7 zasad bezpiecznego opalania

Słońce ma na nas korzystny wpływ, lecz promieniowanie UV może też szkodzić zdrowiu. Podstawą bezpiecznego opalania są odpowiednio dobrane i właściwie stosowane kremy z filtrem do twarzy oraz do ciała, a także rozsądny czas ekspozycji na promienie słoneczne. To jednak nie wszystko. Sprawdź, o czym warto pamiętać, jeśli chcesz uzyskać nie tylko piękną, ale i zdrową opaleniznę.

  1. Upewnij się, że nie masz trwałych lub tymczasowych przeciwwskazań do opalania

Bezpieczne opalanie nie zawsze będzie możliwe. Unikaj słońca, gdy:

  • niedawno stosowałaś niektóre zabiegi (np. mikrodermabrazja, laser, peelingi chemiczne czy usuwanie pieprzyków lub znamion);
  • przyjmujesz leki, które mogą wywołać reakcje fotouczulające (ich lista jest bardzo długa, więc przeczytaj ulotkę leku lub skonsultuj się z lekarzem albo farmaceutą);
  • spożywasz rośliny i zioła o takim działaniu (m.in. dziurawiec, koper włoski, pietruszka, marchew, seler, podbiał) lub większe ilości alkoholu czy produktów bogatych w witaminę A, C i kwasy owocowe);
  • jesteś w ciąży lub karmisz piersią;

Do przeciwwskazań do opalania należą też między innymi: uczulenie na słońce i nadwrażliwość na promienie ultrafioletowe, niezagojone tatuaże lub rany, stany zapalne skóry, liczne przebarwienia i bielactwo oraz wiele innych chorób (np. serca i układu krążenia oraz nerek czy tarczycy).

  1. Stosuj kosmetyki do opalania odpowiednie do Twojej cery

Krem z filtrem do twarzy i ciała to podstawa bezpiecznego opalania. Wysokość ochrony powinna być jednak dopasowana do Twojego fototypu skóry. Najczęściej będzie to filtr UV minimum 30 SPF, a im jaśniejsza karnacja, tym wyższy filtr.

Duży wybór kosmetyków do opalania i po opalaniu dla całej rodziny oraz samoopalaczy i bronzerów znajdziesz choćby w sklepie 5.10.15. Sprawdź https://www.51015kids.eu/zdrowie-i-uroda/kosmetyki-dla-kobiet/opalanie. W ofercie są produkty wielu renomowanych marek w bardzo dobrych cenach.

  1. Używaj kremu z filtrem do twarzy i ciała we właściwy sposób

Kosmetyki do opalania najlepiej nakładać 15-30 minut przed wyjściem na słońce. A później co około 2 godziny i po każdej kąpieli. Dla większego bezpieczeństwa możesz też stosować krem z wyższym filtrem do twarzy niż do reszty ciała (na poparzenia szczególnie podatne są również uszy, kark, szyja i dekolt oraz ramiona).

Większość osób aplikuje też zbyt cienkie warstwy produktów, lepiej więc nałożyć ich więcej i dokładnie wetrzeć w skórę. Zresztą, nawet gdy będziesz w cieniu, często powinnaś nałożyć kosmetyki do opalania, bo aż 50% promieni słonecznych odbije się od piasku i wody.

  1. Pamiętaj, że ochrona oczu i głowy to ważny element bezpiecznego opalania

Również osobom, które niemal zawsze pamiętają o kosmetykach do opalania, zdarza się zapomnieć o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy. Tymczasem nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może szkodzić oczom i prowadzić do zapalenia spojówek, zwyrodnienia plamki żółtej, a z czasem nawet zaćmy. Z kolei kapelusz, chustka lub czapka zmniejszają ryzyko przegrzania i porażenia słonecznego. Co więcej, w każdym z tych dodatków możesz wyglądać bardzo stylowo.

  1. Nawadniaj się podczas i po przebywaniu na słońcu

Wysoka temperatura sprzyja odwodnieniu, warto więc regularnie uzupełniać płyny. Podczas opalania pij dużo chłodnej wody, najlepiej uzupełnionej elektrolitami, bo wraz z potem wypłukiwane są sole mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

  1. Dostosuj czas i moment opalania

Gdy Twoja skóra długo nie miała kontaktu ze słońcem, opalanie zacznij stopniowo – na przykład od 20 minut, a potem wydłużaj czas ekspozycji na słońce. Warto też robić przerwy, bo bardzo długie opalanie nie jest korzystne dla zdrowia. Zwłaszcza pomiędzy 11, a 15, gdy promienie słoneczne są wyjątkowo silne i najlepiej byłoby w ogóle ich unikać, w szczególności, jeśli masz wrażliwą skórę lub dopiero zaczynasz się opalać.

  1. Pamiętaj nie tylko o kosmetykach do opalania, lecz także o tych po opalaniu

Chociaż krem z filtrem to podstawa, ważna jest również pielęgnacja skóry po ekspozycji na słońce. Dobry balsam po opalaniu odpowiednio nawilży wysuszoną skórę i zapobiegnie jej łuszczeniu, złagodzi ewentualne podrażnienia, a dodatkowo utrwali opaleniznę.

Artykuł sponsorowany.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala21/domains/e-warsaw.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here