Złomowanie aut

Złomowanie auta – to wybór uważany przez wielu kierowców za ostateczny. Na oddanie samochodu do kasacji decydują się często dopiero wtedy, gdy jest on zupełnie wybrakowany lub niezdolny do bezpiecznego poruszania się na drodze. Jeśli nie ma możliwości znalezienia potencjalnego nabywcy – wówczas najlepiej wybrać właśnie to rozwiązanie. Poniżej udzielimy kilku praktycznych porad dla właścicieli aut osobowych rozważających ich zezłomowanie.  

Kolizje, stłuczki, awarie – kiedy auto nadaje się do kasacji?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to kiedy należy zezłomować samochód osobowy. Rozmaite awarie, które całkowicie uniemożliwiają jego działanie (lub potencjalną naprawę czynią zbyt kosztowną) są najczęstszym powodem kasacji. Również samochody stare, powypadkowe lub – innymi słowy – zawierające tzw. „szkodę całkowitą”, trafiają właśnie na złom.

O wyborze tego rozwiązania decydują również względy finansowe. Wbrew pozorom, za oddanie pojazdu do kasacji możemy otrzymać odpowiednią kwotę, zależną od jego stanu, ciężaru i innych właściwości. Większość osób rozważających kasację samochodu bierze również pod uwagę inne opcje – takie jak sprzedaż samochodu na części lub oddanie go do skupu aut.

W przypadku niektórych wraków – istnieje szansa na znalezienie kupca, jeśli tylko nadaje się on do rozłożenia na części. W innym wypadku – pozostaje właśnie kasacja samochodu.

Złomowanie aut – jak to przebiega i jak się przygotować?

Złomowanie auta nie jest czynnością czasochłonną. Oczywiście – nie licząc konieczności dostarczenia samochodu do stacji demontażu. Tym jednak nie musimy zajmować się osobiście. Możemy skorzystać z pomocy tych stacji demontażu, które oferują również usługę transportu wraku.

Przed oddaniem samochodu warto dokładnie oczyścić go z wszystkich potencjalnych wartościowych elementów. Chodzi głównie o części elektroniczne, niestanowiące istotnego elementu wyposażenia. Zaliczamy tu elektronikę, klamki, elementy dekoracyjne lub chromowane, lusterko.

Wraz z wrakiem samochodu musimy dostarczyć również pakiet potrzebnych dokumentów. Będą to: dowód rejestracyjny złomowanego samochodu, umowa poświadczająca nabycie praw własności oraz dowód tożsamości. W przypadku złomowania samochodu służbowego – warto przygotować wcześniej odpowiednie upoważnienie, na podstawie którego będziemy mogli dopełnić całej formalności.

Po zezłomowaniu otrzymamy w zamian odpowiednie zaświadczenie, potwierdzające przyjęcie wraku do kasacji. Otrzymamy również z powrotem tablice rejestracyjne. Wyposażeni w nie, powinniśmy udać się do Urzędu Komunikacji w terminie do 30 dni od momentu złomowania. Tam dokonamy wyrejestrowania pojazdu.

Zalecamy również odwiedzić firmę ubezpieczeniową, w której wykupiliśmy polisę na samochód. Od momentu kasacji przestaje bowiem obowiązywać wykupione ubezpieczenie, którego nadpłaconą z góry kwotę możemy odzyskać.

Na koniec warto podkreślić, że złomowanie aut to usługa łatwo dostępna na terenie niemal całego kraju. Z łatwością znajdziemy wiele stacji demontażu w pobliskiej okolicy – zarówno pojedynczych przedsiębiorstw jak i tzw. sieciówek, które mogą oferować różne kwoty w zamian za ten sam wrak. Przed podjęciem decyzji warto więc porównać oferty kilku stacji demontażu, by mieć pewność, że wybraliśmy najkorzystniejszą opcję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here