Bateria wannowa ma duży wpływ na przyjemność korzystania z tego urządzenia. By wybór był trafiony, bateria powinna pasować do wanny pod kątem rozmiaru, sposobu montażu, długości wylewki oraz innych ważnych parametrów. Poniżej doradzamy – jaki rodzaj baterii wannowej wybrać, jeśli zależy ci na udanym zakupu.
Baterie wannowe – kluczowy element armatury łazienkowej
Wybór wanny nigdy nie należał do najłatwiejszych. W wielu łazienkach wanna umiejscowiona jest w punkcie centralnym i stanowi ich najważniejszy element wyposażenia. Podobnie rzecz wygląda z zakupem baterii do wanny. Baterie takie powinny być nie tylko być wygodne w użyciu, ale również dobrze się prezentować, podkreślać bryłę wanny, pasować do jej krawędzi i ogólnego stylu.
Dlatego wybór baterii wannowej należy odpowiednio przemyśleć, uwzględniając zarówno nasze potrzeby praktyczne, jak i oczekiwania aranżacyjne.
Rodzaje baterii do wanien – natynkowa czy podtynkowa?
Baterie do łazienki mogą różnić się sposobem ich montowania. W przypadku wanien wyróżniamy przede wszystkim baterie natynkowe, podtynkowe, stojąc i z termostatem.
Pierwsze z nich – baterie natynkowe – to zdecydowanie jedne z najczęściej kupowanych. Ich montaż przebiega prosto do ściany, do instalacji przewodzącej wodę. Wyposażone są zazwyczaj w wygodną wylewkę oraz jeden lub dwa uchwyty do uruchamiania strumienia wody. Baterie takie są praktyczne i wygodne w użyciu, jednak nieco mniej wydajne niż ich inne odpowiedniki. Warto zwrócić uwagę czy w budowie baterii jest przełącznik pozwalający na zmianę kierunku upływu wody – zamiast wylewki, przez słuchawkę prysznicową.
Baterie podtynkowe to rozwiązanie nieco rzadziej wybierane, jednak w wielu sytuacjach bardzo skuteczne i pomocne. Montaż baterii podtynkowych jest bardziej wymagający – konieczne jest wprowadzenie baterii w ścianę, pod poziomem tynku. Dzięki temu część baterii jest niewidoczna z zewnątrz. Ze ściany wystają natomiast wylewka oraz pokrętła lub dźwignie.
Baterie wannowe – stojące i z termostatem
W ciągu ostatnich lat zyskały na popularności baterie stojące. Są to urządzenia dedykowane dla wanien i łazienek o wysokich parametrach estetycznych i aranżacyjnych. Baterie te mają swoich wielbicieli, którzy uważają je za najlepszy wybór w przypadku wanny.
Zaletą baterii stojących jest ich łatwy montaż – osadza się je w ramie samej wanny, lub na półce zaaranżowanej w tym celu. Dostępne baterie stojące różnią się przede wszystkim konstrukcją – znajdziemy modele z masywnym korpusem, jak i rozłącznymi elementami – a także ilością otworów potrzebnych do ich montażu. Te ostatnie przeznaczone są właśnie na poszczególne elementy baterii: słuchawkę, wylewkę, pokrętła lub dźwignie.
Baterie z termostatem to urządzenia do niedawna jeszcze niemal nieobecne w polskich domach i mieszkaniach. Obecnie, korzystamy z nich coraz częściej. Za pomocą wbudowanego termostatu mamy możliwość dokładnej, precyzyjnej regulacji temperatury wypływającej wody. Jest to nieodzowna pomoc w czasie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych oraz w czasie długich, relaksujących kąpieli.
Zaletą termostatu jest także możliwość wprowadzenia ograniczenia zakresu temperatury – co pozwoli nam uniknąć kontaktu z wodą przesadnie gorącą lub zimną. Jest to zabezpieczenie wybierane często przez młodych rodziców, którzy pragną zabezpieczyć swoje pociechy przed przypadkowym poparzeniem.