Rezonans magnetyczny – lub mówiąc w skrócie badanie RM, MRI bądź badanie MR – to nic innego jak w pełni nieinwazyjna forma obrazowania wykorzystywana w diagnostyce medycznej. Co dokładnie badamy przy pomocy innowacyjnych, nowoczesnych skanerów MRI, a także czym różni się badanie wykonane aparatem do rezonansu magnetycznego od badania wykonanego przy pomocy urządzenia jakim jest tomograf komputerowy? Wyjaśniamy – zostańcie z nami do końca!
Spis Treści
Rezonans magnetyczny vs badanie tomografii komputerowej – podobieństwa i różnice
Jeżeli chodzi o podobieństwa, jakie występują pomiędzy badaniem MR i TK, należy do nich zaliczyć fakt, że badania te są uznawane za dwie najpopularniejsze i najbardziej precyzyjne metody obrazowania medycznego. Rezonans – w przeciwieństwie do TK, które bazuje na niebezpiecznym dla człowieka promieniowaniu rentgenowskim – jest jednak dużo bardziej bezpieczny. To właśnie dlatego badanie rezonansem możne być wykonywane tak często, jak tylko istnieje taka konieczność. Co więcej, badaniu MRI mogą być poddawane również dzieci, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Nie jest ono dla nich szkodliwe.
Jeśli mowa o różnicach pomiędzy badaniem TK i MRI, warto zaznaczyć, że to pierwsze jest zdecydowanie szybsze.
Wyniki rezonansu – co na nich zobaczymy?
Aparat do rezonansu magnetycznego to urządzenie dostarczające nam perfekcyjnie dokładny obraz anatomiczny ludzkiego ciała. Widzimy w nim nie tylko kości, ale także tkanki miękkie oraz przestrzenie, które znajdują się pomiędzy tymi właśnie tkankami. Obraz, który dostajemy, czyli wynik badania pokazuje:
- aktualną kondycję tkanek,
- ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych narządów lub układów organizmu (jeśli oczywiście mamy z takimi do czynienia).
Dodatkowo, wyniki badania MRI pozwalają nam i naszemu lekarzowi śledzić efekty wdrożonych terapii medycznych.
Czy każdy może mieć wykonane badanie rezonansem?
Niestety nie, bo chociaż badanie aparatem do rezonansu magnetycznego jest bezpieczniejsze niż TK, nie mogą go wykonywać następujący pacjenci:
- osoby ze wszczepionym rozrusznikiem serca,
- ludzie korzystający z pompy insulinowej,
- pacjenci z implantem ślimakowym,
- wszyscy posiadacze metalowych protez,
- osoby ze śrubami, płytkimi i innymi metalowymi elementami w kościach.
Podobieństwa – TK i MRI
Badanie RM – dokładnie tak samo, jak badanie tomografem – można odbywać się:
- z kontrastem,
- bez kontrastu.
Zastosowanie aparatu do rezonansu magnetycznego – które odłamy medycyny korzystają z tego badania?
Z badania aparatem do rezonansu magnetycznego korzystają w swojej codziennej pracy z pacjentami lekarze neurolodzy, onkolodzy, ortopedzi, kardiolodzy oraz okuliści.