Co warto wiedzieć, decydując się na mieszkanie do wynajęcia w Warszawie

Warszawa jest jednym z miast, które każdego roku przyciągają wielu studentów oraz osób poszukujących lepszych perspektyw zawodowych. Dzieje się tak ze względu na obecność renomowanych uczelni, a także siedzib uznanych firm. Z tego też powodu niesłabnącą popularnością cieszą się mieszkania do wynajęcia w Warszawie, które często cechują się wyższymi niż w innych miastach cenami, a także trudną dostępnością. Niekiedy lokale atrakcyjne pod względem lokalizacji czy ceny znikają ze stron z ofertami wynajmu w ciągu kilku godzin od pojawienia się ogłoszenia. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwania mieszkania do wynajęcia i w jaki sposób rozmawiać z właścicielami, aby zyskać pewność wyboru uczciwej oferty.

Spis Treści

Mieszkania do wynajęcia Warszawa – stan mieszkania i lokalizacja

Warszawa należy do miejsc, w których każdego dnia można znaleźć wiele nowych ofert: zarówno w kwestii wynajmu kawalerki, jak i większego mieszkania. Duże zainteresowanie godnymi uwagi lokalami sprawia jednak, że na obejrzenie mieszkania i podjęcie ostatecznej decyzji dotyczącej wynajmu pozostaje bardzo mało czasu. Dlatego podczas pierwszej wizyty warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę i jakie cechy świadczą o zadbanym, komfortowym mieszkaniu. Niezwykle ważny okazuje się między innymi dobry stan techniczny poszczególnych instalacji, a także brak wyrwanych gniazdek czy niebezpiecznie wyglądających połączeń. Oprócz tego warto zapytać o sposób ogrzewania mieszkania i sprawdzić jednocześnie szczelność okien – w przypadku nieszczelnych okiennic będziemy musieli liczyć się z większymi rachunkami za ogrzewanie, co może okazać się szczególnie dotkliwe podczas chłodniejszych pór roku.

Dla wielu osób bardzo duże znaczenie ma również lokalizacja. Proponowane mieszkania do wynajęcia w Warszawie różnią się między sobą ceną nie tylko ze względu na wielkość czy nowoczesny wystrój, ale również z powodu lokalizacji. Największym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości zlokalizowane w pobliżu centrum lub najważniejszych warszawskich uczelni. Młode rodziny poszukujące mieszkania do wynajęcia w Warszawie zwracają z kolei uwagę na dostępną infrastrukturę, między innymi na obecność żłobków, przedszkola czy licznych placów zabaw. Warto jednak wspomnieć, że niezależnie od naszych preferencji względem lokalizacji dobrym pomysłem będzie wybór miejsca w pobliżu licznych połączeń komunikacji miejskiej (w tym metra) i z jak najmniejszym zakorkowaniem w godzinach szczytu.

Jakie są koszty wynajmu mieszkań w Warszawie?

Jak już wspomnieliśmy, jeśli chodzi o mieszkania do wynajęcia, Warszawa jest jednym z miast, w których ceny wynajmu są najwyższe. Z tego powodu niezwykle wartościowa okazuje się wiedza dotycząca tego, co wchodzi w koszty wynajmu i w jaki sposób można uzyskać nieco niższe ceny. Podstawą wszystkich opłat jest kwota, która po odprowadzeniu podatku trafia bezpośrednio do właściciela mieszkania. Oprócz tego najemca musi zapłacić czynsz oraz pokryć koszty rachunków. W przypadku mieszkań znajdujących się bliżej centrum czynsze są zwykle wyższe. W ich skład niekiedy wchodzi również zaliczka za media miejskie, na przykład za ogrzewanie czy wodę, przy czym wyrównanie za większe lub mniejsze zużycie pojawia się zwykle co kwartał, co pół roku lub raz na rok.

Warto również zwrócić uwagę na kaucję, która powinna być zwrotna i która stanowi zabezpieczenie dla właściciela mieszkania na wypadek pojawienia się wszelkiego rodzaju uszkodzeń czy niepłacenia przez nas czynszu. Dlatego w większości przypadków kaucja wynosi tyle, ile miesięczny koszt wynajmu mieszkania. Mimo to w przypadku odnowionych mieszkań niekiedy możemy spotkać się z kaucją wynoszącą dwukrotność czy nawet trzykrotność czynszu. Najemcy czasami mogą również zostać zobowiązani do opłacenia prowizji dla biura pośredniczącego w wynajmie, ale coraz częściej prowizję pobiera się bezpośrednio od kwoty za wynajem. Wiele ciekawych ogłoszeń w różnych cenach pojawia się między innymi na stronie tabelaofert.pl, która wyróżnia się szczegółowo opisanymi ofertami wraz ze zdjęciami mieszkań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here