Dlaczego jedne kuligi kosztują nawet dwa razy mniej, niż inne? Czym różni się tradycyjny góralski kulig od pozostałych? Jak sprawdzić, czy faktycznie atrakcja organizowana jest przez miejscowych z góralskim przytupem?
Kuligi to świetna zabawa dla ludzi w różnym wieku. Nie musisz mieć świetnej kondycji, by podziwiać piękno gór. Możesz wybrać się z dziećmi, nawet najmłodszymi. Zabierz partnerkę, partnera na romantyczną przejażdżkę i to opcja dla par w każdym wieku. Wybierz się z przyjaciółmi, pozytywne emocje gwarantowane. Ale warunkiem dobrej zabawy, jest doświadczony organizator.
Spis Treści
Program tradycyjnego kuligu
Któż może wiedzieć o ich organizacji więcej niż firma z dwudziestoletnim doświadczeniem, zatem sprawdzamy ich ofertę na stronie Kuligi Zakopane. Za firmą stoi sportowiec i człowiek, który zna Podhale i samo Zakopane jak własną kieszeń. W programie tradycyjnego góralskiego kuligu:
- godzinny kulig saniami po Dolinie Chochołowskiej,
- dwugodzinna zabawa przy ognisku z góralami,
- domowe, regionalne jedzenie: bigos, kiełbasa, oscypki, smalec, pieczywo, dodatki, ogórki kiszone, dodatki,
- gorąca herbata,
- muzyka na żywo,
- program integracyjny w trakcie biesiady,
- zabawy, gry, pasowanie na zbójnika- co szczególnie spodoba się najmłodszym.
Kuligi bez góralskiej oprawy – jak wyglądają?
Kupujesz miejsce na saniach na ulicy bądź u niesprawdzonego organizatora? Musisz liczyć się z tym, że będzie on daleki od tego, którego program jest powyżej. Niestety, ale w każdej miejscowości turystycznej usługi są na wysokim poziomie i na niskim. I wiele zależy od ceny. Koszt i szczegóły dotyczące dzieci i wolnych miejsc na saniach znajdziesz na stronie www.goral.pl. Tańsze opcje nawet o połowę kupisz u innych. Natomiast najczęściej jest to jedynie godzinna przejażdżka saniami. Nie obejmuje transferu z centrum Zakopanego i z powrotem po zabawie. Tak naprawdę to sam kulig i tyle, po godzinie atrakcja się kończy. Natomiast w przypadku tradycyjnego góralskiego kuligu jesteś już witany przez zbójników przed wejściem na sanie. To fajne przeżycie szczególnie dla młodszych.
Jak ubrać się na kulig?
Strój powinien być wygodny i przede wszystkim ciepły. Poza tym najlepiej ubrać się na sportowo w wygodne ciuchy i buty. Nie możesz zapomnieć o czapce, szalu i rękawiczkach. Przez godzinę będziesz poruszać się saniami, dlatego należy ubrać się w ciepłe i grube rzeczy. A już szczególnie dzieci powinny być odpowiednio zabezpieczone.
Co jeśli śnieg nie dopisze?
Szykujesz się na atrakcyjną zabawę w otoczeniu białego puchu, jednak zima coraz częściej robi nam psikusy i zamiast śniegu jest szaro, buro i ponuro? W przypadku gdyby nie było śniegu, to organizatorzy zamieniają sanie na dorożki. A co gdy pada deszcz? Jeśli organizator decyduje, że impreza się odbędzie, to wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.
Podaruj sobie przyjemność obcowania z tradycją i kulturą góralską. Poznaj ludzi, dla których góry to cały świat. Zarezerwuj bilety online już teraz, bo wyprzedają się szybko.