Której częstotliwości należy używać w wi-fi

Jeśli używasz dwuzakresowego routera Wi-Fi 5 lub Wi-Fi 6, możesz podłączyć urządzenia klienckie do pasma 2,4 GHz lub 5 GHz. Jeśli masz router trójpasmowy, otrzymasz dodatkowe pasmo 5 GHz, które możesz przeznaczyć do gier i strumieniowego przesyłania wideo. Połączenie 5 GHz zapewnia lepszą wydajność na krótkich dystansach niż połączenie 2,4 GHz. Dzieje się tak dlatego, że częstotliwość 5 GHz, choć nieco szybsza, nie może pokonywać tak dużych odległości lub przechodzić przez niektóre obiekty ze względu na krótsze fale tego pasma. Z drugiej strony, pasmo 2,4 GHz przemieszcza się dalej, ale ma tendencję do większego zagęszczenia i mniejszej liczby opcji kanałów.

Spis Treści

Pasmo 2,4 GHz

Jeśli jednak chcesz nadal korzystać z pasma 2,4 GHz, rozważ możliwość eksperymentowania z wyborem kanału. Opcja „Automatycznie” zwykle dobrze radzi sobie z wybieraniem kanałów i znajdowaniem najlepszego z nich, ale jeśli masz problemy z połączeniami z klientami, spróbuj ręcznie ustawić kanał na 1 lub 11. Pasmo 2,4 GHz ma w sumie 11 kanałów, między którymi można się przełączać w celu uniknięcia zakłóceń, przy czym kanał 6 jest zwykle kanałem domyślnym. Po wybraniu danego kanału zwykle występuje pewne przenikanie się sygnału. Na przykład wybranie kanału 2 często powoduje przeniesienie ruchu na kanały 1 i 3. Dlatego przełączenie się na skrajne kanały 1 lub 11, najbardziej oddalone od kanału domyślnego 6, może czasami zapewnić najlepsze działanie połączeń. Przeczytaj również https://techpolska.pl/jak-podzielic-monitor-na-dwa-ekrany/ – serwis udostepniający wiele wartościowych porad związanych z obslugą komputera.

Jak skonfigurować usługę Quality of Service (QoS)?

Jak wspomniano powyżej, funkcja QoS jest jedną z najbardziej przydatnych funkcji w przypadku rozrywki online. Umożliwia ona wybieranie i określanie priorytetów dla ruchu w górnej i dolnej części sieci, co może zapewnić wzrost wydajności ulubionej usługi strumieniowej lub gry online. Większość routerów ma w swojej aplikacji/konfiguracji kartę przeznaczoną do monitorowania ruchu sieciowego. Przejdź do niej i znajdź kartę QoS. Włącz funkcję QoS, aby nadać priorytet określonym usługom, takim jak gry online lub strumieniowe transmisje wideo.

Sieci gościnne

Sieć gościnna jest przydatna, jeśli chcesz, aby wszystkie dane i pliki znajdujące się w Twojej sieci osobistej nie dostały się w niepowołane ręce. Aby ją skonfigurować, przejdź do strony aplikacji/konfiguracji routera i przejdź do ustawień sieci bezprzewodowej. W większości routerów sieci gościnne są domyślnie wyłączone, więc zazwyczaj w tym miejscu znajduje się strona umożliwiająca ich skonfigurowanie. Potwierdź nazwę sieci i hasło, a sieć zostanie skonfigurowana – prowadzi dalej przez proces https://techpolska.pl/jak-podzielic-monitor-na-dwa-ekrany/.

Zdecydowanie zalecamy stosowanie szyfrowania co najmniej WPA2 w zwykłej sieci Wi-Fi, ale można też pozostawić sieć gościnną „otwartą”, aby ułatwić do niej dostęp. Choć jest to wygodne, może też zachęcać do nawiązywania połączeń przez sąsiadów i osoby parkujące na krawężniku. Upewnij się, że ograniczyłeś uprawnienia dostępu do sieci dla gości, np. z którego pasma mogą korzystać osoby łączące się z siecią lub w jakich godzinach sieć jest aktywna. Można również ograniczyć dostęp do sieci dla gości do pasma 2,4 GHz lub 5 GHz, ale nie do obu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here