Baterie wannowe

Bateria wannowa ma duży wpływ na przyjemność korzystania z tego urządzenia. By wybór był trafiony, bateria powinna pasować do wanny pod kątem rozmiaru, sposobu montażu, długości wylewki oraz innych ważnych parametrów. Poniżej doradzamy – jaki rodzaj baterii wannowej wybrać, jeśli zależy ci na udanym zakupu.

Baterie wannowe – kluczowy element armatury łazienkowej

Wybór wanny nigdy nie należał do najłatwiejszych. W wielu łazienkach wanna umiejscowiona jest w punkcie centralnym i stanowi ich najważniejszy element wyposażenia. Podobnie rzecz wygląda z zakupem baterii do wanny. Baterie takie powinny być nie tylko być wygodne w użyciu, ale również dobrze się prezentować, podkreślać bryłę wanny, pasować do jej krawędzi i ogólnego stylu.

Dlatego wybór baterii wannowej należy odpowiednio przemyśleć, uwzględniając zarówno nasze potrzeby praktyczne, jak i oczekiwania aranżacyjne.

Rodzaje baterii do wanien – natynkowa czy podtynkowa?

Baterie do łazienki mogą różnić się sposobem ich montowania. W przypadku wanien wyróżniamy przede wszystkim baterie natynkowe, podtynkowe, stojąc i z termostatem.

Pierwsze z nich – baterie natynkowe – to zdecydowanie jedne z najczęściej kupowanych. Ich montaż przebiega prosto do ściany, do instalacji przewodzącej wodę. Wyposażone są zazwyczaj w wygodną wylewkę oraz jeden lub dwa uchwyty do uruchamiania strumienia wody. Baterie takie są praktyczne i wygodne w użyciu, jednak nieco mniej wydajne niż ich inne odpowiedniki. Warto zwrócić uwagę czy w budowie baterii jest przełącznik pozwalający na zmianę kierunku upływu wody – zamiast wylewki, przez słuchawkę prysznicową.

Baterie podtynkowe to rozwiązanie nieco rzadziej wybierane, jednak w wielu sytuacjach bardzo skuteczne i pomocne. Montaż baterii podtynkowych jest bardziej wymagający – konieczne jest wprowadzenie baterii w ścianę, pod poziomem tynku. Dzięki temu część baterii jest niewidoczna z zewnątrz. Ze ściany wystają natomiast wylewka oraz pokrętła lub dźwignie.

Baterie wannowe – stojące i z termostatem

W ciągu ostatnich lat zyskały na popularności baterie stojące. Są to urządzenia dedykowane dla wanien i łazienek o wysokich parametrach estetycznych i aranżacyjnych. Baterie te mają swoich wielbicieli, którzy uważają je za najlepszy wybór w przypadku wanny.

Zaletą baterii stojących jest ich łatwy montaż – osadza się je w ramie samej wanny, lub na półce zaaranżowanej w tym celu. Dostępne baterie stojące różnią się przede wszystkim konstrukcją – znajdziemy modele z masywnym korpusem, jak i rozłącznymi elementami – a także ilością otworów potrzebnych do ich montażu. Te ostatnie przeznaczone są właśnie na poszczególne elementy baterii: słuchawkę, wylewkę, pokrętła lub dźwignie.

Baterie z termostatem to urządzenia do niedawna jeszcze niemal nieobecne w polskich domach i mieszkaniach. Obecnie, korzystamy z nich coraz częściej. Za pomocą wbudowanego termostatu mamy możliwość dokładnej, precyzyjnej regulacji temperatury wypływającej wody. Jest to nieodzowna pomoc w czasie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych oraz w czasie długich, relaksujących kąpieli.

Zaletą termostatu jest także możliwość wprowadzenia ograniczenia zakresu temperatury – co pozwoli nam uniknąć kontaktu z wodą przesadnie gorącą lub zimną. Jest to zabezpieczenie wybierane często przez młodych rodziców, którzy pragną zabezpieczyć swoje pociechy przed przypadkowym poparzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here