centrala alarmowa

Centrala alarmowa jest jednym z urządzeń, które składają się na system alarmowy. To właśnie ona odpowiada za prawidłowe działanie wszystkich elementów mechanizmu. W centrali alarmowej gromadzone są i przetwarzane informacje z pozostałych urządzeń alarmowych. Jeśli zastanawiasz się, jaką centralę alarmową wybrać, zachęcamy do lektury naszego poradnika.

Spis Treści

Co to jest centrala alarmowa?

Centrala alarmowa to najważniejszy element systemu alarmowego. Jest nazywa sercem całego układu. Istnieje dziś wiele różnych rodzajów centrali alarmowych, a wśród nich największą popularnością cieszą się mikroprocesorowe centrale alarmowe i centrale alarmowe. Choć te drugie są już coraz rzadziej stosowane, ustępując miejsca centralom mikroprocesorowym.

Klasyczny system alarmowy składa się z:

– centrali alarmowej,

– urządzeń sterujących,

– czujków,

sygnalizatorów,

– monitoringu,

– linii telefonicznych,

– komputerów stacjonarnych.

Jak działają centrale alarmowe?

Centrale alarmowe pozwalają na odbieranie informacji z pozostałych elementów systemu alarmowego. Co więcej, to do nich należy dbanie o bezpieczeństwo chronionych obiektów. Sprawdzają się zarówno jako element domowego systemu alarmowego, ale są też stosowane w przemysłowych systemach alarmowych. Nadzorują obiekty o nawet bardzo dużej powierzchni.

Systemy alarmowe zapewniają ochronę przeciwwłamaniową, ale nie tylko. Niektóre rodzaje, szczególnie te bardzo zaawansowane, mogą być wykorzystane do ochrony w czasie doby. Centrala alarmowa działa bowiem przez całą dobę. W sytuacji, gdy naruszony zostanie któryś z elementów systemu alarmowego, uruchamia on alarm sabotażowy.

Centrala alarmowa – poznaj jej najpopularniejsze funkcje

Wszystkie rodzaje centrali alarmowych posiadają bardzo podobne funkcje. Ich podstawowym zadaniem jest oczywiście monitorowanie, które zakłada stałą komunikację ze stają monitorującą. Za sprawą funkcji monitorowania można przesyłać szczegółowe informacje o danych zdarzeniach w czasie rzeczywistym. Co więcej, bardzo ważną funkcją centrali alarmowej jest sygnalizacja alarmu włamania, alarmu technicznego, alarmu pożarowego, alarmu pomocniczego oraz alarmu napadowego. Ponadto centrale posiadają często kontrolę dostępu, dzięki której można otwierać i zamykać pomieszczenia za pomocą zamka elektromagnetycznego. Inwestując w dobrej jakości centralę alarmową, warto również zwrócić uwagę na funkcję kontroli poprawności działania dla każdego elementu systemu.

Coraz popularniejsze funkcje centrali alarmowych to na przykład możliwość wysyłania powiadomień o alarmie na telefon. W takim przypadku właściciel systemu otrzymuje natychmiast po wystąpieniu alarmu wiadomość SMS na swój telefon. Świetnym rozwiązaniem jest również opcja sterowania centralą alarmową za pomocą smartfona. Póki co wdrożone są podstawowe funkcje, jednak z czasem na pewno będzie pojawiało się ich coraz więcej. Warto także dodać, że niektóre centrale pozwalają na bieżący wydruk informacji o każdym zdarzeniu w systemie alarmowym, co jest niewątpliwie wygodnym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here