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Czym jest blackout i co może go spowodować?

Na czym polega blackout? Tym mianem określa się długofalową przerwę w dostawie energii elektrycznej na mniejszym lub większym obszarze, co sprawia, że wszystkie urządzenia podłączone do sieci przestają działać. Dotyczy to zarówno oświetlenia i ogrzewania, jak i sprzętów AGD i RTV, monitoringu i innych urządzeń, wykorzystywanych na co dzień w domach i mieszkaniach prywatnych, lokalach usługowych czy budynkach użyteczności publicznej.

Co może spowodować blackout? Najczęściej wiąże się on z przejściowymi awariami w elektrowniach, ale też uszkodzeniami linii energetycznych, wywołanymi przez burze, wichury czy przeciążenia.

Jak poradzić sobie w czasie blackoutu – podstawowe zasady

Jeśli istnieje tylko taka możliwość, warto dobrze się przygotować do blackoutu, najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem. Istnieje bowiem szereg sposobów, by zabezpieczyć się przed konsekwencjami długofalowych przerw w dostawach energii.

Co się do nich zalicza? Przede wszystkim trzeba zachować spokój i najlepiej zawczasu zadbać o rezerwy wody pitnej i żywności, które pozwolą na przyrządzenie pełnowartościowych posiłków. W razie awarii najpierw zjada się produkty z lodówki o krótszym terminie przydatności, których utrzymanie w pokojowej temperaturze byłoby trudne. Nawet w przypadku zapasów ze spiżarni „na czarną godzinę” należy kierować się zasadą – to, co pierwsze do niej trafiło, pierwsze musi ją opuścić. Minimalizuje to ewentualne straty.

Warto zadbać o to, by w pierwszych godzinach braku prądu nie otwierać zbyt często lodówki i zamrażarki (szybciej tracą temperaturę), a także powstrzymać się od nadmiernego korzystania z telefonu – dzięki temu bateria wytrzyma znacznie dłużej.

Niezbędne może okazać się alternatywne zasilanie, pozwalające na podłączenie domowych sprzętów, lub zaopatrzenie się w sprzęty nie wymagające dostępu do elektryczności, by można było zagotować wodę, ugotować obiad czy ogrzać wnętrze. Warto przygotować dodatkowe źródła światła i ogrzewania, a także zaopatrzyć się w ciepłą odzież, zapas benzyny (w razie konieczności przemieszczania się samochodem). Dobrą praktyką jest zachowanie pewnej kwoty pieniędzy w gotowce, w razie awarii zasilania, która uniemożliwi wypłacenie środków w bankomacie czy zapłacenie za zakupy kartą.

Zaopatrzenie domu na czas blackoutu – podstawa domowej spiżarni

Jakie produkty koniecznie muszą trafić do domowych zapasów? Bazą jest oczywiście żywność, zwłaszcza ta o długim terminie przydatności do spożycia. Najlepiej wybierać konserwy, produkty liofilizowane i suche, z których da się łatwo przyrządzić posiłki. Oprócz tego niezbędny jest zapas wody pitnej – najlepiej sprawdza się kilka zgrzewek mniejszych butelek, co ułatwia przechowywanie produktu. Na czas długofalowych blackoutów można pomyśleć o podręcznych zestawach do uzdatniania wody z deszczówki, jezior, rzek. Warto też tuż po awarii napełnić wszystkie większe zbiorniki w domu wodą, zanim przestanie być ona dostarczana do mieszkań.

Do wygodnego przygotowywania posiłków i ciepłych napojów w czasie awarii prądu przydają się kuchenki turystyczne na alternatywne źródła energii, najczęściej paliwa gazowe. Trzeba zatem zaopatrzyć się w odpowiedniej wielkości urządzenie oraz zapas butli z gazem.

Co jeszcze bywa potrzebne? Do awaryjnego zasilania urządzeń elektrycznych da się wykorzystać dodatkowe rozwiązania, jak baterie, akumulatory, powerbanki czy nawet przenośne stacje zasilania, do których podłącza się rozmaite urządzenia domowe. Oprócz nich zadbajmy o przynajmniej kilka źródeł światła (np. lamp i latarek na baterie), by poradzić sobie po zapadnięciu zmroku). Spory wybór akcesoriów oferuje choćby sklep survivalowy: Karaluch.com.pl.

Bezpieczeństwo i komfort dla wszystkich domowników nawet w czasie blackoutu

Choć blackouty nie zdarzają się zbyt często, nie sposób jednak wykluczyć awarii sieci energetycznej. Warto zatem wiedzieć, jak przygotować się na taką sytuację oraz jak postępować, by zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo i komfort w nietypowych okolicznościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here