kalorie

Kiedy planujemy swoją dietę, powinniśmy się zapoznać z kilkoma ważnymi pojęciami, które pomagają prawidłowo określić podstawowe czynniki, które wpływają na skuteczność diety. Jednym z nich jest wskaźnik PPM, który oznacza Podstawową Przemianę Materii, czyli po angielsku Basic Metabolic Rate. Skrót ten oznacza ilość energii, którą trzeba dostarczyć organizmowi, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu w warunkach pełnego spokoju fizycznego i psychicznego, na czczo i w odpowiednich warunkach, czyli krótko mówiąc, skrót ten oznacza, ilość kalorii, którą organizm potrzebuje do podtrzymania podstawowych życiowych funkcji.

Spis Treści

Co oznacza skrót PPM?

Większość naukowców przyjmuje, że PPM stanowi ok. 50-70 proc. całkowitej przemiany materii. Wskaźnik ten podaje się w kilokaloriach (kcal). Średnio przyjmuje się, że PPM dla człowieka to ok. 1 kcal na 1 kg masy ciała na 1 godzinę. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że PPM zależy od wielu różnych czynników. PPM jest wskaźnikiem, którego pomiar wykonuje się rano, najlepiej na czczo. Poza tym, aby otrzymać prawidłowy wynik, pomiar wykonuje się na leżąco, a na 12 godzin przed badaniem nie należy przyjmować żadnych używek, ani też palić papierosów. Po zmierzeniu PPM, powinniśmy otrzymać najniższy poziom przemiany energetycznej, która zachodzi w organizmie człowieka w stanie spoczynku. Wysokość PPM jest uzależniona od wielu czynników, w tym np. od wieku osoby, stanu fizjologicznego, wagi i wzrostu, stanu zdrowia i sposobu odżywiania, czynników genetycznych i aktywności niektórych hormonów;

Kiedy może wzrosnąć lub zmaleć PPM?

Zacznijmy od sytuacji, w których PPM może zmaleć: podczas snu (przemiana materii zwalnia wtedy o ok. 10 procentów), PPM spada w okresach niedożywienia i głodu – im większe niedożywienie, tym niższa podstawowa przemiana materii, u osób po 40 roku życia (PPM obniża się wraz z wiekiem), u osób przebywających w klimacie tropikalnym. PPM zmniejsza się także u osób starszych – u osób w podeszłym wieku dochodzi do spadku masy beztłuszczowej, co ma wpływa na dalszy spadek PPM. Poza tym w przypadku niedoczynności tarczycy – PPM może spaść nawet o 30-40 proc. Z drugiej strony PPM może wzrosnąć przy intensywnym wzroście i rozwoju organizmu, ponieważ organizm zaczyna zużywać dużo więcej energii. Innymi przyczynami wzrostu PPM są np. wzrost temperatury ciała, nadmierna produkcja adrenaliny przez rdzeń nadnerczy, nadmierna produkcja tyroksyny przez tarczycę, ciąża oraz nadczynności tarczycy, która wywołuje nawet 80-procentowy wzrost PPM.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here