Podstawowym elementem przekładni zębatych są koła zębate, które towarzyszą nam od zarania dziejów. Choć z początku miały bardzo prostą, wręcz prymitywną formę, dzisiaj są naprawdę solidnymi i wytrzymałymi elementami przekładni zębatych. Co więcej, odpowiadają one za działanie wielu różnych mechanizmów. Jak działają przekładnie zębate i do czego są stosowane? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Jak rozwijały się przekładnie zębate?
Przekładnie zębate w pewnym momencie swojego istnienia były ściśle powiązane wyłącznie z branżą zegarmistrzowską. Z kolei na przełomie XVIII i XIX wieku zaczęły one pełnić także inne role. Na przykład stały się jednym z elementów wynalezionej w tamtym okresie maszyny parowej.
Następnie zaczęły rozwijać się w momencie, gdy został stworzony szybkoobrotowy silnik elektryczny, turbina parowa, a w końcu także pierwszy samochód. Zastosowanie przekładni zębatych z czasem stawało się coraz szersze. Znacząco przyłożyło się do tego wynalezienie precyzyjnych metod obróbki wydajnych materiałów narzędziowych. O rozwoju przekładni zębatych możemy mówić także obecnie, ponieważ stale powstają coraz to nowsze rozwiązania, które zakładają wykorzystanie solidnych przekładni zębatych.
Przekładnie zębate – zastosowanie
Jeden z najważniejszych parametrów przekładni zębatych to przełożenie. Oprócz tego bardzo ważnym czynnikiem jest fakt, że sprawność zazębienia precyzyjnie wytworzonej i prawidłowo zamontowanej przekładni jest naprawdę duża. Co więcej, skrzynka przekładniowa z kołami zębatymi ma dosyć niewielki rozmiar w porównaniu z innymi przekładniami o podobnej mocy. Dzięki temu przekładnie zębate mogą być stosowane w większości mechanizmów.
Przekładnie zębate znajdują zastosowanie w pojazdach spalinowych, a także w silnikach, jak i w samolotach, młynach, dźwigach, obrabiarkach czy okrętach. Ogromne znaczenie odgrywają także w konstrukcji maszyn rolniczych, jak i sprzętów AGD. We współczesnym budownictwie przekładnie zębate stosuje się zaś do minimalizowania kosztów realizacji inwestycji.