Co oznacza kłujący ból głowy

Kłujący ból głowy nie należy do rzadkości. Odczuwany jest przy migrenach, ale też napięciowym bólu głowy. Często pojawia się bez wyraźnego bodźca, co w terminologii medycznej jest określane jako ból idiopatyczny. Podejrzewa się, że w tej postaci należy go wiązać z prowadzonym stylem życia.

Spis Treści

Czy kłujący ból głowy może być oznaką choroby?

Bóle głowy są jednymi z częściej odczuwanych dolegliwości w całe populacji. Ich przyczyny są różne, podobnie jak różne jest nasilenie dyskomfortu i objawy. Kłujący ból głowy odczuwany w jednym punkcie jest charakterystyczny dla migreny. Często lokalizuje się w okolicach skroni. To jednak nie wszystkie możliwe przyczyny. Pojawia się również w przebiegu napięciowego bólu głowy, który może mieć podłoże genetyczne.

Tego typu miejscowe nerwobóle coraz częściej łączy się prowadzonym przez nas stylem życia. Mogą je wywoływać silne emocje, depresja, stres, lękowe, chroniczne przemęczenie, czy niedobory snu. Wówczas dolegliwości pojawiają się nagle, są zlokalizowane w jednym miejscu i mają nasilone natężenie. Napady mają różny czas trwania, który często zależny jest od bodźca wywołującego. Jeśli przykładowo ból spowodowany jest wieloma godzinami spędzonymi przed ekranem komputera, ulgę przyniesie odpoczynek w chłodnym i zacienionym miejscu. Intensywność doznań związana jest ze wzmożonym pobudzeniem nerwowym, czyli potwierdza się to, że ból jest powiązany z reakcją organizmu na negatywne bodźce.

Kłujący ból głowy odczuwany w jednym miejscu może być też objawem poważniejszego schorzenia, np. choroby nowotworowej. Właśnie dlatego nie można lekceważyć wszelkich niepokojących objawów, zwłaszcza jeśli nie ustępują z czasem, nasilają się czy utrudniają normalne funkcjonowanie. W takim przypadku zawsze wskazana jest poszerzona diagnostyka. Dopasowane leczenie nie tylko przyniesie ulgę, ale w wielu przypadkach ratuje życie.

Co na kłujący ból głowy?

Jeśli kłujący ból głowy występuje sporadycznie i jest reakcją na negatywne bodźce zewnętrzne, w jego łagodzeniu sprawdzą się leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Szybkim działaniem odznaczają się te z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancją czynną o działaniu przeciwbólowym jest zwykle, ketoprofen, ibuprofen czy naproksen. Przed zażyciem leku zawsze należy zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, a zwłaszcza zasadami dotyczącymi dawkowania i przeciwwskazaniami do stosowania.

W leczeniu tego typu bólu głowy duże znaczenie mają metody niefarmakologiczne, a zwłaszcza profilaktyka polegająca na unikaniu bodźców aktywujących. Jeśli przyczyną są przykładowo nadmierne nerwy i stres, zaleca się opanowanie technik relaksacyjnych i sposobów radzenia sobie ze stresem. Ciężkie do wyleczenia są również bóle migrenowe. Niektórzy podkreślają, że pomagają im masaże relaksacyjne, akupunktura i aktywność fizyczna. Zwłaszcza ta na świeżym powietrzu, ponieważ pozwala optymalnie dotlenić organizm. Równie ważna jest znajomość swojego organizmu i objawów, które rozpoczynają atak. Wówczas można skutecznie ograniczyć jego natężenie lub całkowicie wyeliminować ryzyko wystąpienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here